Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

«Iсторичний прогрес» США

Олег ШАМШУР — про те, чи вдасться Обамі та республіканцям вирішити бюджетну кризу
15 жовтня, 2013 - 20:24
ФОТО РЕЙТЕР

Увесь світ спостерігає за тим, як США намагаються розв’язати боргову кризу, що триває в країні з початку жовтня. І хоча президент Барак Обама сказав, що у перемовинах між адміністрацією та республіканцями намітився прогрес, країні і досі загрожує дефолт. «Це позитивний результат, що республіканці погодилися на необхідність уникнення економічних наслідків, щоб наша країна не зіштовхнулася з невиконанням своїх зобов’язань. Адже коли рівень державного боргу підвищиться, а робота продовжиться, є ще багато чого, що ми можемо зробити разом», — сказано у зверненні Обами, яке розміщено на сайті Білого дому. Президент також відзначив, що «наш уряд закрито вперше за 17 років», наголосив, що США «вперше з 1700 року» загрожує дефолт, і закликав політиків до рішучих дій, а американців до терпіння.

Про досягнення «значного прогресу» щодо боргової угоди заявили і лідери сенату США. «Я дуже оптимістичний до того, що ми досягнемо цього тижня резонної угоди, що дозволить відкрити урядові установи, заплатити за рахунками держави і почати переговори, аби поставити нашу країну на здоровий фінансовий ґрунт», — відзначив лідер демократичної більшості у сенаті Гаррі Рід, слова якого наводить Euronews. У свою чергу лідер республіканської меншості в сенаті Мітч Макконнелл наголосив, що протягом останніх днів вони мали «дуже конструктивний обмін думками про те, як нам рухатися вперед». «Ці дискусії тривають, і я поділяю оптимізм», — наголосив республіканець, відзначивши досягнення «історичного прогресу».

Водночас, як відзначають оглядачі, у адміністрації Обами та республіканців залишилося не так вже й багато часу на те, щоб домовитися і виробити спільний план дій щодо вирішення бюджетної кризи. Як вже повідомляв «День» (див. «День» №177 за 2 жовтня 2013 р., матеріал «Що стоїть за бюджетним протистоянням у США?» та «День» № 179 за 4 жовтня 2013 року, «Коли сила американської системи стає слабкістю»), унаслідок протистояння між президентом Обамою та республіканцями, які заблокували ухвалення бюджету на поточний фінансовий рік, низка американських федеральних установ припинила або обмежила роботу. Понад 800 тис. працівників державних установ змушені були взяти неоплачувану відпустку. Свою роботу через ситуацію в країні обмежило і посольство США в Україні.

А тим часом міністерство фінансів США вдається до надзвичайних заходів з обслуговування держборгу, повідомила Бі-Бі-Сі. Слова міністра  фінансів Джека Л’ю про те, що цих заходів вистачить лише до 17 жовтня, викликали нову хвилю чуток щодо ймовірного дефолту, який призведе до непередбачуваних економічних наслідків. План, який обговорюють демократи і республіканці, повинен підвищити рівень держборгу до $16,7 трлн, чого має вистачити для покриття запозичень, яких потребує держава, принаймні до середини лютого 2014 року, повідомляє Reuters.

«День» попросив колишнього Посла України у США Олега ШАМШУРА прокоментувати розв’язання боргової кризи у Сполучених Штатах, а також те, наскільки є ймовірним дефолт для Білого дому.

— Звичайно, дефолт може відбутися в тому випадку, якщо не буде прийнято рішення щодо підвищення так званого рівня державного боргу. Тобто це може бути у разі, якщо конгрес не надасть уряду можливості для проведення нових запозичень. Таким чином не зможе бути здійснена виплата за зобов’язаннями уряду США. Тож технічно є така можливість. Це питання вже певний час обговорюють у США, а поодинокі економісти навіть висловлювали думку, що з огляду на розмір національного боргу дефолт може бути найменшим злом.

Безумовно, наслідки такої ситуації будуть дуже поганими як для Сполучених Штатів, так і для світової економіки. Я впевнений, що це розуміють в конгресі та уряді. Тому зараз тривають пошуки компромісу. У минулі роки такий компроміс вдавалося досягти. Саме в питанні дефолту, в питанні підвищення рівня державного боргу цей компроміс, на мою думку, є навіть більш реальним, ніж в інших питаннях, тому що ця загроза є цілком реальною і матиме дуже погані наслідки для США.

Якою ціною, на ваш погляд, вдасться республіканцям та демократам досягти компромісу?

— Тільки на основі якихось домовленостей. Обидві сторони мають піти на поступки. Але, перш за все, конгрес очікує поступок від уряду, і, з одного боку, це зрозуміло. З другого боку, якщо зараз прослідкувати за динамікою сприйняття громадськістю позицій республіканців у конгресі — для неї  вони є несприйнятливими. Республіканці це також розуміють і найменше хочуть, щоб на них впала відповідальність за дефолт або за економічні проблеми, які можуть бути з цим пов’язані. Тобто обидві сторони достатньо делікатні в цій ситуації, але зараз вони серйозно думають над компромісним рішенням.

Хто, на вашу думку, понесе найбільші втрати в пошуках цього компромісу?

— Важко сказати. Поки, зокрема за опитуванням громадської думки, провина лягає саме на республіканську більшість в палаті представників (нижня палата конгресу США. — Ред.). Мені здається, що втрати можуть бути більшими для них, як це було вже за часів президентства Клінтона, коли він зміг переграти республіканців. Після цього динаміка відносин з конгресом складалася на його користь. Але втрати, якщо не буде досягнуто компромісу, безумовно, будуть великими і для адміністрації Обами. Коли негативні наслідки цієї ситуації стануть реальністю — виборець покладатиме відповідальність на обидві сторони. Міра цієї відповідальності буде, можливо, більшою для одних і меншою для інших. Але буде зрозуміло тоді, коли це трапиться.

Учора Обама заявив про те, що в переговорах намітився прогрес...

— Якщо президент сказав про певний прогрес, то очевидно, що він має для цього підстави. З чуток досить складно дізнатися про те, що діється. Там відбуваються як формальні зустрічі, так і неформальні переговори. Але заяву Обами я сприймаю як свідчення того, що обидві сторони зараз шукають певний компроміс, тому що часу для цього залишається дуже мало.

А як ви вважаєте, чи вдасться все ж таки домовитися Обамі з республіканцями до 17 жовтня?

— Вони мають домовитися. Чи вдасться? Це вже питання політичної тактики тієї чи іншої сторони. Звичайно, ця ситуація — хто перший моргне, у кого першого не витримають нерви. Якщо з питанням припинення фінансування роботи федерального уряду ситуація є неприємною, але все-таки не такою  критичною, то питання підвищення рівня державного боргу — критичне. Залишається дві доби для того, щоб досягнути компроміс. Ціна ж може бути занадто великою для обох сторін. Обамі не потрібно, щоб на федеральний уряд було покладено провину за це, оскільки що ближче йому до кінця терміну, то більше він має думати про свою «спадщину» — ким він залишиться в історії Сполучених Штатів. А він, очевидно, не хоче залишитися президентом, за каденції якого відбувся дефолт.

І чого слід Україні чекати від боргової кризи у США?

— Наслідки цієї ситуації будуть дуже несприятливими та серйозними для світової економіки. Україна також є частиною цієї економіки, і всім відома наша залежність від експорту. Також відомо, що українська фінансова система прив’язана до долара. Ці коливання, які, безумовно, будуть, не додадуть стабільності.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: