Не можуть вести когось за собою ті, що не мають ніяких внутрішніх даних на те, щоб самих себе повести.
В’ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

Довге відлуння чеченської війни

22 жовтня, 2019 - 12:29

У Нальчику було вбито 34-річного лейтенанта поліції Олександра Флегонтова із загону спецпризначення «Грім» Карелії. Це сталося на курсах підвищення кваліфікації в Інституті МВС Росії. Вбивство сталося під час бійки з іншими поліцейськими. Вбивця виявився співробітником підрозділу спеціального призначення патрульно-постової служби імені Ахмата Кадирова з Чечні. За свідченнями одного з очевидців, «вони побилися, їх розвели, але потім бійка продовжилася, і коли їх розняли, поліцейський ыз Карелії був мертвий». Подібні конфлікти і бійки з чеченськими поліцейськими в нальчикському інституті МВС, за словами місцевих жителів і поліцейських, які навчаються там, - зовсім не рідкість.

У день трагедії двоє поліцейських із Карелії і один поліцейський із Саратова розпивали спиртні напої разом із чеченськими поліцейськими. Один із чеченських поліцейських запросив усю компанію до себе в гуртожиток «на чай». Але в кімнаті гуртожитку двоє інших чеченців раптом почали проганяти російських колег. Після словесної перепалки Флегонтов вийшов у коридор і повідомив, що все добре і вони «помирилися». Але, за словами очевидців, у момент, коли він повернувся впівоберта до одного з чеченських поліцейських, «той дав йому (Сані) двійку в щелепу, після якої Саня з трьох сходинок полетів униз і вдарився головою об кахель, нападник підскочив до нього і зверху завдав одного вбивчого удару. Результат: перелом щелепи і перелом основи черепа. Після цього, поки всі розбиралися в холі, троє чеченців на ґанку ногами забивали лежачого хлопця з Саратова. Ми вискочили і відкинули їх від нього, але коли він встав, один із жителів півдня оббіг збоку і вдарив саратовця в обличчя. Потім крики хлопців, що потрібна швидка терміново хлопцю з Карелії. І до приїзду швидкої його качали і вентилювали, але він від самого початку вже був синій. Приїхала швидка і сказала, що все марно - смерть була миттєвою.

Зібралися в коридорі гуртожитку біля телика, підходить один із жителів півдня і каже: «Які будете давати свідчення?.. Давайте скажемо, що сам упав і вдарився». Однак поліцейські-слов'яни, судячи з усього, покривати вбивцю не стали. За словами одного з них, «хлопці всі об'єдналися, від свідчень ніхто не відмовляється. Всі хочуть, щоб винні були покарані». Питання, однак, полягає в тому, чи хоче цього високе поліцейське начальство, як чеченське, так і карельське, і московське. Слідчий комітет поки що порушив кримінальну справу лише за статтею «Заподіяння смерті з необережності». Хоча всі повідомлення свідків говорять щонайменше про необхідність застосування статті про умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, що спричинили з необережності смерть потерпілого.

Варто відзначити, що спецпідрозділ «Грім» займався головним чином контролем за обігом наркотиків. Флегонтов служив у загоні «Грім» із 2017 року і неодноразово бував у відрядженнях на Північному Кавказі, включно з Чечнею, де у нього могли виникнути конфлікти з місцевими поліцейськими за основним родом діяльності. Крім того, раніше, коли на території Чеченської республіки йшли активні бойові дії, омонівці та інші поліцейські з Карелії неодноразово бували там у відрядженнях. А в полку імені Ахмата Кадирова чимало тих, хто в минулому бився з федеральними військами або так чи інакше постраждав від їхніх дій, а також їхніх родичів. І в багатьох із кадировців із федералами давні рахунки, як, наприклад, у вірмен з азербайджанцями.

Пам'ятаєте, як старший лейтенант азербайджанської армії Раміль Сафаров 19 лютого 2004 року в гуртожитку вбив сокирою уві сні лейтенанта вірменської армії Гургена Маргаряна, з яким вони разом навчалися на тримісячних курсах англійської мови в рамках програми НАТО «Партнерство заради миру» в Будапешті? У Сафарова був свій рахунок до вірмен. Його рідне село було зайняте і розорене вірменської армією, а троє родичів загинули, а двоє зникли безвісти в ході вірмено-азербайджанської війни за Нагорний Карабах. У 2006 році Сафаров був засуджений угорським судом до довічного ув'язнення без права звернення за помилуванням протягом 30 років. Однак Сафаров відсидів всього 8 з половиною років. 31 серпня 2012 року він був переданий Азербайджану для подальшого відбуття покарання, і того ж дня президент Ільхам Алієв його помилував. Раміля зустріли як національного героя, відразу ж присвоїли звання майора (зараз він - підполковник) і виплатили платню за весь той час, що він перебував в угорській в'язниці. Подейкують, що ціною за відправку Сафарова в Баку стало надання Азербайджаном кредиту Угорщині на вигідних умовах. Проте в Будапешті не очікували, що все буде зроблено так швидко і демонстративно, оскільки Алієв обіцяв Віктору Орбану, що Сафарова звільнять тільки тоді, коли він відбуде 25-річне ув'язнення. Вірменія ж на знак протесту взагалі розірвала дипломатичні відносини з Угорщиною.

Дуже боюся, що з невідомим поки на ім'я вбивцею Олександра Флегонтова може статися приблизно та ж історія, що й зі знаменитим, принаймні в своїй країні, вбивцею Гургена Маргаряна. Як бачимо, обставини обох злочинів вельми схожі. І є підстави побоюватися, що схожим буде і фінал. Як заявляє російський адвокат Олександр Островський, «у чеченські правоохоронні органи свого часу влилася велика кількість колишніх бойовиків, які вийшли з лісу разом із Кадировим, тому організатори цього навчання в Нальчику повинні були розуміти, що у поліцейських існує, м'яко кажучи, взаємна неприязнь, і об'єднувати їх на таких зборах - це свідомо створювати вибухонебезпечну обстановку, оскільки це вороги. За багатьма кримінальними справами ми знаємо, як у Москві поводяться чеченські поліцейські». Він також схильний думати, що це було навмисне вбивство, оскільки професійно підготовлений чеченський боєць не міг не розуміти наслідків своїх дій, та ще й пішов на останній вбивчий удар.

Проте є всі підстави побоюватися, що покарання вбивці Флегонтова не буде занадто суворим. Справа в тому, що бійці спецназу полку імені Кадирова, серед іншого, займаються такими делікатними речами як страти без суду всіх тих, хто не бажаний як нинішньому президентові Чечні, так і федеральній владі. Рамзан Кадиров дивиться не тільки на Чечню, але й на інші республіки Північного Кавказу як на свою вотчину і впевнений, що його підлеглим там нічого не буде, які б злочини вони там не здійснювали. І велика ймовірність, що вбивця або отримає умовний термін (за вбивство з необережності це можливо), або буде переданий для відбування покарання в Чечню, де його незабаром звільнять. Навряд чи Карелія порве всі відносини з Чечнею, навіть якщо в Грозному вбивцю карельського поліцейського зустрінуть як героя. Але ступінь тяжкості його покарання, очевидно, залежатиме від того, наскільки сильною буде реакція на те, що сталося, як з боку керівництва Карелії, так і з боку керівництва МВС Росії.

Ще років п'ять тому злочин, подібний до того, що стався в Нальчику, вочевидь викликав би масові демонстрації протесту російських націоналістів як у Москві, так і в інших містах, із якими влада повинна була б рахуватися. Однак після того, як найбільш боєздатна частина учасників «Російських маршів» згоріла в полум'ї війни на Донбасі, Кремль може не побоюватися, що його змусить до якихось небажаних дій голос вулиці. Проте випадок у Нальчику показує, наскільки руйнівний вплив на правоохоронну систему Росії має те, що Путін надав кадировській Чечні статус напівнезалежного феодального князівства, для якого не писані російські закони. І такий стан буде все більше і більше викликати невдоволення самих працівників російських правоохоронних структур, які, врешті-решт, можуть почати неоголошену війну проти кадировців, які діють за межами території Чечні.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ