У політиці обов'язково доводиться зраджувати або країну, або електорат. Я вибираю зраду електорату.
Шарль де Голль, французький генерал, президент Франції в 1958–1969 роках

«Фотознімки не створюють, а лише ілюструють реальність»

За що білоруських фотографів звинувачують у екстремізмі?
11 квітня, 2013 - 16:45
РОБОТА СЕРГІЯ ГУДІЛІНА ОТРИМАЛА ГРАН-ПРІ КОНКУРСУ «ПРЕС-ФОТО БІЛОРУСІ-2011». НА ЗНІМКУ — ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІ СТРОКОВОЇ СЛУЖБИ (БОРИСІВ, 60-й ПОЛК ЗВ’ЯЗКУ) ДИВЛЯТЬСЯ НОВИНИ. ПЕРЕГЛЯД ВЕЧІРНЬОЇ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПРОГРАМИ «ПАНОРАМА» НА ДЕРЖАВНОМУ КАНАЛІ БІЛОРУСЬКОГО ТЕЛЕБАЧЕННЯ Є ОБОВ’ЯЗКОВИМ. ЦЕЙ ЕЛЕМЕНТ ІДЕОЛОГІЧНОГО ВИХОВАННЯ ВОЇНІВ ВИКОРИСТОВУВАВСЯ В АРМІЇ РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ. ВІН ЗБЕРІГСЯ І В БІЛОРУСЬКІЙ АРМІЇ, ЯКА ВВАЖАЄ СЕБЕ НАСТУПНИЦЕЮ ТРАДИЦІЙ РАДЯНСЬКИХ ЗБРОЙНИХ СИЛ / ФОТО З САЙТА PRESSPHOTO.BY
СЕРІЯ ФОТОГРАФІЙ В’ЯЧЕСЛАВА ЦУРАНОВА ІЗ ВИПРАВНОЇ КОЛОНІЇ ДЛЯ ЖІНОК У ГОМЕЛЬСЬКІЙ ОБЛАСТІ, СЕРЕД ЯКИХ І ЦЕЙ ЗНІМОК, ОТРИМАЛА ПЕРШЕ МІСЦЕ У НОМІНАЦІЇ «ЩОДЕННЕ ЖИТТЯ» У КОНКУРСІ «ПРЕС-ФОТО БІЛОРУСІ-2011». НА ФОТО — ЖІНКА, ЗАСУДЖЕНА ЗА НАРКОТИКИ, ТРИМАЄ ЗНІМОК СВОЄЇ ДОНЬКИ, ЩО ЧЕКАЄ ЇЇ НА ВОЛІ / ФОТО З САЙТА PRESSPHOTO.BY

Схоже, що власті Білорусі дуже небайдужі до фотографії. Особливо документальної, яка правдиво, без ретуші відображає життя. Торік Мінськ злякався знімків «ведмежого десанту», які зробив студент Антон Суряпін. За це він провів більше як півмісяця в СІЗО КДБ.

На цей раз увагу Комітету держбезпеки привернув авторитетний фотоконкурс «Прес-фото Білорусі». У ньому правоохоронці знайшли... екстремістський слід! Днями організатори конкурсу — фотокореспонденти Вадим Замировський і Юлія Дорошкевич — отримали повістки до суду. Їх звинувачують у спотворенні життєдіяльності Республіки Білорусь.

В альбомі, який видали фотографи за підсумками конкурсу, співробітники КДБ виявили «умисне спотворені, що не відповідають дійсності, вигадки про життєдіяльність Республіки Білорусь у політичній, економічній, соціальній та інших сферах, які принижують національну честь і гідність громадян Республіки Білорусь». Проте якщо ви зайдете на сайт «Прес-фото Білорусі» pressphoto.by, то навряд чи виявите в опублікованих знімках «провокації безладів, терористичні акції та методи партизанської війни» — як визначає поняття «екстремізм» Вікіпедія. Тим більше що кожен із знімків має чітку «біографію» — на сайті можна прочитати, де було зроблено те чи інше фото, хто на ньому зображений і навіть докладні історії героїв деяких знімків.

Юлія Дорошкевич сказала в інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що вона не вважає цей альбом екстремістським. «Документальна фотографія відображає дійсність такою, якою вона є. У конкурсі Belarus Press Photo і в альбомі, де зібрані роботи переможців, вісім рубрик, вони найрізноманітніші: і природа, і портрет, і спорт — усе багатоманіття минулого року», — сказала вона. Тут потрібно зауважити, що йдеться про знімки, які були зроблені 2011 року, тобто в період активізації суспільно-політичних протестів у Білорусі.

На захист організаторів виступила і Білоруська асоціація журналістів. «Ми вважаємо, що сам факт судового розгляду питання про «екстремізм» у фотознімках є абсурдним, — говориться в зверненні. — Фотознімки цього альбому не містять закликів до екстремістської діяльності і не пропагують її. Світлини не створюють, а лише ілюструють реальність. Вони за визначенням не можуть «містити свідомо спотворених домислів, які не відповідають дійсності, про життєдіяльність Республіки Білорусь». На сайті БАЖ також сказано, що «претензії експертної групи викликав «підбір матеріалів фотоальбому в сукупності», що свідчить про упереджене ставлення самих експертів, а не творців альбому».

Як розповів «Дню» Вадим Заміровський, виклик до суду — продовження інциденту, який стався в листопаді минулого року. Тоді фотокореспонденти поверталися з Литви, побувавши на виставці. На білоруському кордоні у них вилучили 41 примірник фотоальбомів «Прес-фото Білорусі-2011». Спочатку це було зроблено для експертизи, як їм пояснили. Проте після перевірки КДБ з’явилося формулювання про екстремізм.

«Альбом вийшов рівно рік тому, абсолютно легально, наклад був ввезений до країни зі сплатою всіх митних зборів. Тоді його, звичайно, перевіряли, але жодного екстремізму не знайшли, — розповіла Газеті.Ru Юлія Дорошкевич. — Тепер альбом повністю розпроданий, максимум пара примірників у магазинах залишилася».

Що ж екстремістського знайшло КДБ у вашому фотоальбомі? — поцікавився «День» у Вадима ЗАМІРОВСЬКОГО.

— Наскільки я розумію, в матеріалах справи є опис конкретних знімків із цієї книги, які не сподобалися комісії, і вона була створена для того, щоб оцінити, наскільки ця книга екстремістська. Коли будуть матеріали справи, тоді ми і знатимемо, які конкретно світлини викликали питання.

Журналісти в Білорусі діляться на дві категорії: ті, що працюють в державних ЗМІ, — у них свої стосунки із владою. І ті, які працюють у недержавних виданнях, — у них інші стосунки із властями. Конкурс Press Photo Білорусі та книга — це той майданчик, який об’єднує всіх у країні: як працівників ДЕРЖЗМІ, так і недержавних видань. Ми ніякого обмеження не проводили і не збираємося проводити. Але, на жаль, виникають такі проблеми.

Конкурс проводиться вже декілька років. Чому питання виникли лише зараз? Із чим ви це пов’язуєте?

— Ми почали працювати над конкурсом ще восени 2009-го, але перший конкурс стартував 2010 року. Після цього вийшов перший альбом Press Photo Білорусі-2010. Потім вийшов другий — і тільки до нього виникли питання. Думаю, що спрацював якийсь особистісний чинник. Тому що коли ми їхали з Литви і везли з собою 41 примірник, білоруські митники знайшли в них щось підозріле. Хоча ми їм пояснювали, що це просто залишки накладу, навіть попросили їх подивитися в своїй базі. Але, як з’ясувалося, такої бази у них не виявилось, і вони вирішили їх вилучити. Фотоальбоми були передані комісії облвиконкому для вивчення. Вона не знайшла нічого підозрілого, але нам їх не повернули — передали далі в КДБ. Ця історія тягнеться з осені минулого року. А чому саме зараз — складне питання.

Вам прийшла повістка до суду, який відбудеться наступного тижня. Чого ви чекаєте від нього?

— Я думаю, що на цьому суді в альбомах визнають екстремістський зміст. Наскільки я розумію, цей суд був ініційований для того, щоб знищити вилучені альбоми. Звичайно ж, ми оборонятимемося і всіма можливими методами доводитимемо свою правоту.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: