Проблема демократії не в тому, чи потрібна людям свобода, а в тому, якою мірою вони здатні нею користуватися.
Алексіс де Токвіль, французький державний діяч, історик, суспільствознавець

Ланцюгова реакція свободи

Євген ГРИЦЯК: «Євромайдан уже змінив країну»
6 грудня, 2013 - 11:24
АВТОР ТА ЕКСПЕРТ «Дня» ЄВГЕН ГРИЦЯК ЦЬОГО РОКУ ВИДАВ КНИЖКУ «КОРОТКИЙ ЗАПИС СПОГАДІВ: НОРИЛЬСЬКЕ ПОВСТАННЯ; ПІСЛЯ ПОВСТАННЯ», ЯКУ «День» РЕКОМЕНДУЄ ПРОЧИТАТИ ВСІМ! І УЧАСНИКАМ ЄВРОМАЙДАНУ, І НЕ УЧАСНИКАМ — НАСАМПЕРЕД... / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Сьогодні, під час масового мирного протесту, українцям як ніколи важлива позиція і досвід своїх моральних авторитетів та високих інтелектуалів. Чим завершиться Євромайдан, як уникнути крові та чи не розпорошить опозиція шалену енергію протесту? Про це ми розмовляли з автором і експертом «Дня», лідером Норильського повстання, яке відбулося у таборах ГУЛАГу 1953 року, Євгеном Степановичем ГРИЦЯКОМ. Його досвід беззбройного протистояння диктатурі, що в результаті перетворилося в демонтаж ГУЛАГу та виникнення дисидентства й сьогодні надихає учасників акції протесту на Майдані.

— Євромайдан сьогодні нагадує мені наше повстання у Норильську. Пригадую, як в Караганді мені запропонували очолити загальногулагівський  страйк. Тоді я сказав, що відразу це зробити неможна і запропонував організувати страйк в одній конкретній зоні. Хотів показати, що можна протидіяти мирно, без зброї. Міркував з таким розрахунком, що потім піде ланцюгова реакція... На щастя, так і сталося. По всіх таборах Радянського Союзу почали страйкувати. Спочатку Норильськ, потім Воркута, за ними Кенгір. Мені надзвичайно приємно, що цей ланцюг свободи вже дійшов до Києва. Нарешті! Сьогоднішній Євромайдан — це той самий ненасильницький метод тиску — метод громадянської непокори. Повірте мені — цю силу жодна диктатура подолати не зможе. Ніколи. Я знаю. Надзвичайно радий, що люди вийшли, що люди стоять, що люди вірять. Те, що беркутівці зробили зі студентами — звірство. Свого роду провокація проти свого ж народу. Провокація на фізичну помсту. Це — вершина злочинності та нахабства. Спецпідрозділ міліції «Беркут» давно потрібно розпустити...

Що порадите зараз українцям, які вийшли на Євромайдан?

— Терпіння. Морально я зараз там, з тими студентами та молодими людьми. Знаєте, якось газета «День» написала, що я, мовляв, усіх політиків міряю за лекалами Ганді. Це правда! У Ганді була страшна доля, але він не здавався. Він йшов до мирної перемоги. Так треба й нам. Триматися, але робити це гідно. Не піддаватися на жодні провокації, зокрема й від силовиків.

Опозиція висунула низку вимог до влади, зокрема, розпуск уряду, президентські та парламентські перевибори...

— Скажу нашій опозиції: відразу нічого не буває. Треба діяти поступово. Реально оцінювати свої сили. Силу народу ми побачили, що тепер покажуть опозиційні лідери? Насамперед їм треба вимагати від влади того, що вони здатні осилити, чого здатні досягти. Для початку оголосити план-мінімум. І прагнути його реалізувати. Там, де вони відчувають, що сили кардинально змінити ситуацію немає, чесно про це сказати. Не потрібно вимагати відразу і все, адже, коли цього не вдасться досягнути, вони продемонструють свою слабкість. Треба розмірковано йти до мети. Нашим опозиційним політикам потрібно навчитися грати в шахи, а для цього — передбачати хід супротивника на кілька кроків уперед. Якщо політик не може оцінити реальних наслідків з його дій, він програє. Контрудар може бути нечувано сильним.

Я вірю, що Майдан приведе до позитивних зрушень. Більше того — знаю, що Євромайдан уже змінив країну. Такі зусилля енергії цілої нації, повірте, безслідно не зникають.

Вадим ЛУБЧАК, «День»
Газета: 
Рубрика: