Мовчання іноді говорить більше, ніж слово
Володимир Винниченко, український прозаїк, драматург, політичний і державний діяч

«Фотовиставка нагадує, що життя має сенс...»

Дні «Дня» в Дніпрі — як емоційна та інтелектуальна подія
25 лютого, 2019 - 18:58

У Дніпрі триває ювілейна ХХ фотовиставка газети «День». Це — близько 200 професійних та аматорських світлин, що розповідають про настрої та очікування українського суспільства. Партнерські візити до українських міст експозиція розпочинає саме з Дніпра. Вже третій рік поспіль виставку проводять за сприяння Дніпровської міськради та в рамках програми міського голови Бориса Філатова «Культурна столиця».

«МИ ПРОДОВЖУВАТИМЕМО СПІВПРАЦЮ»

«Уперше я відвідав фотовиставку «Дня» наприкінці 1990-х років в Українському домі в Києві. Тоді я не думав, що буду мером і під моїм патронатом відбуватиметься ця виставка в нашому місті, — сказав на відкритті фотовиставки міський голова Дніпра Борис Філатов. — Для мене переглядання цих світлин — річ дуже інтимна. Я дуже щасливий вітати фотовиставку «Дня» сьогодні в Дніпрі. Дуже добре, що це стало традицією. Для мене дуже важливо те, що «День» починає рік з Дніпра. Це знаково і важливо. Крім вдячності головному редактору «Дня» Ларисі Івшиній, до порад якої я завжди прислухаюсь, хочу подякувати всім, хто приходить на цей захід. Ларисо Олексіївно, Дніпро в ці дні у вашому розпорядженні».

Мер відзначив, що з газетою «День» міська влада співпрацює для оновлення книжкових фондів муніципальних бібліотек. Це — література, що допомагає сформувати правильний погляд на історію. До відкриття фотовиставки редакція газети «День» видала окремий  журнал — «Маршрут № 1. Дніпро». «Він популяризує Дніпро, показує його не лише як новий туристичний маршрут, а й як місто, що відіграє центральну роль у житті країни, її новітній історії. Це багато про що говорить. Тож ми продовжуватимемо співпрацю», — зазначив Борис Філатов. У спецвипуску глянцевого журналу «Маршрут № 1. Дніпро» було зібрано матеріали про життя Дніпра, його перспективні туристичні та інвестиційні проекти, зокрема й індустріальний парк Innovation Forpost. Тут також можна прочитати розповіді про місто від його неординарних мешканців та знайти путівники архітектурними, історичними, природними пам’ятками (нагадаємо, його можна придбати в кіосках преси чи в інтернет-магазині «Дня» за посиланням).

Щороку, як би не було складно, свій день народження «День» відзначає за підтримки партнерів проведенням масштабної фотовиставки за результатами міжнародного фотоконкурсу. Фотовиставка «Дня» — це світлини, що відображають знакові події життя України. 2018 року аматорам та професійним фотографам редакція запропонувала тему «Фото першої шпальти», тож усі знімки мають яскраві публіцистичні акценти. «Для мене завжди є хвилюючим початок загальнонаціонального показу нашої фотовиставки, — зазначила головний редактор газети «День» Лариса ІВШИНА. — Ця фотовиставка є одним з улюблених «дітищ» газети, наших читачів та глядачів. Перша фотовиставка газети «День» відбувалася перед виборами 1999 року. На неї прибіг уесь Київ. Ми знімками прикрасили стіни Українського Дому, і я відчула, яку магічну силу вони мають на публіку. А вже наступного року ми створили цілеспрямований фотоконкурс. Ідея полягала в тому, щоб започаткувати рух якісної фотографії — як ще одного способу дуже довірливого спілкування з нашими читачами. Текст та його взаємодія з людиною — це одна історія. Фотографія по-особливому підказує тільки те, що людина може з неї взяти. Цьогорічна фотовиставка надзвичайно важлива ще й тому, що це двадцятий фотоконкурс і фотовиставка. У Києві і країні немає Музею фотографії. Можливо, ця ідея буде впроваджена саме в Дніпрі, як культурній столиці. Власне, ці фото — історія нашої країни. На жаль, навіть наші фотоальбоми не вмістили навіть десятої частини всього того, що ми з вами пережили. Тому сьогоднішня фотовиставка триває під назвою «Фото першої шпальти». Лариса Івшина також подякувала Борису Філатову за підтримку гуманітарних ініціатив видання. Шкільні та масові бібліотеки міста цього року отримають 200 примірників книги «AVE. До 100-ліття Гетьманату Павла Скоропадського».

Голова Художньої ради при міському голові Дніпра Григорій ГЕЛЬФЕР у своєму виступі на відкритті фотовиставки відзначив, що співпраця з газетою «День» набуває нових форм, зокрема, вона продовжується у рамках нового книжкового фестивалю Book Spase, який було започатковано минулої осені. За його словами, міська влада також розгляне питання про можливе заснування в Дніпрі музею фотографії. Сам міський голова на відкритті фотовиставки газети «День» повідомив ще одну важливу культурну новину — в Дніпрі з’явиться єдина в Україні Бібліотека української діаспори з книжковим фондом майже 10 тисяч видань. Проект став можливим завдяки домовленостям, які міський голова Борис Філатов уклав під час свого відрядження до США. Всі книги майбутньої бібліотеки мають чималу бібліографічну цінність. Вони були видані в Німеччині, Бразилії, Аргентині, США та Канаді. Серед видань — екземпляри, що переповідають історію Української повстанської армії, філософська, історична література. За інформацією очільника міста, книжковий вантаж уже готовий до відправки в Україну.

ПРО «ПРАВИЛЬНУ ОПТИКУ»

Як завжди, візит до Дніпра головного редактора газети «День», продовжився інтелектуальним спілкуванням з читачами, громадськістю міста, студентами та викладачами провідних вишів.

Темою зустрічі став національний діалог, який, на думку Лариси Івшиної, має об’єднати владу та громадян задля розбудови громадянського суспільства й Української держави. Лариса Івшина згадала, як багато років тому разом із відомим українським інтелектуалом Богданом Гаврилишиним проводила зустріч у Ніжині. Згадала тому, що почула по телебаченню слова з фільму про Богдана Гаврилишина: «Неспокій — це справа інтелектуалів». Газета «День» та її команда вже багато років проводять зустрічі в регіонах України, презентують та розповсюджують книжки з «Бібліотеки газети «День», а  фотовиставка газети щорічно відвідує міста від сходу до заходу нашої країни.

Лариса Івшина багато в чому вважає Дніпро взірцем для інших міст та регіонів. П’ять років тому Дніпро став центром опору російській агресії на сході України та захисником її державності. Чому саме Дніпро? На це питання Лариса Івшина має відповідь. По-перше, це наявність владної команди, яка змогла підняти та об’єднати людей. Дніпро і зараз очолює міський голова Борис Філатов, який відіграв визначну роль у тих подіях. По-друге, це «особливий характер дніпрян», і, по-третє, унікальний союз усіх прошарків суспільства, коли «верхи взаємодіяли з низами». Останнє Лариса Івшина вважає найважливішим фактором не тільки в перемозі та зупиненні іноземної агресії, а й у ствердженні української державності взагалі. Такі приклади, нагадала вона, вже були в історії нашої країни. «І я думаю, що це запорука того, що Україна відродить свої сили», — відзначила головний редактор газети «День». Вона наголосила на тому, що українське суспільство має подолати хибні стереотипи про класову боротьбу, що роками нав’язувалися радянською пропагандою. Тільки взаємодія суспільства та національної еліти здатна створити синергетичний ефект, завдяки якому буде досягнуто відродження України, як європейської держави — такої собі «Британії слов’янського світу». На думку редактора, «потрібен масштабний діалог у суспільстві, яке шукає нові сили». Цьому дозріванню, на жаль, сприяла агресія Росії та два Майдани. «Тому ми ставимо своїм завданням спрямувати зусилля в цьому напрямку для роз’яснення завдань, що стоять перед суспільством», — відзначила редактор.

Чималу роль у цьому мають відігравати книги з серії «Бібліотека газети «День», які поповнюють міські та шкільні бібліотеки Дніпра. А саме книга про гетьманат Павла Скоропадського. «Книга «AVE» для мене є однією з улюблениць. За цю тему — Гетьманат Павла Скоропадського — майже ніхто не брався. Наше суспільство ще й досі здебільшого в полоні псевдонародницьких теорій класового конфлікту. Всі ті, кого розгромили в роки громадянської війни або викинули за кордон, до сьогодні не з’єдналися зі своїм народом інтелектуально».

Дніпрян, присутніх на зустрічі з Ларисою Івшиною, цікавили подальші плани газети «День», ставлення до новітніх засобів масової комунікації, а також підготовки журналістів. На думку Лариси Івшиної, українське суспільство потрібує не тільки посилення гуманітарної складової в підготовці працівників ЗМІ, а й взагалі в усіх вишах країни. Треба виховувати в студентів «правильну оптику» бачення історичних процесів. «Вірю, що перемога Розуму можлива», — так підсумувала свій виступ головний редактор газети «День».

«З ТАКИХ ДНІВ СКЛАДАЄТЬСЯ ВЕЛИКЕ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ»

Тим часом, фотовиставка газети «День» продовжує свою роботу в Дніпрі. Вже третій рік поспіль вона відбувається в залах Музею українського живопису. Інколи на наших фотовиставках трапляються несподівані зустрічі. Так сталось і цього разу. Військовий капелан Дмитро ПОВОРОТНИЙ «зустрів» на фото свого побратима Олександра Фатєєва, яке під час відкриття виставки стояло поряд з мером Дніпра та головним редактором газети «День». Побачив на фото й інших знайомих, тих, з ким зустрічався в зоні АТО. «День — це маленьке життя в усій його повноті. Вранці ми народжуємось — просинаємось (часто в муках), а потім поринаємо в строкатий вихор буденного життя: чомусь навчаємось, трішки працюємо, знайомимось, зустрічаємось, щось знаходимо, когось втрачаємо, розпалюємо війни і будуємо мир... А потім приходить вечір — фінал життя, і сон — маленька смерть, щоб завтра, зранку знов воскреснути для нового дня — життя. З таких днів складається Велике Життя людини. Так і фотовиставка Газети «День» — це життя у всіх його проявах. На фотографіях миті народження, дитинства, зустрічей, весіль, боротьби, емоцій, щастя, розпачі, поразок, звершень, перемог, війни, руйнування, смерті, воскресіння — всієї повноти буття людини. Дякую колективу газети з такою промовистою назвою «День» за зустрічі, за нагадування, що життя сповнене барв і що воно має сенс, і що його треба прожити кожен День», — поділився своїми думками капелан Д.Поворотний.

«КНИГИ «Дня» — ЦЕ ТЕЖ ВНЕСОК У РОЗБУДОВУ УКРАЇНИ»

«Я кожного року буваю на виставці газети «День», але вражений усім побаченим, — розповідає журналіст, ветеран АТО Віктор ОЖОГІН. — Дуже потужна виставка і скажу, що кожна фотографія — це історія нашої країни. Просто бере за душу, за серце. Багато сильних та цікавих робіт, навіть не можна виділити якусь окремо. Самі глядачі мають обирати переможців. Побачив тут й роботи своїх друзів. Наприклад, Олександр Клименко — ми навчались разом на факультеті журналістики Київського університету. Вважаю, що для нашого міста така фотовиставка — завжди подія. Це відзначив і наш міський голова Борис Філатов. Хочу трошки сказати ще про книжки, які регулярно видає газета «День». Це теж внесок у розбудову України, написання її історії, бо багато ще в нас «білих плям». А наша молодь має знати усю правду про нашу історію».

«МАРШРУТ №1. ДНІПРО» — ДУЖЕ ЦІКАВЕ І ГАРНО ОФОРМЛЕНЕ ВИДАННЯ»

«На мій погляд, газета «День» — найкраща щоденна газета України, — так вважає заступник редактора журналу «Технополіс» Володимир ПРИТИСКАЧ. — Свого часу я працював у прес-службі і за посадовими обов’язками регулярно переглядав усю друковану пресу, тому я знаю, що кажу. Щодо нинішньої фотовиставки газети «День», то краще побачити один раз, ніж почути. Фотографії розповідають про сучасне життя України, про трагічні події на Донбасі, про героїзм українських воїнів. Особливо мене вразила військова тематика фоторобот і майстерність фотографів. Можу сказати як колега й про журнал «Маршрут №1. Дніпро» — його зроблено професійно, дуже цікаве і гарно оформлене видання про наше місто Дніпро».

«День» САМЕ ЦИМ І ВІДЗНАЧАЄТЬСЯ — БАГАТОМАНІТНІСТЮ, БАГАТОГРАННІСТЮ»

Ігор КОЧЕРГІН, доктор історичних наук, професор «Дніпровської політехніки», розповідає, що бачить фотовиставки газети «День» не вперше. «І кожного разу бачу дуже цікаві й несподівані сюжети. Акцент у фотографіях зроблено на події, що відбуваються на сході України, вони пов’язані з Донбасом. Але є й такі, що викликають неймовірно теплі почуття, — це діти, звичайні люди. Деякі з фотографій — суто життєві, але все одно щоразу дивуєшся їм. І найголовніше — вони різні, з різних куточків України. «День» саме цим і відзначається — багатоманітністю, багатогранністю».

«ЗАВДЯКИ ВАМ ВІДЧУВАЄШ КРИХКІСТЬ ЖИТТЯ, ВАЖЛИВІСТЬ ЙОГО ЗБЕРЕЖЕННЯ»

«Я пройшовся уздовж стіни і побачив цілу гаму почуттів, які притаманні людям у житті, — розповідає письменник Ігор РОДІОНОВ. — Тут є й гіркота, й плач, й відчай. І у той же час є ствердження життя, коли показують поранених та скалічених солдатів, які займаються спортом. Усе це промовисто каже, що не все втрачено, життя продовжується і все буде добре».

У Книзі відгуків фотовиставки уже з’явилися перші записи вдячних дніпрян. «Дякуємо за професіоналізм та патріотизм. Сподобалось дуже!». «Чергова виставка для вчителів СЗШ №15 стала цікавим відкриттям!». «Фоторобота «Перший вертеп» вразила нас тим, що фотографу вдалося передати всю красу та велич українських традицій і звичаїв. Дуже вдячні за можливість культурно та духовно збагатитися. СЗШ №13». «Завдяки вам, газетярі-фотографи, відчуваєш крихкість життя, важливість його збереження. Дякую щиро!». «Дякуємо за вашу працю! Слава Україні!».

Побачити унікальні знімки в Музеї українського живопису (площа Троїцька, 5А, 2-й поверх) і віддати свій голос за найкращу світлину всі охочі зможуть до 14 березня. Час роботи — з 10.00 до 18.00, вхід вільний!

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: