Не можуть вести когось за собою ті, що не мають ніяких внутрішніх даних на те, щоб самих себе повести.
В’ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

Росія: «азіатський» або «іспанський» тип covid-19?

25 березня, 2020 - 17:20
Фото з сайта svoboda.org

Володимир Путін серйозно почав турбуватися боротьбою з коронавірусом і відвідав лікарню в Комунарці, де зосереджені інфіковані covid-19. Оскільки Путін дуже береже власне здоров'я, його одягнули в повноцінний захисний костюм. А вірний Дмитро Пєсков попросив співробітників лікарні в Комунарці знищити телефон, на який він знімав Путіна. Отже, карантин, перш за все! Президент говорив дуже бадьоро: «Всі на бойових постах. Не хочеться вживати ці військові вислови, але дійсно все працює у вас, як годинник, як хороший, злагоджений механізм. Відчувається, що люди знають, що робити, як робити, все у них є, вони ефективно застосовують наявну техніку, апаратуру, засоби. Просто видно з боку, як це все налагоджено. І важкі хворі, за ними догляд видно, навколо ліжка одразу три фахівці працюють. Люди, які одужають, - зовсім інше життя починається».

Тут головлікар лікарні Денис Проценко, який вже став зіркою російських телеекранів, повідав президенту щодо двох можливих сценаріїв розвитку епідемії: «З медичної точки зору зараз є, за великим рахунком, два сценарії: «азіатський» сценарій, коли це швидко вщухає, і «італійський», коли це збільшується. Мені як лікарю, не тільки як головному, а як анестезіологу-реаніматологу вважається, що дуже важливо відпрацювати «італійський» сценарій. Якщо раптом буде великим цей сплеск, і Москва пішла цим шляхом, наш госпіталь реально готовий трансформуватися, якщо буде велика кількість хворих. Наразі ми готові з 606 ліжок перетворити 190 в реанімаційні, плюс дістаємо апарати ШВЛ зі складів, всі ці 600 ліжок стають великим реанімаційним центром, який збирає високо компетентних фахівців з усього міста, це - та сама «італійська» модель. А якщо ми раптом підемо «китайським» або «корейським» шляхом і все це обірветься в квітні-травні, мені здається, лікарі найбільше будуть радіти від цього сценарію. Але мені здається, що готуватися треба до найбільш важкого».

Міркування, прямо скажемо, досить дивні. Епідемія лютує вже третій місяць. За цей час, здається, можна було проаналізувати динаміку захворювань і смертність, і визначиться, до якого типу ближче розвиток епідемії в Росії. Якщо виходити з офіційної статистики, то Росія зараз перебуває у відносно сприятливих умовах. 495 хворих і всього 1 смертельний випадок, який російські медики заперечують. За цими показниками Росія зараз стоїть поруч з таким країнами як Хорватія (381 заразився, 1 помер) Гонконг (386, 4), Бахрейн (390, 3), Перу (416, 5), Словенія (480, 4), Катар (501 , 0), Індія (519, 10), Філіппіни (552, 35), ПАР (554, 0), Сінгапур (558, 2), Ісландія (668, 2). Якщо ми проаналізуємо цей список країн, то з'ясуємо, що переважна більшість з них, за винятком Ісландії, мають теплий клімат - субтропічний і тропічний, і знаходиться на периферії епідемії, тобто досить далеко від китайської провінції Хубей. Ісландія ж має дуже нечисленне населення, яке живе в невеликих поселеннях. Її жителі порівняно мало їздять на материк, та й іноземних туристів там небагато. Але, з огляду на чисельність населення Ісландії, 668 хворих - не такий вже маленький рівень зараження.

У більшості з цих країн особливо жорстких карантинних заходів поки що не вводилося. Всіх їх можна було б віднести до більш благополучного «азіатського типу» розвитку епідемії коронавирусу, якщо тільки вірити офіційній статистиці. Але є певні моменти, що насторожують, які змушують сумніватися в її надійності для деяких країн. Наприклад, Індія щойно ввела безпрецедентний в світі карантин на 21 день для всього свого населення в 1,3 млн. осіб. Індійцям просто заборонено полишати свої будинки. І це при тому, що останній приріст хворих склав всього 20 осіб на день, а кількість померлих взагалі не збільшилася. Залишається припустити, що керівництво Індії володіє якоюсь закритою інформацією, якою наразі не поспішає ділитися зі своїм народом і зі світовою громадськістю. І ця інформація змушує їх серйозно побоюватися, що в Індії насправді є «італійський варіант» розвитку епідемії коронавирусу.

Росія ж відрізняється значно більш прохолодним кліматом, ніж перелічені країни, і в ньому covid-19 відчуває себе набагато вільніше. До того ж Росія безпосередньо межує з Китаєм і розташована порівняно недалеко від осередку зародження інфекції в провінції Хубей. До цього треба додати, що тільки на російському Далекому Сході живе 1-2 млн. китайців, що мають тісні зв'язки з батьківщиною та дуже часто переходять кордон в обидва боки. Слід також врахувати, що Москва і Петербург мають великі транспортні вузли, куди прибуває велика кількість туристів з Європи, і звідки, в свою чергу, мільйони росіян відправляються в Європу, в тому числі в особливо неблагополучні з точки зору коронавірусу Італію та Іспанію. Та й стан російської медицини аж ніяк не блискучий. Все це змушує підозрювати, що положення з епідемією ближче не до благополучного «азіатського типу» Південної Кореї, Японії, Тайваню, Сінгапуру і Гонконгу, а до неблагополучного «італійського типу». Хоча з готовністю медицини до боротьби з епідеміями в Росії справа йде краще, ніж в Італії. В останній є тільки 5000 апаратів штучної вентиляції легенів, які потрібні для боротьби за виживання хворих на covid-19 з важкою формою. Це менше, ніж у Москві. А за кількістю таких апаратів на 100 000 жителів Італія поступається навіть не найбагатшій в Росії Івановській області. В цілому ж оснащеність російської медицини цими апаратами на 100 тисяч жителів вище, ніж навіть в США.

Відчувається, що і головлікар Проценко, і президент Путін щось знають про реальний стан справ в Росії з коронавірусом, але перед телекамерами вдають, що нічого ще не вирішено і все може скінчитися благополучно. Ось і мер Москви Сергій Собянін, який про щось знає, підтакнув співрозмовникам: «Так, Володимире Володимировичу, мені здається, всім нашим колегам в регіонах потрібно готуватися до складного виклику, до складних проблем. Минуть ці проблеми – то і слава Богу, але треба готуватися». Готуватися, безумовно, треба, тільки от наразі немає впевненості, чи володіє російська влада різних рівнів реальною картиною розвитку епідемії в країні, і чи мають розроблений план боротьби з нею або діють шляхом імпровізацій.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ