Найбільша честь, яку може зробити людині історія, - це нагородити її званням миротворця.
Річард Ніксон, 37-й Президент Сполучених Штатів Америки

Безпорадна екоінспекція

Тимчасова зупинка в роботі одеських екоконтролерів – не вихід!
19 липня, 2019 - 15:58

Президент Зеленський запропонував державній екологічній інспекції призупинити перевірки іноземних суден в межах портів з липня по вересень.

Що спонукало Володимира Зеленського ініціювати припинення роботи регіональних підрозділів екологічної інспекції? Корупція, яка опанувала цю сферу! При цьому її ознаки виявляються не в одному регіоні, а скрізь!

Паралельно із тимчасовим мораторієм на перевірки правоохоронні органи, за задумом, мають виявити корінь проблеми й ліквідувати його. А там, можливо, і екоконтролери повернуться до своєї роботи.

Заява Президента наразі не підкріплена відповідним указом, а отже, залишається рекомендацією. Проте, як очікується, ініціативу Володимира Зеленського та шляхи її впровадження обговорюватиме на своєму найближчому засіданні уряд.

МБО «Екологія-Право-Людина» ще три роки тому заявила про потребу реформи екологічного контролю й неодноразово наголошувала, що мораторій на будь-які перевірки не вирішує проблеми, а лише їх консервує. Про проблеми екологічного контролю можна почитати у Зеленій книзі про екологічний контроль, а рішення цих проблем у Білій книзі щодо екологічного контролю.

Варто наголосити, що саме тотальні заборони на перевірки зумовили те, що з  кожним роком в Україні дедалі частіше фіксуються перевищення вмісту забруднюючих речовин у водних ресурсах, ґрунтах, атмосферному повітрі. Така ситуація негативно впливає на життя, здоров’я та рівень добробуту населення та гальмує сталий розвиток країни. Це є результатом того, що навколишнє середовище не охороняється належним чином, незважаючи на те, що в Україні діє система екологічного контролю, яка мала б виконувати функцію збереження довкілля та попередження заподіяння йому шкоди. Екологічний контроль потрібно реформувати  таким чином, щоб він став дієвим, проєвропейським та сприяв охороні навколишнього середовища.

Для того щоб контроль у сфері охорони довкілля запрацював, а довкілля реально охоронялося, доцільно змінити мету та порядок здійснення екологічного контролю, відновити моніторинг, створити незалежний орган екоконтролю з тим, щоб контроль став оперативним, прозорим і діяв на попередження заподіяння шкоди довкіллю, а не був механізмом для залякування бізнесу.

При цьому слід пам’ятати, що реформа екологічного контролю не дасть своїх результатів без упровадження нагляду, реформи екологічної відповідальності, підвищення екосвідомості населення, держслужбовців та забруднювачів.

Деякий час тому задля реалізації реформи державного екоконтролю була створена спільна робоча група з юристів-екологів ЕПЛ та представників офісу реформ при Мінприроди. Уже напрацьовано багато положень нового законопроекту контроль за охороною довкілля. Вже найближчим часом ми вийдемо на фінішну пряму й запропонуємо документ для широкого обговорення.

Закликаємо Офіс Президента долучитися до роботи цієї групи й спільними зусиллями реалізувати комплексну реформу державного еконагляду! Інакше завтра доведеться оголошувати мораторій в другому проблемному регіоні, а післязавтра – в третьому…

Софія Шутяк, провідний юрисконсульт міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина»

 

Новини партнерів