Історію творять мученики, а не мучителі.
Євген Грицяк, лідер Норильського повстання у таборах ГУЛАГу 1953 року

«Без свободи мислення і свободи дій – нічого не вийде»

Які уроки може винести Україна із досвіду державотворення Ізраїлю
13 червня, 2018 - 17:53
ФОТО REUTERS

На нещодавній конференції «Досвід державотворення Ізраїлю: уроки для України», яку провели в Києві Центр «Нова Європа» спільно з «Українсько-Єврейською зустріччю», можна було почути багато цікавих думок. Зокрема, аудиторія у переповненій залі в готелі «Хайят» могла почути з уст провідних ізраїльських політиків з великим державним досвідом, у чому секрет успіху Ізраїлю і, більше того, яким чином ця країна, яка постійно стикається з тероризмом, залишається демократичною, гарантуючи безпеку громадян і не порушуючи при цьому прав людини.

Про дружню атмосферу між обома державами свідчить обмін жартами. Зокрема, посол Ізраїлю Еліав БЕЛОЦЕРКОВСЬКІ розповів, що під час свого перебування в Одесі він почув слова, що це — північне місто Ізраїлю. А з іншого боку, голова Групи міжпарламентських зв’язків Верховної Ради України з Державою Ізраїль Георгій ЛОГВИНСЬКИЙ, характеризуючи дружній стан відносин між двома країнами, сказав: якщо ЄС не прийме Україну, то їй треба приєднатися до Ізраїлю чи, навпаки, приєднати Ізраїль до України.

Відкриваючи конференцію, директор Центру «Нова Європа» Альона ГЕТЬМАНЧУК відзначила, що досвід Ізраїлю став для України особливо привабливим після війни, яку розпочала Росія проти нашої країни навесні 2014 року. «Можливо, це допоможе не так виграти війну, як бути корисним у контексті проведення реформ в Україні», — наголосила вона й висловила сподівання, що «після конференції не тільки Ізраїль стане зрозумілим для України, а й Україна стане цікавішою і зрозумілішою для Ізраїлю».

«ІЗРАЇЛЬ ДЕМОНСТРУЄ , ЯК ЩОДНЯ ЗАХИЩАТИ СВОЮ ТЕРИТОРІЮ І НАРОД»

Про важливе значення досвіду Ізраїлю для України говорила також віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ. «Ізраїль демонструє і надихає, як щодня захищати свою територію і народ і робити це успішно та впевнено», — наголосила вона. За її словами, Ізраїль, як ніхто, може зрозуміти Україну, яка змушена жити у стані постійної напруженості та військової загрози від вороже налаштованого сусіда.

Перед Україною стоїть багато викликів, продовжила вона, які знайомі Ізраїлю, і ми сподіваємось надихнутися вмінням ізраїльтян проводити дієву дипломатичну міжнародну присутність і набути ізраїльського досвіду у сфері освіти й інновацій.

Вона відзначила, що Україні є багато чого повчитись від Ізраїлю, який, перебуваючи в несприятливих кліматичних умовах і складній безпековій ситуації, має спроможність вкладати в інновації, створювати технічні рішення і входити в десятку країн у сфері інформаційних технологій (ІТ), тоді як Україна перебуває за цим показником на сороковому місці.

«АБО МИ ДОСЯГНЕМО УСПІХУ, АБО ЗАЗНАЄМО НЕВДАЧІ»

Президент Ізраїльської ради зовнішніх справ, віце-прем’єр-міністр Ізраїлю (2009 — 2013) Деніел МЕРІДОР відзначив, що велике завдання — повернення нації з різних країн на землю древнього Ізраїлю і розбудова всупереч величезним перешкодам держави, якої перед тим не існувало, виходило за межі можливого. «Адже доводилося приймати людей із зовсім різних країн і з різною культурою. Тож нам потрібно було згуртувати цих людей і створити єдину націю. У нас не було іншого вибору: або ми досягнемо успіху, або зазнаємо невдачі. Існувало різне бачення того, як це робити, і зараз ви бачите більш-менш об’єднану країну, і це було зроблено в демократичний спосіб», — наголосив він.

За його словами, в Ізраїлі повністю забезпечено незалежність судової гілки влади, і прикладом цього є позиція Верховного суду, що дії уряду з дотримання прав і безпеки громадян не повинні мати наслідком порушення прав людини. «Ми змогли відновити довіру до силових структур, які знаходять нові способи запобігання терактам, кіберзагрозам, нам вдалося зміцнити економіку, яка заохочує підприємливість, розширює можливості людей і сприяє інноваціям, в результаті чого ми досягли доходу 40 тис. доларів на душу населення», — сказав Мерідор.

На його думку, головний урок державного будівництва, який може Україна запозичити в Ізраїлю, полягає ось у чому: «Якщо у вас не буде свободи — свободи мислення і свободи дій, — нічого не вийде».

Крім того, він відзначив, що для євреїв головний тест, як, маючи більшість у країні, вони ставляться до меншин у забезпеченні рівних прав. «У демократії не може бути диктатури більшості», — зазначив пан Мерідор.

 «У НАС НЕ БУЛО ЖОДНИХ РЕСУРСІВ, ЗА ВИНЯТКОМ ЛЮДСЬКИХ»

Еліав Белоцерковські, який перебуває в Україні майже чотири роки, розповів, що українці часто запитують його про секрет успіху Ізраїлю, як його країні вдалося так просунутись у складних умовах. «Я почав думати над цим і зробив певний аналіз. Ми були дуже щасливі, що створили державу в пустелі в оточенні недружніх держав. За це ми заплатили велику ціну... Із самого початку створення держави у нас не було жодних ресурсів, за винятком людських».

«Все, що ми могли робити, — це інвестувати в людей, — розповів він. — Що це означає на практиці? По-перше, потрібно створити умови для людей, які живуть в Ізраїлі, щоб вони залишалися й творили для держави, щоби приваблювати євреїв з інших країн і зустрічати нові виклики. Це було складне завдання — зокрема, великим викликом було створення передової інфраструктури».

Іншим досягненням Ізраїлю, відзначив посол, є високий рівень медичного обслуговування, і до нас приїжджають лікуватися із країн, які не мають дипломатичних відносин. «У нас обов’язкове медичне страхування, і це сильна база для поживи думок», — сказав він.

Ще одним успіхом Держави Ізраїль, продовжив посол, є освіта, яка є безкоштовною та обов’язковою з п’яти до 18 років. За його словами, у школах застосовуються прогресивні методи навчання, і освіта є важливою частиною нашого життя, і ми робимо на цьому наголос».

Відзначивши, що для України іншою важливою річчю є армія, пан Белоцерковські поділився секретом успішності ізраїльських збройних сил. «У нас військова служба є обов’язковою, і всі люди, які досягли 18 років, погоджуються добровільно ризикувати життям задля держави, яка, зі свого боку, обіцяє гарантувати молоді безпеку. Вони знають, що в разі поранення уряд зробить усе, щоб надати найкраще медичне обслуговування, а в разі потрапляння у полон зроблять усе заради скорішого звільнення». Таким чином, наголосив він, Ізраїль дбає про кожного громадянина.

«ВАЖЛИВО ІНВЕСТУВАТИ В ЛЮДЕЙ»

«Україна має величезний людський капітал. Я вірю, що після Революції Гідності важливо поставити індивіда у центр та інвестувати в людей. І тоді Україна точно досягне успіху», — сказав Белоцерковські. До речі, посол зробив дуже слушне зауваження щодо назви конференції, відзначивши: «Уроки для України — не зовсім правильно, це уроки і для України, і для Ізраїлю, і ми дізнаємось багато, що відбувається тут».

Зі свого боку, Климпуш зазначила, що українці нарешті почали будувати політичну націю і вони об’єднуються, щоб побудувати державу, в центрі якої — людина. Хотілось би, щоб це твердження стало якомога швидше втілюватися в життя, а це означає і нову якість медицини, освіти, соціального захисту — тоді українці справді не шукатимуть кращої долі по всьому світу.

Іншою відомою проблемою України є корупція. І тут, здається, Ізраїль може дати рецепт, як боротися з цим злом. І ним поділився голова Ради національної безпеки Ізраїлю, генерал Яків АМІДРОР: «Корупція існує скрізь, де є люди. І в Ізраїлі вона теж була. Але питання не в тому, чи є корупція, а наскільки сильні правоохоронні органи, щоби притягти корупціонера до суду, і наскільки незалежний суд, щоб винести вирок», — наголосив він.

«НАСТАВ ЧАС ДЛЯ УКРАЇНИ ОТРИМАТИ ДИВІДЕНДИ»

На думку президента PRP Group в Україні, співорганізатора Українського кризового медіацентру Наталії ПОПОВИЧ, Україні варто запозичити три уроки в Ізраїлю: «Це передусім історія сіонізму, історія захисту народом свого незалежного існування. Крім того, потенціал людей, які знаходять сили для створення нових інновацій і розвитку держави», — підкреслила вона.

Тим часом директор Харківської правозахисної групи Євген ЗАХАРОВ вважає, що «одне з ключових питань, якого Україна може повчитися в Ізраїлю, — це ставлення до людей. Українська влада повинна більше дбати про людей, які є найціннішим потенціалом країни».

І досить оригінально висловився з цього приводу Георгій Логвинський: «Без сумніву, Україні корисно повчитися в Ізраїлю, який має позитивний досвід в ІТ. Але головна інвестиція — це люди. Колись емігранти з Одеси і Харкова побудували цю країну — Ізраїль. Тож тепер настав час для України отримати дивіденди», — вважає він.

За його словами, зміцнення зв’язків між обома країнами створило систему координованих відносин. «Якщо нас не прийме ЄС, то Україні варто приєднатися до Ізраїлю чи приєднати Ізраїль до себе», — сказав Логвинський. І свою думку він пояснив таким чином: «В Україні найбільша у світі синагога в Умані, найбільший єврейський громадський центр у Дніпрі, півмільйона українських громадян іммігрувало до Ізраїлю, і там уже є велика громада — так що нам потрібно розробити стратегічний план на довгострокову і короткострокову перспективу».

 

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: