Наша Батьківщина благає допомоги красномовства, бо так багато її преславних подвигів поминається глибокою мовчанкою.
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ, перекладач, публіцист, науковець

Ці дивовижні серпокрильці

Уперше цього року світ проводить тиждень обізнаності про цих птахів
22 червня, 2018 - 11:59

16-23 червня світ відзначає тиждень обізнаності про серпокрильців, повідомляє сайт Українського товариства охорони птахів. Серпокрилець (стриж) – це крилатий вісник весни, що поєднує українське літо з африканською зимою. В нас вони зграями гасають над містами, в Африці – над безкраїми лісами Конго. Прудкий птах, що більшу частину життя проводить у повітрі – їсть, спить та спарюється на крилах. А їхній особливий вереск (чули ж, мабуть, не раз) –  невід’ємний звуковий супровід літнього міста.

Погожими вечорами серпокрильці охоче нерідко влаштовують повітряні перегони. І тільки хочеш їх сфотографувати, а вони вже пронеслися, наче стріла, не залишаючи й сліду. У пошуках їжі ці птахи пролітають протягом дня багато кілометрів, а зібравшись заночувати в небесах, піднімаються ввечері на велику висоту і дрімають до світанку. Дивовижно, але п’ють вони також прямо в польоті. А спускаються з небес лише для гніздування. Між іншим, їхнє гніздо побудоване з матеріалу, що можна підібрати у повітрі. Це пір’їни, засохле листя, пух, ворсинки, пелюстки, мох, насіння і навіть сміття, які серпокрилець скріплює своєю слиною.

Популяція серпокрильця в Європі є  великою та стабільною.  Але є  й невтішна інформація – світова популяція виду невпинно скорочується. Головна причина цього явища  – зникнення місць для гніздування – ніш, щілин і дір у стінах і під дахами наших будинків, що  продиктоване, очевидно, енергоефективністю й естетичними міркуваннями. Первинними  ж середовищами існування виду були скелі, стрімчаки, урвисті береги річок, де птахи гніздилися в щілинах і пустотах, а також і в дуплах, зроблених дятлами. Тож нині Європою ширяться ініціативи зі встановлення штучних гніздівель у тих місцях, де гніздяться серпокрильці. А птахи успішно їх заселяють. Не забуваймо й повсюдне зменшення чисельності комах, що є їжею цих дивовижних  птахів.

 Людина теж може допомогти серпокрильцю, якщо побачить його на землі, – каже біолог Анатолій Власкін. – Бо коли птах присяде на землю, він не ходить, оскільки просто не вміє цього робити. Здоровому і  сильному серпокрильцю  злетіти з місця не складе труднощів, але ослаблений птах не може цього зробити. Тому захисники птахів радять посадити його на долоню, щоб він міг від неї відштовхнутися і полетіти. Зовсім ослабленого  птаха, який не може цього зробити, треба напоїти водою. Але краще, певно, відразу віддати  фахівцю, він  знає, як врятувати  птаха.

Серпокрильці – це не ластівки, хоча й дуже подібні до них. Вони значно більші за ластівку, мають ширший і коротший хвіст, а також довші та вужчі крила, що в розгорнутому вигляді за формою нагадують серп. До того ж,  ніколи не щебечуть, як ластівки. А ще серпокрильці живуть переважно в містах, тоді як ластівку легше зустріти в селі.

Отож, коли ви ввечері вийдете на вулицю чи на балкон і побачите, як зграї птахів з вереском влаштовують свої перегони, знайте, це ще один символ нашого літа – серпокрильці. І порадійте разом з ними. Бо вже в перші дні серпня птахи покидають мігрувати.

Людмила СТУПЧУК

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ