Алеппо. Катастрофа
Не пройшло і кількох діб з моменту гучної і самовпевненої заяви російського воєнного відомства про перехід до завершення військової операції в сирійському Алеппо, як ситуація перевернулася. Заява Шойгу від 28 липня про відкриття 4 гуманітарних коридорів для виходу повстанців з облоги фактично означала, що керівництво операцією перебирає на себе російська сторона, і росіяни не сумніваються в остаточному переможному результаті. Російська пропаганда голосом «Вєстєй» вже встигла розповісти, що «взяття Алеппо – це кінець сирійської війни».
Але вже 30 липня керівництво опозиційного угрупування Джейш аль-Фатх попередило про початок операції з прориву блокади Алеппо, і 31 липня вдень об'єднані сили опозиції у складі загонів Джейш аль-Фатх, Файлак-аль-Шам, Джабхат Ансар ель-Дін, Джейш аль-Наср, Тувар аль-Шам, Сирійської Партії Туркестану та 13 дивізії Північного підрозділу Вільної Армії Сирії загальною чисельністю до 20 тисяч осіб почали наступ на підрозділи Асада одночасно на південному заході і південному сході міста.
За кілька годин було прорвано фронт на глибину більше 2 кілометрів, захоплено 12 опорних пунктів та кілька десятків міських кварталів (на захоплення яких іранські і асадівські підрозділи витратили кілька місяців минулого року), було знищено близько 30 одиниць різної бронетехніки. Відступаючи урядові війська потрапили під удар російської авіації, яка була дезорієнтована щільним димом від запалених повстанцями покришок. Кілька годин тому Джейш аль-Фатх запропонував відкрити для урядових військ гуманітарний коридор, ніби знущаючись над заявами Шойгу…
Ситуація дедалі нагадує розгром: блокаду прорвано, сили режиму Асада хаотично відступають у напрямку Хами, західний фланг урядових сил під Алеппо потрапив у котел. На додачу, на півдні ІДІЛ розпочав наступ на Хонасер, чим відрізав постачання асадівських військ під Алеппо. За песимістичного сценарію весь цей фронт можу зруйнуватися і на Асада очікує катастрофа. Якщо він, звісно, не вдасться до термінових рішучих дій, не дослухаючись до порад російських військових, які вже двічі коштували йому серйозних поразок і значних втрат.
Тут треба зазначити, що така різка зміна ситуації в Алеппо може неочікуваним чином позначитися на процесі мирного врегулювання в Сирії, бо облога Алеппо була важливим чинником переговорів та важелем впливу на сторони переговорного процесу. Цікаво, що тепер будуть робити світові миротворці?