В Європі на генетичному рівні виникає спонтанна любов до народу, що повстав на захист своєї свободи.
Оксана Пахльовська, українська письменниця, культуролог, професор Римського університету «Ла Сап'єнца», доктор філологічних наук, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

Нові пригоди російських кілерів

Боюся, скоро призначення в Москву розглядатиметься серед європейських дипломатів як якийсь штрафний захід...
13 серпня, 2020 - 19:25

Історія з убивством у Берліні чеченця і громадянина Грузії Зелімхана Хангошвілі отримало чергове скандальне продовження. Словаччина оголосила, що висилає трьох працівників посольства Росії в Братиславі. Їхні імена не розголошуються, як це зазвичай і прийнято в дипломатичній практиці. За даними словацьких ЗМІ, цих людей підозрюють у роботі на російську розвідку під дипломатичним прикриттям і в скоєнні (або в сприянні скоєння) кримінального злочину на території іншої держави - члена НАТО. Дипломати повинні покинути Словаччину до 13 серпня. Росія вже пообіцяла відповісти дзеркально.

Росіян підозрюють у причетності до вбивства в минулому році в Німеччині Зелімхана Хангошвілі. Підозрюваний, як стверджується, під вигаданим ім'ям Роман Давидов, отримав візу в консульстві Словаччини в Петербурзі і за нею в'їхав у Євросоюз. Можна припустити, що неназвані три працівники російського посольства в Братиславі якимось чином сприяли позірному Давидову в отриманні візи. Також працівники словацького консульства в Петербурзі підозрюються щонайменше в халатності, оскільки вони без будь-яких сумнівів видали багаторазову Шенгенську візу людині, що за паспортом на ім'я Романа Давидова намагалася вперше виїхати за кордон і чия легенда навряд чи б витримала навіть найпростішу перевірку. Всі дії здійснювалися за тією ж схемою, що й у випадку з безпосереднім убивцею Хангошвілі Вадимом Красиковим, який безперешкодно отримав багаторазову довгострокову Шенгенську візу на неіснуючу в природі людину на ім’я Вадим Соколов, і теж у Петербурзі, тільки не в словацькому, а у французькому консульстві.

Про людину, що має фальшивий (хоча й легально виданий відповідними російськими установами) російський закордонний паспорт на ім'я Романа Давидова з датою народження 9 жовтня 1981 року (ця дата, швидше за все, близька до істинної), відомо, що він 29 липня 2019 року подав заяву через турагента у візовий центр консульства Словаччини в Петербурзі на отримання річної Шенгенської візи. У візовій анкеті він написав, що живе в Петербурзі на Богатирському проспекті, 32, корпус 2 і працює інженером-конструктором. Все це не мало нічого спільного з дійсністю. Як встановило розслідування, проведене спільно The Insider, Bellingcat і Der Spiegel, людини з таким ім'ям і датою народження не існує, а біля будинку 32 немає корпусу 2. І з'явився на світ «Роман Давидов» зовсім не в 1981 році, а лише за 10 днів до візиту в консульство. Закордонний паспорт на це ім'я було видано 18 липня 2019 року в Брянську. І лише 23 липня 2019 року цю людину внесли в податкову базу. Компанія ЗАТ «Руст», яка видала «Давидову» довідку про роботу, вже кілька років перебуває в стані «реструктуризації» (фактично - банкрутства) і вже з 2016 року не платить податки за співробітників. Формально в 2019 році в компанії значилася одна людина, але не з прізвищем Давидов. Однак словацьке консульство проявило завидну оперативність і видало псевдо-Давидову візу просто у день звернення. Що характерно, заяву на візу «Роман Давидов» подав в один день із «Вадимом Соколовим». Паспорт «Соколова» теж був виданий у Брянську, причому з номером, який відрізняється лише на 2 останніх знаки від номера паспорта «Давидова». У податковій базі обидва вони з'явилися одночасно - 23 липня 2019 року. І обидва були «інженерами-конструкторами» в ЗАТ «Руст» (директор компанії Борис Єршов так і не зміг пояснити The Insider, як його підпис з'явився на документах Соколова і Давидова). Так, поки такі люди вільно подорожують Європою, безвізу з Євросоюзом росіянам ще довго не бачити.

Що робила у Європі людина з паспортом на ім'я «Романа Давидова», достеменно невідомо. Ймовірно, його поїздка була якось пов'язана з убивством Хангошвілі. Можна було б подумати, що «Давидов» виконував роль запасного кілера, на той випадок, якщо у Красикова-Соколова справа зірветься. Але «Роман Давидов» встиг повернутися з Європи задовго до вбивства в Берліні. 3 серпня він виїхав на машині в Польщу з території Білорусії, а через 4 дні повернувся в Росію тим же маршрутом. Не виключено, що він перевіряв можливість в'їзду на автомобілі в Польщу через Білорусь. Але щось його кураторів у Москві насторожило, і «Соколова» вважали за краще відправити в Європу літаком. Ніхто ж не думав, що Красиков провалиться при виконанні завдання. Можна також припустити, що «Давидов» залишив у Польщі закладки для «Соколова» - знаряддя вбивства, модифікований пістолет «Глок» з особливими безшумними патронами, а також велосипед і електроскутер (модель якого в Німеччині не продається), які використовував той, хто вчинив замах на Хангошвілі. Можна припустити, що, на відміну від Красикова-Соколова, який навряд чи володів іншими мовами, крім блатної фені і російського матюка, «Давидов» міг говорити польською, а можливо, і німецькою і займав більш високе положення в ієрархії ФСБ. Зрозуміло, у «Соколова» були й інші спільники (не виключено, що з числа дипломатів), які передали йому інформацію про те, де і коли перебуватиме Хангошвілі.

За даними з дорожніх камер, які є в розпорядженні Bellingcat, орендована «Давидовим» у Москві машина Infiniti Q50 в липні 2019 року постійно бувала на Осінньому бульварі, де жив Красиков, а також в Балашисі, де на базі Центру спеціальних призначень ФСБ майбутній убивця Хангошвілі проходив бойову підготовку. З'ясувалося також, що в липні і серпні 2015 року «Роман Давидов» разом ще з п'ятьма агентами ФСБ, причетними до вбивства в Туреччині чеченця Абдулвахіда Едільгерієва й узбецького імама Мірзаголіба Хамідова (Абдулли Бухарі), літав до Праги, причому використовував паспорт на ім'я «Романа Ніколаєва», але з тією ж фотографією, що й на паспорті «Романа Давидова». Можна припустити, що Роман - справжнє ім'я агента. Невідомо, однак, чи брав він сам участь у вбивствах у Стамбулі.

Таким чином, пригоди російських кілерів і дипломатів, які прикривають їх у Європі, тривають. Боюся, що скоро призначення в Москву розглядатиметься серед європейських дипломатів як якийсь штрафний захід, оскільки може значно зрости ризик дострокової висилки в межах заходів у відповідь на нові пригоди соратників «Петрова» і «Боширова».

Новини партнерів