Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Перший у історії літератури детектив

Було опубліковано 20 квітня 1841 року
19 квітня, 2019 - 12:21

Ним стало оповідання американського письменника Едгара По «Убивство на вулиці Морг».

Цікаво, що хоч раніше інші автори використовували окремі детективні прийоми, але саме Едгару По вдалося розробити схему оповідання — «загадка-розслідування-пояснення». Ця схема і послужила основою для жанру, який отримав назву «детектив» аж за чверть століття після виходу першого оповідання По. Втім, сам автор називав свої твори «логічними» та «оповідками про міркування».

Саме з легкої руки Едгара Алана По почалася розробка одного з найпопулярніших жанрів літератури. Він вигадав усі класичні нині прийоми, як-от хибний слід, подвійна гра, підкидування доказів тощо.

Тож недаремно критики та літературознавці вважають новели По не лише першими детективами, а й найкращими в історії. Адже вони стали еталоном цікаво написаної захопливої історії, де є і загадка, і таємничість, і місце для роздумів та логічних ігор, а головне — проникливий висновок.

Анна ГАВРИЛЮК, малюнок автора
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ