Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

«Ринок покупця» знову відтермінували

Довгоочікувану газову реформу тепер анонсують у серпні
6 липня, 2020 - 19:51
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Уряд вчергове відтермінував запуск повноцінного ринку газу для населення. За останні 3 роки це вже вчетверте. Нова дата реформи — 1 серпня. Саме тоді держава обіцяє покласти край приватній монополії на газовому ринку і нарешті запровадити конкуренцію.

Хоча фахівці переконані: нині — найкращий момент для відкриття ринку. Тому що покупців газу зараз набагато менше, аніж продавців. Відповідно, конкуренція за клієнта могла б ще більше знизити ціни. Економісти таке явище називають «ринком покупця». І його відтермінування лише шкодить споживачам та економіці.

«Реформа ринку газу дуже потрібна, бо нині там є монополія. А там, де є монополія, є неефективність і корупція. Якщо ви є покупець газу, ви можете купувати тільки в одного покупця. Це ненормально», — зауважує фахівець інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса.

Якби механізм публічних спеціальних обов’язків, що стримує ринок, скасували ще в травні, як і планували, влітку газ подешевшав би ще більше — саме завдяки появі ринку. Натомість поки що переважна більшість клієнтів історично прив’язана до регіональних монополістів.

«Це фактично концепція газового рабства. Є людина, є труба, і власник труби робить те, що вважає за потрібне. Це не є європейський підхід, — наполягає голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв. — Тому єдиний рецепт — це кардинально обмежити можливості приватного постачальника цими правилами маніпулювати. І дати більше прав споживачу».

Потенційні постачальники до боротьби за клієнтів готові, споживачі — теж відкриті до нових пропозицій. Лишилося скасувати механізм спецобов’язків й визначити постачальника останньої надії. Відповідний конкурс на останнього уряд уже оголосив. Його переможець продаватиме газ тим клієнтам, котрі з якихось причин тимчасово залишилися без постачальника.

«Тобто це гарантія на ринку, що не буде ніяких відключень від газу, якщо клієнт хоче змінити постачальника чи не згоден з постачальником щодо боргів», — пояснює директор «Газопостачальної компанії «Нафтогаз України» Максим Рабінович.

Однак безперешкодно змінювати постачальника газу — майже як інтернет-провайдера — можна вже з 1 липня. Споживачу достатньо лише подати заявку та мінімальний пакет документів новій компанії. Можна навіть онлайн.

Далі всіма бюрократичними питаннями опікуватиметься саме новий постачальник. На все про все має йти не більше трьох тижнів. Тож за потреби змінити проблемного постачальника буде нескладно. І домогосподарства вільно обиратимуть найкращий для себе варіант.

От тільки без скасування ПСО можливості конкурувати за споживача ціною в постачальників не буде. Тож галузь нині з нетерпінням очікує, коли уряд нарешті ліквідує застарілу систему державного контролю ціни газу.

Тим паче, що в держави ще лишається чимало сфер для контролю. Зокрема й розподіл газу, тобто його доставка трубами.

Із липня відповідний тариф знову зріс: в середньому по країні — майже на 10%. Раніше регулятор — НКРЕКП — планував підвищення одразу на 20%, однак через падіння ціни на паливо своє рішення переглянув.

При цьому облгази й тут користуються монополією й продовжують виставляти споживачам сумнівні борги через так звані температурні коефіцієнти.

Начебто у мороз паливо в трубах стискається настільки, що люди споживають його більше, аніж накручує лічильник. Проти такої логіки виступають як споживачі, так і регулятор. Бо ці втрати вже закладені в тариф. Однак оскаржити коефіцієнти не вдавалося. Дотепер. Єгор Пасхалов — перший українець, який домігся їх скасування в суді.

«Надихнуло почуття несправедливості. Справа не в грошах, а в принципі. Ми з’ясували, що насправді облгаз двічі виставляє споживачам витрати на так звані коефіцієнти. Перший раз його враховують у тарифі на розподіл газу, а другий раз заново виставляють в загальній платіжці. Це мене обурило й я вирішив захищати свої інтереси в суді», — розповів Єгор Пасхалов в ефірі онлайн-дискусії #енергочетвер — «Ринок покупця»: чи наважиться уряд нарешті скасувати ПСО?».

Єгор виграв одразу дві інстанції й переконав суд, що це — порушення прав споживача. І той визнав коефіцієнти протиправними, а також зобов’язав облгаз повернути чоловікові переплату. Та газовики подали касацію. Проте Єгор із адвокатом не здаються. Адже, якщо вони виграють і в Верховному суді, то зможуть створити вагомий прецедент.

«В нас дійсно не прецедентне право. Але є чітка вказівка в законодавстві та в процесуальному кодексі, що суди мають використовувати практику верховного суду», — зауважує адвокат Єгора Андрій Смирнов.

Учасники процесу сподіваються, що несправедливість коефіцієнтів вдасться довести й у Верховному суді. Тож згодом їхній приклад зможуть наслідувати всі охочі. І готові їм у цьому допомагати.

Олексій САВИЦЬКИЙ, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: