Той, хто приймає зло без опору, стає його співучасником
Мартін Лютер Кінг, американський проповідник і лідер руху за громадянські права, лауреат Нобелівської премії миру

Перманентна турбулентність

З 26 серпня до 30 вересня в Одесі відбуватиметься V Міжнародний бієнале сучасного мистецтва
23 серпня, 2017 - 09:09
Фото з сайта bm.img.com.ua

 «Зона турбулентності» — під такою неспокійною назвою проходить нинішнє бієнале. Цей довгограючий проект відбуватиметься на дев’яти локаціях Одеси.

Напередодні акції організатори й учасники арт-проекту провели прес-конференцію, зокрема у Skype-режимі. У ній взяли участь: комісар бієнале, він же директор Музею сучасного мистецтва Одеси  Семен Кантор, головний куратор Михайло Рашковецький, його асистент Микола Карабинович, куратор галереї Invoque#Art Катя Тейлор, організатори спецпроекту «Одіссея: Донбас-Київ, Донбас-Одеса» Дарина Цимбалюк та Юлія Філіп’єва, директор Харківської муніципальної галереї Тетяна Тумасьян.

За мету організатори ставлять створення простору для налагодження всеукраїнського і міжнародного плідного культурного діалогу, конструктивної платформи для художнього висловлювання сучасних авторів.

У плані соціальному наголошується на тому, що проблема переселення, міграції — це проблема глобальна. Але є різновиди міграції: одні спричинені пошуками видів на краще життя, інші —  втечею від жахливої реальності, загрози життю чи морального несприйняття дійсності. У цьому плані для нас є актуальними проекти-перформанси «Одіссея: Донбас-Київ, Донбас-Одеса», а також проект досить епатажної художниці Марії Куліковської «Пліт Крим. Карти долі». Вони акцентують увагу на проблемі внутрішнього переміщення осіб із анексованого Криму й охопленого війною Донбасу.

— Проект художниці Маші Куліковської дуже поетичний, у своєму висловлюванні м’який, — зазначила кураторка проекту Катя ТЕЙЛОР. — Вона уродженка Криму, але після анексії півострова вимушено покинула малу батьківщину. Марія прибула до Києва, де на Дніпрі жила на надувному плоті. Не мала ні грошей, ні підтримки, й вижила завдяки допомозі співчуваючих, які надавали їй найнеобхідніше. Згодом вона спустилася вниз по Дніпру, поки не досягла західних кордонів. Раніше цей проект вже було представлено в Києві. Нам цікаво поговорити про нього в контексті бієнале. На виставці буде представлено різноманітні документи та речі Маші, які розповідають про цю екстремальну подорож…

Зазначимо, раніше, під час бієнале сучасного мистецтва Manifesta у Петербурзі Марія провела несанкціоновану акцію на сходинках Ермітажу, загорнувши своє тіло в український прапор як нагадування про загиблих військовиків у конфлікті на Донбасі.

Серед інших проектів відбудеться ток-шоу польського маляра Вальдемара Татарчука. Викликає підвищений інтерес проект Моніки Шевчик Інституту Адама Міцкевича, відео-проект Артура Змійовського про ситуацію в Польщі. Взагалі, відео-проекти цьогоріч переважатимуть у програмі бієнале.

— Ми розповідаємо про мистецтво різних країн, які рефлектують за допомогою різних художніх засобів нашу реальність: відображають її чи втікають від неї, тим самим також відображаючи реальність, — підкреслив Михайло РАШКОВЕЦЬКИЙ, головний куратор заходу (всього ж у цьогорічному бієнале задіяно понад 100 митців із 32 країн світу).  — Особливістю цьогорічного бієнале є свобода самовираження, де кожен проект втілюють окремі куратори. Основна мета проекту — людина як цінність.

Автори мали на меті надати глибоку гуманістичну складову цьому проектові.  Бієнале проводиться за підтримки МФ «Відродження» у рамках програми «Культурна дипломатія задля діалогу».

У рамках бієнале буде представлено проект епатажної художниці Марії Куліковської «Пліт Крим. Карти долі»

Володимир КУДЛАЧ, Одеса

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ