Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Рік абсолютних рекордів

У всьому світі підвели підсумки космічних звершень 2020-го
02 лютого, 20:33

За підрахунками експертів, у результаті запусків ракет-носіїв у 2020 році на навколоземну орбіту було виведено 1218 космічних апаратів. Ще 45 супутників було запущено з борту Міжнародної космічної станції (МКС) або відокремлено від інших космічних апаратів. У підсумку за 2020 рік 1263 апарати вийшли в космос, що є абсолютним рекордом за всі роки космічної ери. У порівнянні з 2019 роком кількість запусків зросла в 2,2 рази.

Космічних апаратів могло б виявитися на орбіті і більше, якби 18 апаратів не були втрачені під час аварій ракет-носіїв.

Найбільше в космос космічних апаратів відправила компанія «SpaceX» зі своєю системою інтернету «Starlink» (835 супутників) і компанія «OneWeb» з подібною системою (104 супутника). Якщо порахувати всі космічні апарати за їхньою національною приналежністю, то розподіл місць буде таким. На першому місці США, яким, крім інтернет-супутників «Starlink», належать ще 164 запущених апарати. Загалом це 999 космічних об'єктів. Сюди ж можна додати ще низку апаратів, створених США в співдружності з іншими країнами. Отже, близько 80% усіх запущених в 2020 році космічних апаратів належить США.

На другому місці в космічному рейтингу – Великобританія: 107 супутників. Третю позицію зайняв Китай, який запустив 67 супутників. На всі інші країни світу припадає менше за 100 запущених космічних апаратів.

У минулому році в якості стартових майданчиків для запуску космічних ракет-носіїв було використано 18 космодромів. Крім того, відбувся один старт з китайської морської платформи, а в США була зроблена спроба запуску ракети-носія повітряного базування.

Найбільш навантаженим космодромом 2020 року став мис Канаверал (шт. Флорида, США). З його стартових майданчиків було запущено 30 ракет космічного призначення, що в два рази більше, ніж в 2019 році. З китайських космодромів Січан і Цзюцюань відбулося по 13 стартів. Ще з п'яти космодромів світу (китайський космодром Тайюань, космодром Куру у Французькій Гвіані, новозеландський космодром Махіа, космодром Байконур в Казахстані і російський космодром Плесецьк) відбулося по сім пусків. П'ять разів стартували ракети з китайського космодрому Веньчан, чотири – з японського космодрому Танегасіма, тричі – зі стартових майданчиків на острові Уоллопс (шт. Вірджинія, США).

ФОТО РЕЙТЕР

Інші стартові майданчики, включаючи морський і повітряний старт, відзначилися одним-двома пусками. Новим наземним стартовим майданчиком стала База Вартових ісламської революції «Шахруд» в Ірані. З неї була запущена ракета-носій «Куасід». Як бачимо, в минулому році світова космонавтика розвивалася, незважаючи на коронавірус, що лютує на планеті, і різні пов’язані з пандемією локдауни.

ПІЛОТОВАНІ ПОЛЬОТИ В СІЧНІ

Нових космічних пілотованих стартів в січні не було, але на Міжнародній космічній станції продовжували працювати семеро астронавтів з різних країн. Крім того, активно здійснювалася транспортна діяльність за маршрутом «орбіта-Земля».

Так, вантажний космічний корабель «Cygnus» («Лебідь») покинув МКС після трьох місяців спільного польоту. Корабель прибув на станцію в жовтні минулого року. Він доставив на орбіту новий туалет, експериментальний пристрій для отримання питної води з сечі, редис для космічної теплиці й інші наукові експерименти. 6 січня вантажний корабель за допомогою маніпулятора «Canadarm-2» був відстикований від Міжнародної космічної станції, відведений на безпечну відстань і відправлений в автономний політ. Корабель залишався на орбіті до 26 січня. Протягом двох тижнів на його борту тривали наукові експерименти, в тому числі з поведінки вогню в замкненому просторі космічного корабля. Потім була включена рухова установка корабля, здійснено його гальмування, і він згорів у верхніх шарах атмосфери Землі.

12 січня ще один автоматичний вантажний корабель - «Cargo Dragon» - також покинув МКС. Правда, на відміну від свого побратима «Лебедя», «Вантажний Дракон» розрахований для повернення на Землю.

У Росії тривала підготовка до польоту нового космічного модуля. Багатофункціональний модуль «Наука» для Міжнародної космічної станції буде запущений влітку 2021 року. На навколоземній орбіті модуль буде летіти до станції близько 10 днів. Стиковка пройде до заздалегідь обраного стикувального вузла. Для остаточної інтеграції модуля зі станцією буде потрібно ще сім-вісім виходів у відкритий космос космонавтів.

ФОТО РЕЙТЕР

 «Приватники» теж продовжують підготовку до польотів на МКС. Так, американська приватна компанія «Axiom Space» оголосила імена перших космічних туристів, які відправляться на Міжнародну космічну станцію на кораблі «Crew Dragon» компанії «SpaceX». Командиром команди стане колишній астронавт NASA Майкл Лопес-Алегріа. Крім нього, на станцію відправляться американський інвестор і бізнесмен Ларрі Коннор, його колега Марк Паті з Канади, а також ізраїльський бізнесмен Ейтан Стіббе.

КОСМІЧНІ РАКЕТНІ СТАРТИ ТА ВИПРОБУВАННЯ

Перший космічний старт цьогоріч відбувся 8 січня: з майданчика космодрому на мисі Канаверал (шт. Флорида, США) здійснено пуск ракети-носія «Falcon-9» («Сокіл-9») з турецьким телекомунікаційним супутником «Turksat-5А». Пуск пройшов успішно, і космічний апарат був виведений на розрахункову орбіту.

14 січня 2021 року відбувся 14-й випробувальний політ (NS-14) суборбітальній ракети «New Shepard» ( «Нова Шепард»), яку створює компанія «Blue Origin» для польотів туристів за кордони атмосфери. Старт відбувся зі стартового майданчика в західній частині штату Техас. Політ пройшов нормально. Максимальна висота, якої досягла капсула, склала 107 кілометри 2 метри. Через 7 хвилин 30 секунд ракета здійснила м'яку посадку неподалік від місця старту. Капсула приземлилася під парашутами через 10 хвилин 10 секунд після старту. Як і під час всіх попередніх випробувальних пусків, екіпажу в капсулі не було. Єдиним пасажиром був манекен «Skywalker». Також в капсулі розміщувалося обладнання для експериментів NASA

Другий випробувальний запуск ракети-носія повітряного базування «LauncherOne» компанії «Virgin Orbit», що відбувся ввечері 17 січня, пройшов успішно. Літак-носій «Boeing-747-400 «Cosmic Girl» злетів зі смуги аеродрому Мохаве (шт. Каліфорнія, США). Через 1 годину і 1 хвилину після старту, коли «повітряний космодром» знаходився над водами Тихого океану неподалік від західного узбережжя США, було зроблене скидання ракети «LauncherOne». Ще через п’ять секунд була включена рухова установка ракети. Політ ракети і відділення корисного навантаження пройшли штатно. На навколоземну орбіту доставлено десять невеликих супутників, створених в американських університетах. Після запуску супутників літак-носій повернувся на аеродром Мохаве.

Ілон Маск в січні також продовжив штурм космосу. На полігоні в Бока-Чіка (шт. Техас, США) відбулося вогняне випробування прототипу космічного корабля «Starship» SN9. Випробування було достатньої тривалості і пройшло добре.

У Китаї протестували кріогенний ракетний двигун закритого циклу на випробувальному полігоні ракетних двигунів Китайської аерокосмічної наукової і технологічної корпорації CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation) поблизу Пекіна. Проведено тестування рідинного воднево-кисневого двигуна великої тяги YF-77, розробленого для важкої ракети-носія «Великий похід-5В» CZ-5В (Long March-5B). Вогневі випробування проведені успішно. Тест тривав 500 секунд. Випробування підтвердили надійність криогенного ракетного двигуна, який закладе основу важких ракет для виконання наступних космічних польотів, в тому числі для запуску модулів пілотованої космічної станції Китаю, базовий блок якої буде запущений цієї весни.

Нові ракетні двигуни в січні випробували і в Америці. Фахівці NASA провели в Космічному центрі імені Стейніса (шт. Міссісіпі, США) вогневі випробування двигунів 1-го ступеня ракети «SLS». Чотири двигуни, встановлені на спеціальну опору, працювали одночасно 67 секунд. Очікувалося, що тест триватиме близько 8 хвилин. Але спрацювала автоматична система, яка виключила двигуни через якісь недоліки в роботі.

ПРЕЗИДЕНТ ЗАПРОСИВ ІЛОНА МАСКА В ЖИТОМИР

12 січня 2021 року минуло 114 років від дня народження видатного вченого і конструктора Сергія Павловича Корольова. У зв'язку з цим Ілон Маск в соціальній мережі «Twitter» написав російською мовою, що Корольов «був чудовим».

Президент України Володимир Зеленський в день народження головного конструктора ракетно-космічних систем Сергія Корольова запросив засновника компанії «SpaceX» Ілона Маска приїхати на батьківщину вченого в Житомир і відвідати музей космонавтики. «Сьогодні день народження великого українського вченого, ракетобудівника і конструктора космічних кораблів Сергія Корольова. Дійсно, він був одним з кращих. Я хочу запросити його давнього шанувальника Ілона Маска в Україну, щоб відвідати Музей космонавтики імені Сергія Корольова», - йдеться в повідомленні Зеленського.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати