Я ще можу не противитись, коли ображають мене як людину, але коли ображають мiй народ, мою мову, мою культуру, як же я можу не реагувати на це?
Михайло Коцюбинський, громадський діяч, класик української літератури

У пошуках нових смислів

У Дніпрі покажуть «Берестечко» від театральної майстерні «Герць»
17 березня, 2017 - 10:32
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Постановка присвячена до дня народження Ліни Костенко. Виставу вже побачили прифронтові міста на сході України, а саме — Костянтинівка, Краматорськ, Слов’янськ та Сєверодонецьк. Спектакль мав успіх  і у Львові, Харкові, Києві та Одесі. 18 і 19 березня, за підтримки проекту «Культурна столиця», майстерня українського театру «Герць» представить  свій спектакль у дніпровському Музеї українського живопису.

 За відгуками театрознавців, «Берестечко» «потойбічна, таємнича і поетична постановка» (див.  «День» №209 від 17 листопада 2016 р.). Мова, з одного боку, йде про давно минулі події битви під Берестечком, в якій гетьман Богдан Хмельницький зазнав поразки, а з другого, це одна з найактуальніших на сьогодні вистав сучасної України. Автор історичного роману у віршах, на основі якого і створений спектакль, — поет Ліна Костенко.

Дніпровська майстерня українського театру «Герць», а це режисер Данило Слюсар, а також два актори — Володимир Клименко і Катаріна Срібницька — створює зі своїх спектаклів справжні життєві історії, наповнені красою, любов’ю і свободою. Спектакль адресований усім любителям прекрасного та, взагалі, українського національного мистецтва.

«Сакральні тексти, потойбіччя та поразка, як відлік до нової перемоги — основний ґрунт вистави  «Берестечко». Навіть не вистави, а уламків вистави, фрагментів. Збирання звуків, літер, слів, смислів після поразки у єдиний сакральний текст. Історія, яка повсякчас виливається зі своїх берегів, — така давня, з одного боку й зовсім свіжа рана. Майстерня «Герць» вливає у цю історію свою кров і душу, щоб крізь туман і дим історії побачити й відчути бодай дещицю тих смислів, які по сей день залишаються не осягнутими. Ці питання, як ворожий ятаган, розрізають тканину цієї історії, тим самим даючи змогу глядачам зазирнути по той бік питань й віднайти для себе відповіді на питання, яких, можливо, ви й не ставили...» — пояснюють молоді актори свій спектакль на сайті майстерні «Герць».

— Це дуже молодий, прогресивний і не схожий ні на що інше театр, — ділиться враженням директор Музею українського живопису Сергій БУРБЕЛО. — Створили його випускники Дніпровського театрально-художнього коледжу. Ми дружимо з ними вже не перший рік. У них не було місця, де вони могли б давати спектаклі, тому ми вирішили підтримати їх і надати майданчик для творчості. Зараз вони активно гастролюють Україною — були в багатьох містах, в тому числі й на Донбасі. Ділилися своїми враженнями від цієї поїздки. Приймали їх дуже добре, і вони вважають, що треба нести туди українське мистецтво. У складі  майстерні «Герць» всього лише три актори, але це не заважає їм бути повноцінною театральною трупою. Вони самі створюють свої постановки, які нікого байдужими не залишають. Більшість глядачів — у захваті. Це насправді нове слово в українському театрі та культурі. Спектакль алегоричний. Показана внутрішня душевна боротьба на тлі подій, але це настільки нестандартно, що краще самому побачити.

Наставник молодих акторів з майстерні «Герць», викладач Дніпровського театрально-художнього коледжу Григорій Богомаз-Бабій згодний з такою думкою. «Якщо молоді люди самі створюють мистецтво, то це вже саме по собі заслуговує на схвалення. Розповідати про їхню творчість дуже непросто, краще прийти і подивитись», — вважає він.

Вистава відбудеться у суботу і неділю в Музеї українського живопису (Дніпро).

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments