Одна із ознак мистецтва - це його нестримний вплив на розвинений інтелект.
Микола Хвильовий, український прозаїк, поет, публіцист

У Тернополі відкрили оновлену виставку Іоанна-Георгія Пінзеля (фото)

Царські врата; 5 світлин, на яких  відображені роботи Іоанна Пінзеля; одна картина, виконана Яковом Головацьким – з цих експонатів складається оновлена частина експозиції «Зали Іоанна-Георгія Пінзеля», презентація якої відбулася 20 листопада у приміщенні Тернопільського обласного краєзнавчого музею.

З 21 листопада минає два роки після виставки робіт Іоанна Пінзеля в Луврі. У зв’язку з цією датою у Тернополі вирішили оновити експозицію всесвітньо відомого скульптора.

«Залу Георгія Пінзеля відкрили у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї до 100-річчя музею – 20 травня 2013 року. Однак тут були розміщені роботи, які повернулися з експозиції, що відбулася у Франції. Оскільки я продовжую працювати і по краплинці збирати усе, що пов’язане з іменем Іоанна Пінзеля, впродовж цих двох останніх років з’явилися нові матеріали»,  – розповідає завідувач відділу Тернопільського обласного краєзнавчого музею, дослідниця творчості Іоанна Пінзеля Віра Стецько.

У фондах Віра Стецько натрапила на світлини пам’яток, які професійний тернопільський фотограф Брунон Калішевський зробив на початку ХХ століття. Увагу дослідниці творчості Пінзеля привернули фотографії Брунона, на яких відображені роботи всесвітньо відомого скульптора, серед них дуже цікавою Віра Стецько вважає світлину інтер’єра Покровської церкви.

«У нашій збірці є 6 експонатів, які представляють саме комплекс Покровської церкви, серед них – 4 алегоричні постаті і два рельєфи – «Чудо святого Миколая» та «Відсічення голови Іоанна Предтечі». Поява світлини Брунона Калішевського у цьому залі дуже доповнює нашу експозицію, бо можна подивитися, як ці скульптури  виглядали  в контексті інтер’єру Покровської церкви. На жаль, ми знаємо трагічну долю як кам’яних, так і дерев’яних пам’яток Іоанна Пінзеля, вони були понищені, а ця фотографія показує, як ці роботи були розміщені в Покровській церкві, зокрема на Вівтарі святого Миколая», – наголошує Віра Стецько.

Не менш цікавою є світлина Архангела Михаїла: «Це фотографія  великого іконостасу костелу Успіння Пречистої Діви Марії, що у Монастириськах. Це дуже потужний, гарний, великий, монументальний костел, для якого Пінзель працював довго, робив вівтарі, 1761 року отримав зарплату за виконання скульптур для цього вівтаря. Однак на сьогодні майже не збереглися скульптури і інтер’єри. Є тільки невеличка скульптура Арона, яка була закуплена Львівською галереєю мистецтв і скульптура святої Анни», – розповідає Віра Стецько.

У оновленій експозиції можна побачити також портрет графа Миколи Потоцького. Робота, виконана Яковом Головацьким, доповнила цю експозицію. Адже завдяки Миколі Потоцькому, який давав можливість митцям шукати і пропонувати нові шляхи в мистецтві, розкрився талант Пінзеля.  

«Ми також  показуємо різьбу, бо Пінзель здобув добру освіту в Європі. Коли він повернувся до України, де є добрі традиції дерев’яної різьби, наші майстри оформляли храми, зокрема іконостаси та вівтарі. Саме цей комплекс – синтез європейської школи і українських традицій розвинув Пінзель і завдяки цьому витворився феномен експресивної пластики. Тому ми показуємо деякі зразки саме дерев’яної різьби Пінзеля, зокрема “Царські врата”», – каже Віра Стецько.

На оновленій експозиції для пошановувачів робіт Іоанна Пінзеля підготували стенд, на якому відображені  події, учасником яких протягом останніх двох років стала виставка Пінзеля. Наприклад, тут можна побачити, що найкраща музейна подія 2013 року – відкриття виставки Пінзеля в Луврі. Можна переглянути літературу про великого скульптора, яка була видана протягом останніх років. Для популяризації творчості  відомого скульптора зібрано також багато фільмів про Пінзеля. У цій залі є технічне обладнання, щоб переглянути кінострічки і проводити тематичні заняття про Іоанна Пінзеля. 

За словами Віри Стецько, у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї є нормальні умови для зберігання робіт. У спеціальній залі Пінзеля температура становить 15 градусів тепла, вологість – 60. Така температура вважається задовільною для зберігання скульптур, які тут експонуються.

Тамта ҐУҐУШВІЛІ, Тернопіль, фото автора

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів