Нові пригоди російських кілерів
Боюся, скоро призначення в Москву розглядатиметься серед європейських дипломатів як якийсь штрафний захід...Історія з убивством у Берліні чеченця і громадянина Грузії Зелімхана Хангошвілі отримало чергове скандальне продовження. Словаччина оголосила, що висилає трьох працівників посольства Росії в Братиславі. Їхні імена не розголошуються, як це зазвичай і прийнято в дипломатичній практиці. За даними словацьких ЗМІ, цих людей підозрюють у роботі на російську розвідку під дипломатичним прикриттям і в скоєнні (або в сприянні скоєння) кримінального злочину на території іншої держави - члена НАТО. Дипломати повинні покинути Словаччину до 13 серпня. Росія вже пообіцяла відповісти дзеркально.
Росіян підозрюють у причетності до вбивства в минулому році в Німеччині Зелімхана Хангошвілі. Підозрюваний, як стверджується, під вигаданим ім'ям Роман Давидов, отримав візу в консульстві Словаччини в Петербурзі і за нею в'їхав у Євросоюз. Можна припустити, що неназвані три працівники російського посольства в Братиславі якимось чином сприяли позірному Давидову в отриманні візи. Також працівники словацького консульства в Петербурзі підозрюються щонайменше в халатності, оскільки вони без будь-яких сумнівів видали багаторазову Шенгенську візу людині, що за паспортом на ім'я Романа Давидова намагалася вперше виїхати за кордон і чия легенда навряд чи б витримала навіть найпростішу перевірку. Всі дії здійснювалися за тією ж схемою, що й у випадку з безпосереднім убивцею Хангошвілі Вадимом Красиковим, який безперешкодно отримав багаторазову довгострокову Шенгенську візу на неіснуючу в природі людину на ім’я Вадим Соколов, і теж у Петербурзі, тільки не в словацькому, а у французькому консульстві.
Про людину, що має фальшивий (хоча й легально виданий відповідними російськими установами) російський закордонний паспорт на ім'я Романа Давидова з датою народження 9 жовтня 1981 року (ця дата, швидше за все, близька до істинної), відомо, що він 29 липня 2019 року подав заяву через турагента у візовий центр консульства Словаччини в Петербурзі на отримання річної Шенгенської візи. У візовій анкеті він написав, що живе в Петербурзі на Богатирському проспекті, 32, корпус 2 і працює інженером-конструктором. Все це не мало нічого спільного з дійсністю. Як встановило розслідування, проведене спільно The Insider, Bellingcat і Der Spiegel, людини з таким ім'ям і датою народження не існує, а біля будинку 32 немає корпусу 2. І з'явився на світ «Роман Давидов» зовсім не в 1981 році, а лише за 10 днів до візиту в консульство. Закордонний паспорт на це ім'я було видано 18 липня 2019 року в Брянську. І лише 23 липня 2019 року цю людину внесли в податкову базу. Компанія ЗАТ «Руст», яка видала «Давидову» довідку про роботу, вже кілька років перебуває в стані «реструктуризації» (фактично - банкрутства) і вже з 2016 року не платить податки за співробітників. Формально в 2019 році в компанії значилася одна людина, але не з прізвищем Давидов. Однак словацьке консульство проявило завидну оперативність і видало псевдо-Давидову візу просто у день звернення. Що характерно, заяву на візу «Роман Давидов» подав в один день із «Вадимом Соколовим». Паспорт «Соколова» теж був виданий у Брянську, причому з номером, який відрізняється лише на 2 останніх знаки від номера паспорта «Давидова». У податковій базі обидва вони з'явилися одночасно - 23 липня 2019 року. І обидва були «інженерами-конструкторами» в ЗАТ «Руст» (директор компанії Борис Єршов так і не зміг пояснити The Insider, як його підпис з'явився на документах Соколова і Давидова). Так, поки такі люди вільно подорожують Європою, безвізу з Євросоюзом росіянам ще довго не бачити.
Що робила у Європі людина з паспортом на ім'я «Романа Давидова», достеменно невідомо. Ймовірно, його поїздка була якось пов'язана з убивством Хангошвілі. Можна було б подумати, що «Давидов» виконував роль запасного кілера, на той випадок, якщо у Красикова-Соколова справа зірветься. Але «Роман Давидов» встиг повернутися з Європи задовго до вбивства в Берліні. 3 серпня він виїхав на машині в Польщу з території Білорусії, а через 4 дні повернувся в Росію тим же маршрутом. Не виключено, що він перевіряв можливість в'їзду на автомобілі в Польщу через Білорусь. Але щось його кураторів у Москві насторожило, і «Соколова» вважали за краще відправити в Європу літаком. Ніхто ж не думав, що Красиков провалиться при виконанні завдання. Можна також припустити, що «Давидов» залишив у Польщі закладки для «Соколова» - знаряддя вбивства, модифікований пістолет «Глок» з особливими безшумними патронами, а також велосипед і електроскутер (модель якого в Німеччині не продається), які використовував той, хто вчинив замах на Хангошвілі. Можна припустити, що, на відміну від Красикова-Соколова, який навряд чи володів іншими мовами, крім блатної фені і російського матюка, «Давидов» міг говорити польською, а можливо, і німецькою і займав більш високе положення в ієрархії ФСБ. Зрозуміло, у «Соколова» були й інші спільники (не виключено, що з числа дипломатів), які передали йому інформацію про те, де і коли перебуватиме Хангошвілі.
За даними з дорожніх камер, які є в розпорядженні Bellingcat, орендована «Давидовим» у Москві машина Infiniti Q50 в липні 2019 року постійно бувала на Осінньому бульварі, де жив Красиков, а також в Балашисі, де на базі Центру спеціальних призначень ФСБ майбутній убивця Хангошвілі проходив бойову підготовку. З'ясувалося також, що в липні і серпні 2015 року «Роман Давидов» разом ще з п'ятьма агентами ФСБ, причетними до вбивства в Туреччині чеченця Абдулвахіда Едільгерієва й узбецького імама Мірзаголіба Хамідова (Абдулли Бухарі), літав до Праги, причому використовував паспорт на ім'я «Романа Ніколаєва», але з тією ж фотографією, що й на паспорті «Романа Давидова». Можна припустити, що Роман - справжнє ім'я агента. Невідомо, однак, чи брав він сам участь у вбивствах у Стамбулі.
Таким чином, пригоди російських кілерів і дипломатів, які прикривають їх у Європі, тривають. Боюся, що скоро призначення в Москву розглядатиметься серед європейських дипломатів як якийсь штрафний захід, оскільки може значно зрости ризик дострокової висилки в межах заходів у відповідь на нові пригоди соратників «Петрова» і «Боширова».