Зрушити націю мусить її ж еліта.
Ярослав Стецько, український політичний та військовий діяч, активний діяч ОУН

Ялиця з соснового сімейства

Із першого погляду її можна переплутати з ялинкою, хоч насправді це дерево найближче до кедра
29 грудня, 2020 - 17:27

У різних місцевостях і в різних народів, звичайно ж, різні символи Різдва і Нового року. В нас на Поліссі — це зазвичай сосна. На зимові свята ми вдома завжди прикрашали сосну, яка довго не осипалася і радувала всіх своїм гарним виглядом від Миколая до Водохреща.

А ось чимало європейців обирають своїм святковим деревом ялицю.

ХВОЯ ЯЛИЦІ М’ЯКА І ШОВКОВИСТА

Здалеку ялицю практично неможливо відрізнити від ялини — та сама пірамідальна форма, те саме горизонтально звисаюче віття, що починається майже від самої поверхні землі. Але спробуйте доторкнутися до її голочок — і відразу відчуєте різницю, — розповідає біологиня Марія САВЧУК. — Якщо в ялини хвоя на дотик колюча, то в ялиці — м’яка і шовковиста.

Хвоїнки ялиці схожі на видовжені листочки. Вони плавно загнуті на кінчиках і не мають гостроти, як ялинкові хвоїнки. Особлива форма листя, яку ми називаємо хвоєю, в хвойних дерев з’явилася в результаті тривалої еволюції і боротьби за виживання в умовах зміни клімату. Завдяки цьому вони легко переносять сильну спеку, посуху, тріскучі морози.

ШИШКИ ЯЛИЦІ РОЗМІЩЕНІ ВЕРТИКАЛЬНО

Ялиця відрізняється від ялини і шишками, і їхнім розташуванням. У ялиці шишки стирчать вертикально вгору, а в ялини висять майже вертикально донизу. Ялицеві шишки дозрівають у перший рік і розпадаються ще на деревах для звільнення насіння.

Ще однією особливістю ялиці серед інших хвойних дерев є те, що вона може розмножуватися відростками. Її прикорінневі гілки досить близько нависають над поверхнею землі й при контакті з нею приживаються і вкорінюються.

Перші десять років ялиця росте досить повільно, а потім ріст пришвидшується. Цвісти лісова ялиця почитає в шістдесят-сімдесят років, а та, що росте на відкритій місцевості, — вже на тридцятому-сороковому році життя.

Ялиці — великі, іноді величезні дерева, які сягають шістдесяти метрів у висоту і двох метрів у діаметрі стовбура. Ці вічнозелені дерева мають красиву конусоподібну крону і гарний прямий стовбур.

НАЙБІЛЬШ ПОШИРЕНА В УКРАЇНІ ЯЛИЦЯ БІЛА

В Україні в природі ялиці не дуже поширені. Ці дерева люблять затінені місцини і потребують якісних ґрунтів та вологого клімату. Тому ареал поширення ялиці взагалі не такий великий, як у менш вибагливої ялини. В середній кліматичній смузі вона практично не зустрічається.

Найбільше поширена в нас, переважно в Карпатах, ялиця біла, або гребінчаста. Та як декоративне дерево її вирощують і висаджують також у парках разом з ялицею бальзамічною, ялицею одноколірною та іншими хвойними деревами. Вирощують її для продажу на новорічно-різдвяних ярмарках. Ялиця — дуже гарне декоративне дерево, з чітким пірамідальним силуетом, вона гарно виглядає в алеях парків, чудово підходить для створення живих стін. Та потрібно враховувати, що більшість видів ялиць погано переносять забруднення повітря.

Узагалі ж різновидів ялиці, як і ялини, є кілька десятків. У помірному поясі Північної півкулі поширені 50 видів ялиць. Ростуть вони в горах Європи — від Піренеїв на північ у Нормандію, на схід до Альп і Карпат.

ДЕРЕВИНА ЯЛИЦІ СХОЖА НА ЯЛИНУ

За технічними характеристиками деревина ялиці схожа на деревину ялини. Вона м’яка, має низьку вагу і середню щільність. Пиляти й обробляти її легко, проте вона легко й розколюється. Деревина ялиці добре клеїться і тонується. Така деревина не дуже годиться для зовнішньої обробки, а рекомендується лише для внутрішнього застосування.

У промислових масштабах ялиця переробляється як целюлоза та використовується для виробництва фанери і грубої деревини.

Свіжі гілки ялиці стерилізують приміщення, оскільки містять фітонциди.

ЯЛИЦЮ ШИРОКО ВИКОРИСТОВУЮТЬ У МЕДИЦИНІ

Фахівці вважають, що в медицині як традиційній, так і народній, ялиці немає рівних через величезний вміст різних олій, ефірів і фітонцидів.

Для медичного застосування використовують бруньки, зелені цьогорічні пагони, зелені нестиглі шишки, хвою, живицю й продукти її перероблення. З живиці отримують скипидар. Із хвої, пагонів і шишок — ефірну олію, яка є сировиною для виробництва синтетичної медичної камфори. Препарати камфори мають широке використання: розчин камфори в олії — для ін’єкцій, олія камфорна — для зовнішнього застосування. А ще ви, певно, не раз користувалися чи бачили як використовують інші камфорну мазь, камфорний спирт, спиртовий розчин камфори. Ялівцеві препарати помічні при серцевій недостатності, запальних процесах, для збудження дихання і кровообігу при пневмонії та інших інфекційних захворюваннях.

Живицю потребують у мікроскопії для зберігання мікропрепаратів, у оптичній промисловості — для склеювання лінз. Настій пагонів або відвар бруньок, які мають відхаркувальні, сечогінні, дезінфекційні, знеболювальні властивості, застосовують при запаленнях верхніх дихальних шляхів, бронхітах, туберкульозі легень, ревматизмі, подагрі, циститі, виразці шлунка. Зовнішньо ялицю використовують для компресів при обмороженнях, полосканнях при запаленнях гортані, для натирання при розширенні вен.

ПОПУЛЯРНЕ РІЗДВЯНЕ І НОВОРІЧНЕ ДЕРЕВО

Але особливою популярністю ялиця користується, звісно, в дні різдвяних і новорічних свят.

Струнке і красиве дерево з м’якими листочками-хвоїнками приносить радість і тепло в багато осель, які призначили його своїм новорічним символом.

Обираючи деревце, насамперед, зверніть увагу на його свіжість і колір голок хвої, які мають бути насиченого, темно-зеленого кольору. В ялиці є беззаперечна перевага над звичною ялинкою — хвоя з неї не обсипається, навіть коли всі гілки засохнуть.

І пам’ятайте, що ялиця і сосна довше протримаються в квартирі, ніж ялинка. А дерево в горщику можна спробувати виростити у відкритому ґрунті.

Ще варіант — купити ялинку з корінням і посадити її навесні поряд із будинком, щоб наступного року її знову можна було прикрашати на свято. Ця справа, звісно, непроста, але дуже вдячна.

Людмила СТУПЧУК
Газета: