Боягузтво — найголовніший, найстрашніший гріх на землі.
Олег Сенцов, український режисер, сценарист та письменник, політичний в’язень

Молдавська чистка

3 липня, 2019 - 19:18

У сусідній з нами Молдові відбуваються процеси, які поряд з подіями в Грузії лягають в загальний антиолігархічний тренд. Так чи інакше, але рух на очищення влади, зокрема, в Кишиневі торкнеться в деякій мірі і Україну.

Як передає агентство ІНФОТАГ, на зустрічі з єврокомісаром Йоханнесом Ханом прем'єр-міністр Молдови Майя Санду заявила, що «Молдові необхідне перезавантаження (restart). І уряд візьме на себе відповідальність за кроки в даному напрямку ... Буде проведено глибокий аналіз порушень минулого правління. Причетні до крадіжки мільярда, відмиванню грошей, масової корупції постануть перед законом. Ми переможемо корумповану систему, яка перетворила Молдову в сіру зону».

Її слова підтверджуються кадровими перестановками. У Молдові кожен день - нові відставки. Після відходу в повному складі Конституційного суду зміщені голова Національного банку, Національного центру з боротьби з корупцією, антикорупційної прокуратури. За словами Майї Санду, генеральна прокуратура сприяла корупції і незабаром слід очікувати відставок і там і кадрових змін. По всьому видно, що уряд виганяє колишніх вищих чиновників, але стикається з проблемою залучення нових.

На зустрічі з Йоханнесом Ханом прем'єр сказала, що гостро стоїть завдання «залучення професіоналів на всі ключові посади, в першу чергу виконавчої та судової влади». Санду також сказала, що влада «має намір реформувати прокуратуру, таким чином, щоб прокурори дійсно вели слідство, а не покривали злочини».

Необхідних професіоналів молдовська влада вирішили шукати за кордоном. Під час зустрічі в Бухаресті з президентом Румунії Клаусом Йоханнісом Санду звернулася з проханням допомогти Кишиневу чесними професіоналами.

Як сказала молдавський прем'єр, «На жаль, спадщина олігархічного режиму в Молдові виявилась занадто важкой для наших громадян ... Те, що ми виявляємо в міністерствах, агентствах, на державних підприємствах, - переходить всі межі. Інститути держави працювали не в інтересах держави, а для того, щоб винаходити і застосовувати всілякі схеми, схеми незаконного збагачення деяких персонажів, в основному з оточення Плахотнюка (найбільший олігарх - Авт.). Дивує їх кількість. Вони всюди: в енергетичній системі, в області медикаментів і дитячого харчування, в галузі транспорту, і особливо в авіації. За цими схемами розкрадали мільярди леїв ... Ті, хто брав участь в розробці цих схем, повинні сісти у в'язницю, і ми зробимо все, що повинен зробити уряд, щоб правоохоронні органи почали функціонувати. І щоб було зрозуміло: не уряд відкриває кримінальні справи і йде до суду».

Для зняття проблем із залученням іноземців кабінет міністрів вніс пропозицію про внесення змін до закону про прокуратуру. Зокрема, виключено вимогу, щоб кандидат на пост генерального прокурора обов'язково мав молдавське громадянство. Як продовження цього процесу міністр юстиції Олеся Стамате вважає за необхідне відбирати кандидатів на посаду генерального прокурора серед іноземців.

Не дуже важко було припустити, де будуть шукати кандидатів і яка країна надасть в цьому необхідну допомогу. Як сказав президент Румунії Клаус Йоханніс, - «За моєю ініціативою адміністрація президента вже направила уряду Румунії пропозицію про створення групи експертів з відповідних міністерств, які разом з фахівцями, призначеними урядом Республіки Молдова, повинні в терміновому порядку визначити галузі, в яких потрібна відповідна допомога».

Про те, з яким опором стикається боротьба з корупцією, ясно показує розслідування крадіжки мільярда доларів з молдавських банків. Як кажуть в Кишиневі, «крадіжки століття» в силу того, що сума дуже значна для молдавської фінансової системи.

В інтерв'ю румунському виданню «Ziarul de Garda» Майя Санду сказала, що представники американської компанії «Kroll», що підготувала раніше дві доповіді про «крадіжку століття», готові приїхати до Молдови, «щоб обговорити копію зниклого звіту Kroll 2». Справа в тому, що влада не може знайти цей звіт. Керуючий Національним банком сказав, що у нього немає цього документу, тому що це було за часів попереднього керівника. За його словами після отримання його було передано до Генеральної прокуратури. Як зазначила Санду, - «Схоже, що копія звіту Kroll 2 знаходиться в генеральній прокуратурі, і ми не можемо її звідти отримати».

Голова парламентської слідчої комісії щодо з'ясування обставин банківської крадіжки Олександр Слусар висловив припущення «щодо бездіяльності багатьох політиків і їх співучасті в рамках цієї операції, яка почалася в 2011 році і продовжується до цих пір». І це зрозуміло, тому що державні установи, де залишилося багато людей головного олігарха Влада Плахотнюка відверто саботують заходи уряду.

Прем'єр-міністр повідомила, що колишні урядовці попереднього кабінету Павла Філіпа перед тим, як піти стерли всю інформацію з робочих комп'ютерів і займалися знищенням документів на паперових носіях.

Звернемо увагу на певну схожість ситуації в Молдові і Україні.

По-перше. У нас є кілька олігархів масштабу молдавського Плахотнюка і від цього деолігархалізація набагато складніша, ніж у сусідів. Проте, необхідне швидке і без компромісів перезавантаження влади. Буквально всій. Поодинокі реформи в тій чи іншій сфері не дадуть результату, а тільки створять хаос.

По-друге. Київ повинен надавати максимальну допомогу Кишиневу, тому що удари по олігархам в Молдові негайно відгукуються тут в силу тісних зв'язків наших країн. Очищення молдавської влади полегшує цей процес і в Україні.

По-третє. Негативний результат залучення іноземців у нас для реформування країни пов'язаний з політикою попередньої влади, а не з самим принципом. Досвід Естонії, Болгарії, Руанди і ряду інших країн показує, що при наявності політичної волі участь іноземців в реформуванні може бути дуже корисним. Звичайно, умови іншої країни не повинні механічно переноситися до нас. Тим не менш, не слід думати, що ми винайдемо в боротьбі з корупцією свій український велосипед. Треба тільки правильно використовувати світовий досвід і іноземці можуть в цьому допомогти. Головними є компетентність, незалежність і відповідний background.

По-четверте. Придністров'я і непідконтрольний Донбас є важелями впливу Росії на Молдову і Україну. Ліквідація придністровського сепаратистського анклаву і реінтеграція Молдови суттєво послабить позиції Росії на південному заході і поліпшить стратегічну ситуацію щодо Одеської та Вінницької областей. У свою чергу це відразу відгукнеться і на Донбасі.

Якщо очищення молдавської влади прийме незворотний характер, то це буде дієвим прикладом і для України.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ