Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Марчук, якого треба почути. Перша серія

Автором документальної стрічки «Особиста справа» виробництва АВ студії є журналіст і режисер Василь Хмелевський. Зйомки тривали з 2007 по 2013 рік. Панові Василю вдалося зняти 7 серій, і була запланована принаймні ще одна. На жаль, записати основний коментар до неї не встигли, бо життя видатного українського державника обірвалося 5 серпня цього року.

Василь Хмелевський, який має тривалий досвід співпраці із Євгеном Кириловичем, розповів редакції: «За всі ці роки всі інформаційні «пазли» про Євгена Марчука почали складатися в одну картину. Вона про те, як людина, народжена в СРСР, пройшла, м’яко кажучи, непростий шлях від співробітника одіозного КДБ до одного з найвідоміших будівничих незалежної української держави. Вона – про честь і зраду, про перемоги і поразки, про мрії, які не збулися, і уроки історії, які варто ґрунтовно засвоїти. Тож ця стрічка – спроба через біографію відомого політика, з яким пощастило певний час працювати поруч, проаналізувати ті чи інші критичні ситуації у новітній історії нашої держави, зрештою, застерегти від повторення помилок недалекого минулого».

Фільми – це розповідь, у яку вміщені інтерв’ю різних людей (як-от тільки в першій серії Левко Лук’яненко, Ірина Ратушинська тощо) і самого Євгена Кириловича.

«Це історія нашої держави через призму життя видатної особистості, яке викликало дуже багато різних, часом контраверсійних питань, чуток. Адже співставлення міфів і фактів про політичну діяльність Євгена Марчука вражає. Водночас прикметно, що Левко Лук’яненко пригадував: він відчув, що Євген Кирилович став на позицію української державності, ще улітку 1991 року, коли наша країна ще не проголосила своєї незалежності. Це також висвітлено у фільмі», – розповів Василь Хмелевський.

У семи серіях представлений період від 1991 до 2014-го року. Фільм завершується подіями Майдану 2013 року і застереженням Євгена Марчука, що в Криму можливі загрозливі події у 2014 році. Сценарій наступної частини написаний, але вона залишилася не змонтованою, тому що основного коментаря автори записати не встигли. «Ми спілкувалися з Євгеном Кириловичем, коли він був у госпіталі, він мав ще дати інтерв’ю з приводу 30-річчя відновлення Незалежності України, але не судилося, на жаль…», – говорить журналіст і режисер стрічки.