Кожен народ пізнається за його богами та символами.
Лев Силенко, український мислитель, філософ, історик, письменник, номінант на Нобелівську премію

«Ми цікаві світові!»

Ректор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Ігор КОЦАН — про інтеграцію, партнерство і перспективи
13 серпня, 2019 - 18:36
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

У день, коли на Волині перебував віцемаршалок Люблінського воєводства Республіки Польща Збігнєв Войцеховський, цей факт не минув уваги професора Ігоря Коцана, ректора Східноєвропейського національного університету. Він організував зустріч в університеті з віцемаршалком та Генеральним Консулом Республіки Польща в Луцьку Вєславом Мазуром. Гостей ознайомили зі структурою університету, науковими напрямами співпраці з польськими закладами вищої освіти, а з багатьма з них університет у Луцьку підтримує давні партнерські стосунки. Як зазначив Ігор Коцан, зустріч із польськими дипломатами і чиновниками потрібна була для подальшого розвитку двосторонніх відносин, зокрема в реалізації проєкту «Науковий парк СНУ імені Лесі Українки».14 років тому Ігор Коцан став ректором університету, який ще не був Східноєвропейським, не був національним, а був просто звичайним Волинським державним. І з самого початку своєї діяльності він зазначав, що міжнародна співпраця дуже важлива для такого вишу, бо Волинь і Луцьк — це пограниччя з Європою. Однозначно, що його перші програмні заяви як ректора багатьом здавалися прожектами. Дивовижно лунало, що в Луцьку мають навчатися студенти з різних країн світу. Що студентів-іноземців має бути не менш ніж десять відсотків від загальної кількості студентів, що це також дасть можливість вишу мати перспективи розвитку. Коцан уже завершує третю каденцію на посаді ректора. В університеті відкриті та діють центри з вивчення англійської, французької, німецької, арабської, норвезької, шведської та інших мов, тут часто бувають делегації з різних країн світу. Приїжджали і читали лекції посли різних держав в Україні, зокрема Швеції, Канади, Норвегії, Індії та багатьох інших.

Але те, що днями в Луцьку на зустрічі з вами побували вже й китайці, таки інтригує, — кажу Ігорю Ярославовичу. — Та ще більша інтрига, що, виявляється, в нас уже й студенти з Китаю є. Що шукають китайці на Волині?

— На моє переконання, яке я виніс із поїздки до Китаю в складі української делегації, ця держава зробила велику ставку на Україну. Вже давно в українських університетах відкривають центри Конфуція, які сприяють також і тому, щоб більше китайських студентів навчалися в Україні, а українські, щоб їхали вчитися до Китаю. Причому є навіть безоплатні програми для навчання українців у Китаї, вони отримують і певну стипендію. В перспективі Китай готовий на потужні проєкти зокрема й з освітніми закладами України. Ми це чули, побувавши в університетах у Пекіні, Шанхаї та інших великих містах.

Це потужні навчальні центри, які мають щонайменше по 50 гектарів землі, на якій будуються і міні-заводи, і готелі та інша інфраструктура, є потужні найсучасніші наукові лабораторії. Я запитував, а чим ми їм цікаві? Адже в нас немає такого обладнання, таких лабораторій. Мені дали відповідь, що їх цікавить український інтелект, який досить високий. А як потрапили до нас у Луцьк студенти з Китаю? В них існує рейтинг 50 найкращих університетів України, в яких доцільно б навчатися китайським студентам. Східноєвропейський університет імені Лесі Українки є в цьому переліку. З делегацією навчального закладу, яка в нас побувала, ми обговорили подальшу співпрацю, зокрема обмін аспірантами, магістрами, викладачами.

Ви вели мову про навчання іноземних студентів у Луцьку, починаючи зі своєї першої програмної промови в ранзі ректора. Навіщо нам потрібні іноземні студенти?

— Ми маємо в партнерах кілька десятків університетів у Польщі, країнах Балтії, Німеччині, інших країнах світу. Це не лише вимога часу, бо світ став глобалізованим. Ми також цікаві цьому світові. Східноєвропейський університет стабільно входить у різноманітні рейтинги найкращих в Україні. Коли я розпочинав ректором, то висловив свою мрію, щоб у Луцьку була своєрідна «українська Сорбонна». Адже всі великі університети розташовані часто в невеликих містах. Ми маємо спільні наукові розробки як із поляками, так і з литовцями, ми налагоджуємо контакти й у США, а тепер ось і в Китаї. Міжнародні контакти, співпраця — це вимога сьогоднішнього дня, якщо ми прагнемо бути лідерами в наданні освітніх послуг. А ми хочемо, і ми ними стаємо.

Для університетів світу існує кілька пунктів їхньої престижності: крім наукових досягнень, наявності відомих учених, тобто наукових кадрів, це ще й кількість іноземних студентів, які тут навчаються. В сусідній Польщі виші, в яких менше десяти відсотків іноземних студентів, уже втрачають свої ліцензії. До цього прийдемо й в Україні. А тому одним із пріоритетів нашого університету є створення таких умов для навчання, наукової діяльності, врешті — побуту, аби студенти з інших країн їхали здобувати освіту до Луцька.

Цього літа ваш (наш) університет заявив про те, що готуватиме лікарів. Спроба запровадити медичний факультет уже була в Луцьку багато років тому, але виявилася малопідготованою справою. Що тепер?

— Є наразі багато думок як за підготовку в нас фахівців з медицини, так і проти. Але, на мою думку, не дарма класичні університети колись мали в своєму складі й медичні факультети. В нас же є серйозна медична практична база на Волині, яку для інтернатури використовують багато медичних університетів. То чому нам не додати до практики необхідну теоретичну підготовку і видавати дипломи? Ми давно розпочали підготовку до створення медичного факультету. Готуємо фахівців із фармації, фізичної терапії, з технології медичної діагностики. Університет нещодавно отримав ліцензію на підготовку на біологічному факультеті магістрів за спеціальністю «Медицина», студентів почнемо набирати з 2020 року. І вже бачимо величезний інтерес до цієї справи. Обов’язково будуть на цьому факультеті й студенти — громадяни інших держав.

14 серпня в Ігоря Ярославовича КОЦАНА — день народження. Редакція газети «День» вітає свого багаторічного ділового партнера з цим особистим святом. «День» і університет, ректором у якому є професор Ігор Коцан, поєднує співпраця обопільно корисна. Луцьк — особливе місто для «Дня», бо саме в цьому університеті відбулися найперші презентації книг із бібліотеки «Дня», головний редактор Лариса Івшина є багаторічним членом Наглядової ради вишу, виступає тут із майстер-класами і відкритими лекціями. Бажаємо Ігорю Ярославовичу здійснення його мрій про «українську Сорбонну в Луцьку», сил і натхнення для подальшої роботи.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments