Царство свободи здобувається також сильним примусом над собою.
Михайло Грушевський, український історик, громадський та політичний діяч

10 подій, порад до Форуму видавців

«День» традиційно знайомить читачів із новою книгою — «Ave. До 100-ліття гетьманату Павла Скоропадського»
18 вересня, 2018 - 18:44

І не менш традиційно нагадує, що насправді на Форумі буде набагато більше різноманітних заходів. Відтак ми наполегливо рекомендуємо подивитися повну програму на сайті bookforum.ua.

Відома дослідниця радянської історії Енн ЕППЛБОМ — знову в Україні. 19 вересня о 12-й годині в конференц-залі Палацу мистецтв вона представить український переклад своєї книжки «Червоний голод», яка присвячена Голодомору тридцятих років. Участь у зустрічі візьме також український історик Сергій Плохій.

20 вересня в коридорі другого поверху Палацу мистецтв о 10-й годині відкриють цікавий синтетичний проект — кількаденну виставку плакатів на мотиви українських перекладів популярної білоруської поетки Вальжини МОРТ. Цілком очікувано, що виставку приурочено до виходу цих перекладів окремою книжкою — вона побачила світ у видавництві «Люта Справа».

«Вихід назовні» — таку назву має літературна ініціатива, присвячена 130-річчю від Дня народження Шмуеля Йосефа Аґнона, єврейського письменника, Нобелівського лауреата, уродженця українського міста Бучача. Про заходи на його честь розкажуть 20 вересня о 15.55 у Дзеркальній залі Палацу Потоцьких.

І ще одна книжка західного дослідника про Україну та про нашу історію. 20 вересня о 18.30 у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка видавництво Laurus представить книжку Тімоті Снайдера «Криваві землі», присвячену масовим убивствам 1933—1945 років у Центрально-Східній Європі, які було вчинено режимами Гітлера і Сталіна.

21 вересня об 11-й годині в Театрі пива «Правда» відбудеться читання-дискусія, що представлятиме інтерес передусім для відданих поціновувачів сучасної української поезії. Адже висвітлюватиметься питання, яке нерідко обговорюється у зв’язку з сьогоднішньою поетичною творчістю — римована поезія чи верлібри? Що органічніше і доречніше в нинішній культурі? Що затребуваніше для читачів та актуальніше для авторів? І чи взагалі доречне протиставлення цих типів письма? Про це та інше розмовлятимуть, ілюструючи свої тези власними текстами, поети-верлібристи і поети-силаботоніки, представники покоління нинішніх двадцяти-, тридцяти- і сорокарічних: Богдан-Олег Горобчук, Артем Полежака, Елла Євтушенко, Олександр Корж, Олег Романенко.

21 вересня о 12-й годині в Дзеркальній залі Палацу Потоцьких запрошуємо на представлення від газети «День». Ми представимо нову книгу із серії «Бібліотека газети «День». Україна Incognita». Це збірка статей «Ave. До 100-ліття гетьманату Павла Скоропадського», що розповідають про цей короткий і сповнений стереотипів та міфів, важливий та суперечливий період української історії. Різні аспекти кількох місяців буремного 1918 року, навколо яких і досі ламають списи українські історики й публіцисти. У цій книжковій події візьмуть участь головний редактор «Дня» Лариса ІВШИНА, упорядник видання Ігор СЮНДЮКОВ та автори статей: Петро КРАЛЮК, Юрій ТЕРЕЩЕНКО, Тетяна ОСТАШКО, Анна ДАНИЛЬЧУК, Ігор СМЕШКО. Книга «Ave. До 100-ліття гетьманату Павла Скоропадського» — гарний матеріал для роздумів про події столітньої давнини, події набагато актуальніші, ніж подеколи здається.

Триває повернення в актуальний книжковий обіг країни творчості яскравого українського письменника-емігранта Юрія КОСАЧА. Дослідник Марко Роберт СТЕХ продовжує готувати для друку його досі маловідомі в Україні книжки (нагадаємо, що з політичних причин Косач був бойкотований більшістю української еміграційної громади, а в Радянській Україні його твори теж друкувалися дуже мало і в спотвореному вигляді) — про деякі з них «День» уже розповідав. На черзі нове видання — у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» з’явилася друком збірка його історичних оповідань «Сеньйор Ніколо». Її представлення має відбутися 21 вересня о 13.30 у Дзеркальній залі Палацу Потоцьких. Участь у цій літературній події візьмуть Марко Роберт Стех та Іван Малкович.

22 вересня об 11-й годині в Театрі імені Леся Курбаса представлять збірку кримськотатарської прози в українському перекладі «І народився день» від видавництва «Майстер книг». Такі книжки — важливий внесок у пізнання культури кримських татар на загальноукраїнському рівні. Учасники події — програмний директор Кримського дому Алім АЛІЄВ, директор видавництва Павло САЧЕК, письменниця і перекладачка Майє САФЕТ.

Так само 22 вересня о 13-й годині в тому ж Театрі Курбаса видавництво «Смолоскип» представить два перших томи нового п’ятитомника творів Миколи Хвильового. Це має бути найповніше станом на сьогодні зібрання творів письменника і публіциста, сказати б, політичного лідера українського літературного Розстріляного Відродження 1920 — 1930-х років. Серед учасників презентації — упорядник книжки, поет і літературознавець Ростислав МЕЛЬНИКІВ, літературознавці Ростислав СЕМКІВ, Олена ГАЛЕТА, Тетяна ТРОФИМЕНКО.

І, звичайно, як і щороку, на Форумі видавців відбудеться «Ніч поезії та музики non stop». Вона розпочнеться 22 вересня о 22-й годині у Fest Republic на вулиці Старознесенській, 24 — 26, і триватиме аж до ранку. Основний акцент цьогорічної «Ночі» — проекти з поєднанням музики й літератури. Так, виступатиме добре знаний в Україні польський гурт Karbido, який, зокрема, регулярно співпрацює з українським письменником Юрієм Андруховичем і відповідно використовує його тексти. Або «Артерія» — плід співпраці поета і журналіста Дмитра Лазуткіна з музикантом Борисом Севастьяновим. Багато їхніх драйвових композицій пов’язані, зокрема, з темою війни, вони неодноразово виконувалися під час виступів на фронті й у прифронтовій зоні. У проекті ZSUF література органічно поєднана з експериментальною електронною музикою. А BRAT — це іронічний хіп-хоп від львівського поета Григорія Семенчука. Втім, на «Ночі поезії та музики» відбудеться багато інших літературних і музичних подій.

 

Олег КОЦАРЕВ
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ