Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

Євген МАРЧУК: Реформа Служби безпеки України потрібна, але потрібен і науково-освітній орган – Академія СБУ

Колишній голова СБУ Євген Марчук поспілкувався з ректором Національної Академії СБУ Андрієм Черняком про актуальні питання роботи Служби безпеки, її реформування і діяльність Академії

Колишній голова СБУ Євген Марчук поспілкувався з ректором Національної Академії СБУ Андрієм Черняком про актуальні питання роботи Служби безпеки, її реформування і діяльність Академії.

«Коли людина потрапляє в СБУ, особливо із іншої сфери, то вона повинна чітко зрозуміти чого ніколи не треба робити. Адже СБУ має право обмежувальні повноваження і функції. Все це пов’язано з правами людини, - розпочав бесіду Євген Марчук, - ... Я власноруч написав в проекті Закону про СБУ, що оперативний працівник не може, а саме повинен відмовитися від виконання доручень, вказівок, різних розпоряджень, які протирічать діючому законодавству. Один мій колега говорив, що така формула ніколи не пройде у Верховній Раді. Він допускав, що в крайньому разі оперативник може (!) відмовитися від виконання незаконних доручень. Я пояснював, що «повинен (!) відмовитись» - це означає імперативну формулу, і якщо оперативник виконає таке незаконне доручення, то він буде також відповідальним, бо закон його попереджав. Ця формула таки пройшла і діє до сьогодні в статті 35-тій Закону про СБУ. Ось чому так важлива базова освіта для роботи в СБУ, якою б не була попередня освіта. СБУ в цілому, її працівники (зокрема керівництво) повинні мати серйозну сучасну освіту чи перепідготовку, яка можлива тільки тоді, коли в СБУ є постійний, стабільний, науково-освітній орган, який розвивається».

Євген Марчук також поділився:  «Я, як перший голова СБУ, приймав серйозну участь у створенні інституту СБУ по підготовці кадрів. Потім, вже будучи прем’єр-міністром, я підписав Постанову про створення Академії СБУ. Для мене це є персональним чутливим моментом. Зараз я активно відстоюю позицію, що в СБУ має бути саме Академія СБУ, адже слово Академія вже несе в собі дуже серйозний зміст. Коли зайдете на сайт контррозвідки ФРН (це майже один до одного наша сьогоднішня СБУ), то ви побачите, що після 2014-го року, коли відбулась критична зміна ситуації в Європі, Уряд Німеччини перейменував Вищу школу по підготовці кадрів для контррозвідки в Академію. Більше того - ввів абсолютно нові курси, такі як боротьба з правим екстремізмом, боротьба з лівим екстремізмом, тощо. Наприклад, лівому екстремізму присвячено аж 43 глави. Що таке лівий екстремізм, чому Уряд і Конституція ФРН примушують свої служби безпеки (в тому числі розвідку) боротись з ним».

У свою чергу ректор Академії СБУ Андрій Черняк розповів: «За останній час розроблено нову структуру Академії, в якій передбачаються суттєві якісні зміни, здійснюється набіл понад 20 провідних фахівців у сфері юриспруденції, кібербезпеки. Також змістовно переглядаються освітні програми. Максимально триває імплементація практики освітою і освіти практикою. Посилена праця із практичними підрозділами. Окрему увагу заслуговує аналітична діяльність. Оперативний працівник має розуміти, що його рішення повинні бути чіткими, конкретними і базуватись на відповідних матеріалах. Тому окрема увага у нас приділяється тактичному і стратегічному аналізу». Також Андрій Черняк зробив акцент на необхідності перш за все змістовних, а не лише структурних змін в Академії».