Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Суперечлива динаміка

В Україні презентували аналітичний огляд «Становище української мови у 2020 році»
09 листопада, 18:40

9 листопада відзначали День української писемності та мови. Напередодні рух «Простір свободи» презентував аналітичний огляд «Становище української мови у 2020 році». Так, за його даними 73% громадян України вважають рідною мовою українську, 22% — російську. Водночас більшість українців не спілкуються українською мовою навіть вдома. Українці підтримують закон про українську мову, але в інтернеті, медія і найбільших містах домінує російська.

Також громадський моніторинг зафіксував подальше зростання частки російської мови в телеетері, а української на ТБ значно менше за передбачені законом 75%. Традиційно російською видаються більшість газет і журналів. Утім, на радіо цілком панує українська. Відчутно зросла частка української мови в освіті і сфері послуг, однак у найбільших містах України у публічній сфері домінує російська.

«53% українців спілкуються українською завжди або переважно, що свідчить про існування в суспільстві певних стереотипів та певний тиск русифікації. Особливо ця різниця — між людьми, які вважають українську мову рідною і нею спілкуються, дуже відчутна на Сході, Півдні і в деяких областях України, — сказав співкоординатор руху «Простір свободи»  Тарас ШАМАЙДА. — Цікаві дослідження щодо ставлення українців до закону про «Українську мову». Задавалися дуже конкретні питання: наприклад, «Чи підтримуєте ви спілкування державних службовців і представників влади у робочий час виключно українською мовою?»  — 82% підтримують, підтримка домінує у всіх регіонах. 66% українців вважають, що держава має сприяти подальшому втіленню закону про мову в усіх сферах, не поділяють цієї думки 20%. 2/3 українців вважають, що частка української мови на телебаченні має становити не менше за 75%».

Як свідчать дані дослідження, більшість людей у всіх регіонах України підтримує ключові положення закону про державну мову і виступає за його подальшу імплементацію. Однак на практиці закон масово порушується. За даними моніторингу, частка української мови у прайм-тайм шести провідних телеканалів, яка почала знижуватися ще торік, у жовтні 2020-го впала до 41%, натомість суто російськомовні програми становили 46%.

За підсумками моніторингу використання української мови в кафе і ресторанах у 26 містах (усі обласні центри, крім окупованих, а також Кривий Ріг, Маріуполь, Краматорськ та Сєвєродонецьк), лише 43% закладів харчування мають українську вивіску, що трохи більше, ніж торік. Правда, частка закладів, де пропонують меню українською мовою, зросла за рік з 75 до 88%.

Суперечлива ситуація із використанням державної мови у закладах освіти: мова навчання і мова спілкування вчителів та учнів є різними. «Із 1 вересня 2020 року всі заклади освіти перейшли на викладання державної мови навчання — крім мов ЄС. Це в значній мірі сприйнялося позитивно, але не завжди. Ідеться про 200 тисяч здобувачів освіти: навчання ведеться українською мовою у 13,6 тисячах школах, а це — 94% від усіх шкіл. Російською мовою продовжує навчатися близько 3% учнів *(торік — близько 7%), а також мовами інших національних меншин», — зазначив уповноважений із захисту державної мови Тарас КРЕМІНЬ.

За його словами, реальна мовна ситуація в закладах освіти часто не відповідає офіційній статистиці. Так, згідно із моніторингом, значна частина освітнього процесу, особливо в закладах позашкільної освіти, всупереч закону здійснюється російською мовою. Ще гірша ситуація в дитячих гуртках і секціях: за даними моніторингу, у лише 16% дитячих гуртків у Києві і 8% у Харкові ведуть усі заняття українською мовою. У 56% гуртків і секцій для дітей у п’яти найбільших містах України заняття суто російськомовні.

На жаль, російська мова сьогодні домінує в українському інтернет-просторі. За даними досліджень, у Києві частка використання української мови в соцмережах становить лише 16%. Загалом українська мова трохи переважає російську в соцмережах лише в чотирьох областях України — Львівській, Івано-Франківській, Волинській та Рівненській.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати