Тваринам потрібен сезон тиші
Але новий законопроект ставить його під загрозуНевелика зміна у термінології може спричинити чимало проблем. На це звертають увагу екологи, вимагаючи від народних депутатів відкликати законопроект «Про внесення змін до статті 39 Закону України «Про тваринний світ» (щодо охорони тваринного світу)». Документ пропонує змінити частину 5 статті 39 Закону України «Про тваринний світ», а саме: замість виразу «у період масового розмноження» запровадити термін «у місцях розмноження диких тварин».
Нагадаємо, з 1 квітня до 15 червня в лісах, парках і на водоймах діє сезон тиші. В цей період забороняється проведення робіт і заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою. До таких відносять пальбу, проведення вибухових робіт, феєрверків, санітарних рубок лісу, використання моторних маломірних суден, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах. Як ідеться в пояснювальній записці до законопроекту, через таку заборону не можуть нормально працювати сільськогосподарські товаровиробники, лісогосподарські підприємства та органи рибоохорони.
До речі, аналогічний законопроект уже реєстрували в парламенті два роки тому, та його не підтримали головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради, Міністерство екології та природних ресурсів і парламентський комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
«Ця тема стосується захисту прав тварин, зокрема їхнього права на відновлення та розмноження, — зазначає директор Київського еколого-культурного центру Володимир БОРЕЙКО. — Лісники хочуть закрити сезон тиші в лісах і на водоймах. Ми просунули цю норму в закони ще 2015 року. Вони хочуть змінити термінологію, ввести термін «місця розмноження диких тварин». Але такі місця розмноження ніким не встановлені. Користуючись такою заміною, лісники знову почнуть рубати ліс із 1 квітня до 15 червня, що сьогодні нами заборонено. Шум у лісах від бензопил і транспорту, що вивозить ліс, не дає можливості звірям і птахам нормально розмножуватися».
Крім того, законопроект суттєво скорочує територію, на яку поширюється сезон тиші, і робить неможливим виконання Україною Бернської конвенції, яка зобов’язує охороняти спокій дикої фауни в період виведення та вирощування потомства. Щоб не допустити цього, екологи просять громадян долучатися до захисту тварин і надсилати листи на ім’я першого заступника комітету ВР з питань екологічної політики Анатолія Диріва з проханням відкликати законопроект.