Перша зброя — мова. Виживе мова — виживе вітчизна, бо ж мова є не тільки найважливіший засіб поневолення, а й вірне (разом з ножем та хлібом) — надійне оружжя добування волі...
Памво Беринда, діяч української культури, енциклопедист, мовознавець, лексикограф, письменник, поет, друкар і гравер, православний чернець

Чи реальна європейська армія?

«Це більше політика — практичні результати такого рішення доволі сумнівні», — експерт
9 листопада, 2018 - 12:01

Схоже, створення європейської армії набуває все більшої актуальності. Якщо раніше ця ідея здебільше озвучувалась в заявах, то в останні дні в цьому напрямку зроблені певні практичні кроки. В Парижі після декількох місяців переговорів з Німеччиною, яку Франція бачить центром коаліції, на офіційному рівні було створено Європейську ініціативу втручання. Про це повідомляє Reuters.

Мета коаліції європейських збройних сил — реагувати на кризи поблизу європейських кордонів. До неї увійшли майже всі країни Західної Європи: Франція, Німеччина, Бельгія, Велика Британія, Данія, Нідерланди, Іспанія, Португалія, а також невелика країна зі Східної Європи — Естонія. Очікується, що десятою країною в коаліції стане Фінляндія.

Передбачається, що члени коаліції на чолі з французами співпрацюватимуть у сфері планування, аналізу нових військових і гуманітарних криз, а також можливих військових заходів у відповідь на ці кризи. «В умовах, коли загрози і потрясіння геополітичного або кліматичного характеру множаться, ініціатива повинна надіслати сигнал про те, що Європа готова, що Європа спроможна», — сказав офіційний представник міністерства оборони Франції.

За словами чиновника, ініціатива не «суперечить історичним оборонним зусиллям ЄС, а також НАТО». «Навпаки, вона тільки покращить взаємодію між залученими країнами», — додав він.

Нагадаємо, напередодні Еммануель Макрон закликав до створення «справжньої європейської армії», щоб зменшити залежність від Сполучених Штатів. «Ми повинні захистити себе від Китаю, Росії і навіть Сполучених Штатів. Ми не захистимо європейців, доки не вирішимо мати справжню європейську армію», — сказав Макрон, повідомляє AFP.

Отже наскільки реальним є створення європейської армії? Які перспективи? І наскільки це корелюється із діючим північноатлантичним альянсом?

«Відверто кажучи, і тоді, коли ця ідея з’явилась у Макрона, і тепер, я не до кінця розумію її смисл, — коментує «Дню» колишній міністр закордонних справ України Володимир ОГРИЗКО. — Мене здивувала нещодавня заява французького президента, в якій він заявив, що Європа має захищатися він Китаю, Росії, що зрозуміло, і можливо США. Якщо йдеться про створення європейської армії, то навряд чи у Франції чи у інших країн з’являться паралельні армії. Чи це буде просто інше підпорядкування тих самих збройних сил, які матимуть ще одну систему керівництва на випадок якихось надзвичайних обставин? Як це все корелювати з структурами НАТО? Можливо теоретично це зробити можна, але виникає питання — навіщо? Самостійної ролі європейська армія ніколи грати не буде, тому що важко уявити, щоб Європа захищалася від США, тим більше коли на боці Штатів стоятиме Великобританія. Тому, думаю, це чиста політика, практичні результати такого рішення доволі сумнівні. Дивує і реакція інших країн. Якщо створювати європейську армію з нуля, вона все одно програватиме НАТО. Навіть якщо цей процес почнеться, то закінчиться він не завтра і не післязавтра. Це довгограюча платівка, яка включатиметься коли потрібно буде вирішувати якісь внутрішньополітичні речі через зовнішньополітичні ініціативи».

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ