Коли ти не станеш об'єднано в обороні своєї Вітчизни, то плакатимеш у московській неволі, як колись Ізраїль на ріках Вавилонських.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, творець і перший митрополит Київський і всієї України УАПЦ

Медицина в онлайн-режимі

Про тренінгові програми під час карантину
25 березня, 2020 - 10:32
ГОЛОВА ПРАВЛІННЯ «АСОЦІАЦІЇ ПРЕВЕНТИВНОЇ ТА АНТИЕЙДЖИНГ МЕДИЦИНИ» ОЛЬГА БАРНА, ПРОФЕСОРКА ІНСТИТУТУ КАРДІОЛОГІЇ ІМ. М. СТРАЖЕСКА ГАННА СОЛОВЯН ТА КЕРІВНИК «УКРАЇНСЬКОЇ РАДИ МЕДИЧНОЇ ОСВІТИ» ОРЕСТ СЛІПАК / ФОТО НАДАНО ОРГАНІЗАТОРАМИ

Наскільки швидко та ефективно здатне суспільство реагувати на глобальні виклики дійсності, врешті й визначає його цивілізаційний рівень і життєву культуру. Одним із таких «іспитів» для людства став летально небезпечний коронавірус COVID-2019. Його блискавичне поширення по всьому світe призвело до пандемії, в епіцентрі якої опинилась Європа. Не минає ця біда й Україну. Тож влада змушена була оголосити карантин, у деяких регіонах навіть надзвичайну ситуацію, що унеможливлює такі звичні речі, як вільне пересування по країні, проведення будь-яких масових заходів. Під загрозою опинилася й освітня система суспільства. Всі її ланки — від початкової до фахової вищої та безперервної — також потрапили у вкрай складне становище. Тож «тендер» на креативні ідеї теж зростає блискавично.

Ось як відреагували на нинішні реалії Всеукраїнська громадська організація «Асоціація превентивної й антиейджинг медицини» та Громадська організація «Українська рада медичної освіти», які впродовж останніх п’яти років проводили практичні тренінги «Мистецтво Лікування» для лікарів України, внаслідок чого понад 15 000 медичних працівників різних спеціальностей удосконалили свій професійний рівень. Буквально одного дня вистачило організаторам, щоби змінити звичний авдиторний простір на ноухау формат. Можливо, вперше в освітній практиці медиків вони створили тренінг-програму навчання в системі онлайн у режимі реального часу. Попри всі очікування, ефект перевищив усі сподівання: біля моніторів одночасно зібралося приблизно три тисячі лікарів!

На важливості проведення практичних онлайн-тренінг-програм «Мистецтво Лікування» в умовах карантину акцентувала увагу голова правління «Асоціації превентивної та антиейджинг медицини» Ольга БАРНА: «Сьогодні в фокусі уваги суспільства насамперед проблеми, пов’язані з коронавірусом. Усвідомлюємо, що є великий рівень стресу і напруги в державі в зв’язку з небезпечною ситуацією. Але мусимо пам’ятати, що з поширенням COVID-2019 у зону високого ризику потрапляють пацієнти, які мають хронічні захворювання, що в цей час можуть загостритись. На сьогодні багато інших інфекційних захворювань дають щоденно більшу порівняно з коронавірусом смертність, уже не кажучи про летальні наслідки від хронічних і гострих станів таких захворювань, як інфаркт, інсульт, цукровий діабет, гіпертонія тощо. Про це також говорять наші іноземні колеги. Зокрема, на переконання італійського професора Вальтера Рікарді, одна з двох причин високої смертності від коронавірусу в Італії є переважання людей похилого віку (після Японії Італія посідає друге місце за середнім віком жителів країни). Через супутні хвороби, вони мають більший ризик небезпечних наслідків. Пан Рікарді наводить дані Національного інституту здоров’я, згідно з якими прямою причиною летального результату було лише 12% людей, а в інших була принаймні одна супутня хвороба. 

Тому маємо сконцентрувати увагу не лише на протиепідемічних заходах, а й тримати в полі зору пацієнтів з іншими інфекційними захворюваннями, і саме на цьому фокусується тематика нашої онлайн-тренінгпрограми. Звісно, ми розпочали з традиційної на сьогодні теми коронавірусу, проте порушили такі проблеми, як антибактеріальна терапія пневмоній, контроль симптомів при різних хронічних захворюваннях, попередження гострих проявів кардіологічних захворювань, ускладнень діабету тощо. Наше завдання — комунікувати в цей час з пацієнтами, аби не допустити зриву тих компенсацій, які ми досягали протягом багатьох років. Тож кілька днів у 9-годинному режимі реального часу медики, зареєстровані на наш тренінг, мали можливість доступу до онлайн-матеріалів. І ми вражені їхньою активністю».

Один із організаторів онлайн-тренінгу, керівник «Української ради медичної освіти» Орест СЛІПАК додав: «В Україні сталась унікальна подія! В цей дуже важкий для країни і всього світу час ми демонструємо цивілізованість і високий технічний рівень онлайн-інформації для фахівців. Нам вдалося організувати тренінг, залучивши всі можливі технічні ресурси. Ми сподівалися на участь бодай 200—300 лікарів, утім, лише за 3—4 години до початку онлайн-тренінгу зареєструвалось орієнтовно 10 000 медиків! Це стало ще одним свідченням того, що Україна є цивілізованою й розвиненою країною, і спростувало розмови стосовно того, що, мовляв, лікарі не вміють користуватись інтернетом. Тренінг довів, що нас слухають онлайн медичні працівники з різних міст, районних центрів і навіть сіл всієї України. Отже, ми дуже раді, що це вдалося, хоча й робимо це вперше. Будемо й надалі продовжувати такі онлайн-програми, оскільки на сьогодні    — це єдиний можливий варіант щодо постійного перенавчання та професійного вдосконалення лікарів».

ДОВІДКА «Дня»

Всеукраїнську громадську організацію «Асоціація превентивної та антиейджинг медицини» було засновано 2007 року. Головною метою Асоціації є покращення надання медичної допомоги, підвищення якості та тривалості життя населення шляхом розвитку профілактичної, терапевтичної, гендерної та антивікової медицини, пропагування знань у цих галузях медицини за допомогою лекцій, бесід, друкованих видань, виступів по радіо та телебаченню, міжнародних наукових та гуманітарних зв’язків.

Асоціація налічує понад 50 000 лікарів з усієї України різних спеціальностей — загальної практики — сімейної медицини, внутрішньої медицини, кардіологів, педіатрів, неврологів, гастроентерологів, травматологів, ендокринологів, пульмонологів тощо.

Організатори проєкту вбачають свою місію в тому, щоб привернути увагу лікарів та громадськості в цілому до власного здоров’я через здоровий спосіб життя, акцентувати увагу суспільства на важливості виявлення хвороб на початкових стадіях, запобігання їх розвитку та контролю вже наявних хвороб, а також поліпшення якості життя пацієнтів з хронічними захворюваннями. Зробити інновації та відкриття сфери охорони здоров’я більш доступними для українських лікарів — покладено за основу роботи оргкомітету.

Леся ОЛІЙНИК
Газета: 
Рубрика: