Терпіть кайдани – то всесвітський сором, забуть їх, не розбивши, – гірший стид.
Леся Українка, українська письменниця, перекладачка, культурна діячка

Екологічний прорив

Парламент ухвалив у першому читанні євроінтеграційний законопроект «Про оцінку впливу на довкілля»
13 липня, 2016 - 12:39
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Підтримали проект закону 256 народних депутатів. Попри те, що документ ще має пройти друге читання восени, екологічна спільнота вважає це справжнім проривом. Річ у тім, що за останні два роки Верховна Рада не ухвалювала жодного екологічного закону, який відповідав би вимогам Євросоюзу.

За новим законом об’єкти різних галузей промисловості, зокрема нафтопереробні заводи і теплові електростанції, деякі види будівництва та поводження з відходами, сільське господарство, лісівництво, туризм та рекреація проходитимуть своєрідну екологічну експертизу. Якщо Міністерство екології та природних ресурсів, якому найвірогідніше випаде роль такого контролера, виявить, приміром, перевищення викидів у повітря на якомусь заводі, то діяльність такого об’єкта можуть призупинити до усунення недоліків. Те саме стосується нових об’єктів: їхню безпечність для природи і людини аналізуватимуть ще на етапі проектування. Така інформація має бути доступною для екологічних організацій та громадськості загалом.

«Громадяни зможуть отримати доступ до проектної документації та матеріалів екологічної оцінки, що зараз зробити дуже важко. Наприклад, з тим же полігоном чи сміттєпереробним заводом у Львові: люди не хочуть такого будівництва, бо не бачать документів, що це за проект і з якими технологіями, ніхто їм цього не пояснює, — зазначає керівник юридичного відділу міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» Ольга Мелень-Забрамна. — Донедавна уряд спрощував процедуру дозволів на нові проекти, екологічні дозволи були непотрібні взагалі. Безпечність нового об’єкта для довкілля залежала лише від екологічної свідомості інвестора. Але останній зацікавлений найперше в отриманні прибутку, а очисні споруди іноді коштують 70—80% від вартості всього будівництва, тож, певна річ, на цьому зазвичай намагаються зекономили. Тому важливо повернути екологічну експертизу, щоб запобігати негативним наслідкам для природи».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ