Людство повинно позбутися війни, інакше війна позбудеться людства.
Джон Кеннеді, 35-ий президент США

ПДВ: свято «можливостей»

13 січня, 2004 - 00:00

Цими днями Україна в черговий раз може зайнятися проведенням історичних паралелей і пригадати про реєстрове козацтво, що мало свого часу не тільки ратні обов’язки, а й певні переваги перед іншим українським людом. У кінці минулого тижня від Держподаткової адміністрації до Мінфіну мав надійти узгоджений із Держказначейством реєстр платників ПДВ, які пройшли інвентаризацію і яким бюджетну заборгованість з цього податку, що утворилася на 1 листопада 2003 року, не було відшкодовано до 1 січня 2004 року. Реєстрові «платники податків» можуть сподіватися, що Мінфін, який відразу ж після Нового року зайнявся розміщенням амортизаційних облігацій внутрішньої державної позики (на суму 1,9 млрд. грн. із терміном обігу п’ять років), випущеної для погашення простроченої бюджетної заборгованості з ПДВ, нарешті поверне їм борги. (Умови випуску і порядок обігу облігацій затверджено постановою уряду 25 грудня, генеральним агентом з обслуговування, сплати доходу і погашення облігацій виступає Нацбанк, прибуток з облігацій із розрахунку 120% річних від облікової ставки Національного банку України і 20% основної суми буде виплачуватися один раз на рік — 31 грудня.)

Отже, експортери, що довгий час скаржилися на свій уряд у всі світові інстанції, відтепер повинні зрадіти? Адже, затвердивши умови випуску облігацій, держава публічно запропонувала платникам податків обміняти прострочену заборгованість на облігації. Однак чи буде цей обмін взаємовигідною операцією? Та й чи відбудеться вона взагалі? З відповіддю на ці запитання експерти «Дня» радять не поспішати. Виявляється, разом із реєстром ДПАУ повинна передати органам Держказначейства за місцем реєстрації платника ПДВ ще й свої висновки, що нагадують відому лічилочку: «цьому дала — цьому не дала». Крім того, висновки просто так не робляться і не надаються відносно тих платників податків, проти яких порушено кримінальну справу за ухилення від оподаткування. А також у тому випадку, якщо такі справи розглядаються в судах чи правоохоронних органах, включаючи апеляційне оскарження платником податків у органах податкової служби. Такі платники податків до числа «реєстрових» не потрапляють — розрахунки з ними не проводяться до остаточного вирішення справи по суті.

У зв’язку з цим експерти передбачають, що деякі норми «реєстрового» документа відкривають широке поле діяльності для чиновників. Тепер сам Бог, або, вірніше, закон велить налагодити селекційну роботу серед підприємців за принципом політичних переваг. Чи то за системою «цей дав, а той не дав»...

Чи працюватиме така система і який принесе ефект? У будь-якому разi Мінфін буде її підтримувати та пропагувати, не без резону наполягаючи на тому, що вона захищає країну і бюджет від шахраїв, які майстерно будують фіктивні експортні схеми та за їх допомогою обкрадають державу. Крім того, «облігаційний» підхід до повернення боргів із ПДВ відкриває шляхи для роботи з Міжнародним валютним фондом, який виставляв вирішення проблеми ПДВ як основну вимогу для поновлення переговорів із програми «випереджувальний» stand-by.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ