Найніжніші рослини прокладають собі шлях через найжорсткішу землю, через тріщини скель. Так і доброта. Який клин, який молот, який таран може зрівнятися з силою доброї, щирого людини! Ніщо не може протистояти йому.
Генрі Девід Торо, американський письменник, мислитель, натураліст, громадський діяч

Чому все це стало можливим?

Кандидати прийшли дебатувати, а їх «кинули»
2 листопада, 1999 - 00:00

Широко розрекламовані «Епіцентр-дебати» на каналі «1+1» усе-таки 29 жовтня зірвалися. Ще напередодні їхній ведучий В'ячеслав Піховшек, стоячи на виході з Інституту кардіології, говорив журналістам, що він почуває себе краще і збирається вести останні «Дебати» у прямому ефірі. А наступного вечора у телестудії кандидатів у президенти, депутатів і журналістів зустрічав не він, а Олександр Роднянський і Володимир Оселедчик, які пояснювали, що «Дебатів» не буде. Оскільки, мовляв, це авторська програма, і, крім Піховшека, який нині лежить під крапельницею, її провести на належному рівні нікому.

Таке пояснення абсолютно не задовольнило кандидатів у президенти, що зібралися, і вони спробували пробитися до самого телецентру. Однак за залізними дверима їх чекав наряд міліції.

Олександр МОРОЗ: «Дуже шкода, звичайно, що Піховшек захворів — бажаю йому здоров'я. Та над усе мене вразив Кучма, його здатність передбачення і діагностики. Ще у середу прес-секретар Олександр Мартиненко оголосив, що програми «Епіцентр-дебати» не буде до 31 жовтня через хворобу В'ячеслава. І звідки він міг передбачити діагноз?»

Наталя ВІТРЕНКО: «Це фантастика: вся країна опинилася у заручниках в одного Піховшека! Двадцять мільйонів зібралися біля екранів, чекають наших виступів — а замість нас знову в ефірі буде трилер або зворушливий фільм про Леонід-Данилича. Я вважаю, що це провокація».

Юрій КОСТЕНКО: «Ви отримали на «Дебати» гроші з міжнародних фондів. Отримали не на Піховшека, а на дискусії кандидатів. Врешті, можна просто дати кожному десять хвилин ефіру — час же відведено! У державі під виглядом виборів відбувається переворот».

Олександр РЖАВСЬКИЙ: «Уявіть собі, що вибори відмінили через хворобу голови Центрвиборчкому. Абсурд!»

Усі присутні співчували Піховшеку і Роднянському, розуміючи, що їм було зроблено пропозицію, від якої відмовитися неможливо, як кажуть у сицилійській мафії і в одному з роликів «Великих перегонів» («1+1»). Іноземні спостерігачі щиро дивувалися єзуїтській винахідливості режисерів цього спектаклю і намагалися зрозуміти незбагненну слов'янську ментальність. Над юрбою кандидатів і депутатів, журналістів і міжнародних спостерігачів підносилася голова посла США в Україні Стівена Пайфера. Працювали телегрупи Рейтер, НТВ, інших іноземних телекомпаній. Не було серед них тільки українських тележурналістів. О пів на дванадцяту у приміщення телецентру увійшов взвод міліціонерів з «матюгальниками», і всіх попросили вийти. Дебатувати було ні про що.

Наступного дня, після виступу Євгена Марчука на Міжнародній конференції журналістів, я спитав у нього, чому він не приїхав на дебати і як взагалі ставиться до їх скасування?

Євген Кирилович усміхнувся: «Ще вчора вдень, коли я дізнався, що всі кандидати прийняли пропозицію брати участь у теледебатах, я зрозумів, що Кучма їх не допустить. Зірве їх будь-якою ціною. І виявився правий. А брати участь у подібній грі я не збираюся».

Анатолій ЛЕМИШ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ