Та й що ж то за народ, коли про свою користь не дбає і очевидній небезпеці не запобігає?
Іван Мазепа, український державний діяч, гетьман Лівобережної України, гетьман Війська Запорізького обох берегів Дніпра

Воїни слова

15 лютого, 2019 - 11:49

Замість автомату – ручка й записник, замість патронів – слова. З таким боєкомплектом прес-офіцери військових частин Збройних Сил України, в нероздільній зв’язці з журналістами всіх можливих видів засобів масової інформації, щодня борються з інформаційною пропагандою бойовиків в зоні проведення Операції Об’єднаних Сил. Війна, змусила пристосовуватись до її методів ведення не лише у фізичному, а й в  інформаційному полі, яке було, і досі є, заповненим проросійським контентом настільки, що завуальовану ворожу пропаганду легко сплутати з дійсністю. Не дати цьому здійснитися – ось основне завдання воїнів слова.

Повернення в штатну структуру військових частин посади «прес-офіцер», які свого часу були скорочені через тотальне руйнування війська, було адекватною протидією, бо через велику кількість «фейків» в медіапросторі, залишити цю лінію оборони беззахисною, означало б програш, адже на прикладі сучасних «держав-монархій» ми бачимо, що таке жити в інформаційному вакуумі без свободи слова та права на гідне життя.

І Збройні Сили України почали будувати свою «лінію Манергейму» інформаційного фронту в цій гібридній війні. Відтак, з минулого року відповідно до наказу Міністра оборони України С.Т.Полторака було встановлено свято – День військового журналіста, яке тепер відзначається щорічно 16 лютого. Дату приурочено до загибелі українського військового кореспондента, капітана III рангу ВМС ЗС України Дмитра Віталійовича Лабуткіна, який свого часу не зрадивши присязі під час окупації Криму російськими військами виїхав з Севастополя до Одеси, а пізніше, продовжуючи журналістську діяльність на Донбасі, загинув в районі Дебальцево.

Також важливим кроком стало відновлення так званої «бригадної» преси, яке відбувається за рахунок реформованих регіональних редакцій. Першопрохідцем став екс-начальник прес-служби 24-ї окремої механізованої бригади імені короля Данила Галицького – Володимир Фітьо, а згодом такі військові газети вдалось створити і в інших військових частинах.

Цей проект дістав назву «Реформована преса – українській армії». Головний консультант Головного департаменту інформаційної політики Адміністрації Президента України Олександр Бухтатий зауважив, що це надзвичайно підіймає бойовий дух та морально-психологічний стан військовослужбовців, які знаходячись на передовій в складних у всіх відношеннях умовах, можуть прочитати про якісь події з власного життя чи побачити себе на знімку в свіжому випуску такої бригадної преси, а потім переслати примірник додому близьким. Так, начальник прес-служби ОК «Захід» Анатолій Прошин має вже на меті випуск видання «оперативного командування». Тільки в Сумській області у 2018 році в обласному бюджеті передбачили на випуск газет для військових частин, які знаходяться на території області – 75 тис.грн., відповідно це відкриває для прес-служб великі можливості, щоб продовжувати нашу спільну боротьбу, адже на жаль, бюджетом не передбачені підписки на інші видання, а після планового закриття газети «Народна Армія» альтернативи ще не з’явилося.

Зараз надзвичайно важливий час для створення сприятливої інформаційної атмосфери, яка впливатиме на світогляд зростаючих поколінь та молодих захисників. Треба щоб хтось доносив до них причини та наслідки минулого, історичні несправедливості, які ж їм ще треба буде до кінця виправляти, та унікальність нашої країни. Все те, за що сторіччями боролись наші предки, тим, чим вже стільки років займається газета «День» та її головний редактор Лариса Івшина, а також журналістка Анна Домбровська, яка крім решти волонтерської роботи, займається забезпеченням військовослужбовців на Донбасі цими «балонами інформаційного кисню» в вигляді примірників газети, які вона доставляє на передній край. Окрема подяка за книжки бібліотеки газети «День», які в місцях, де немає доступу до інтернету на крайніх позиціях зіткнення з ворогом слугують справжньою знахідкою для воїнів і допомагають корисно пришвидшити вільний від службових обов’язків час. Ми робимо спільну справу, перемогти – наш спільний обов’язок. З Днем військового журналіста всіх причетних!

Олександр Савченко
Рубрика: