У державців немає місця для філософії.
Томас Мор, англійський письменник, філософ, державний діяч, лорд-канцлер, Святий Римо-католицької церкви

Поляки не вважають, що призначення Бальцеровича допоможе Україні, - Верещук

5 травня, 2016 - 17:00
Фото: espreso.tv

Нещодавнє призначення відомого польського економіста Лешика Бальцеровича главою ради з реформ при президенті, на думку поляків, не допоможе Україні, вона сама має взяти на себе волю політичного реформування. Про це розповіла  Ірина Верещук - директор Центру Балто-чорноморських досліджень в ефірі Еспресо.

«Поляки вважають, що якби 20 років тому був хтось інший - не Бальцерович, а будь-який інший реформатор, все одно б реформа відбулася. «Шокова терапія» була дієвою лібералізацією, переходом на ринкові рейки, але дуже болючим шляхом – через його реформи 4 мільйони поляків виїхали з країни, а 2 мільйони залишилися без роботи», - розповідає вона.

«Бальцерович застосував «шокову терапію» по суті. Він сказав, що у держави грошей немає, і тому закрилися багато підприємств, школи, дитячі садки, скоротилися соцвиплати, заморозили мінімальну заробітну плату. Бальцерович досі вважає, що підвищення зарплати - це зло. Але багато польських економісти пишуть, що час показав хибність його розрахунків. Бальцерович колись говорив, що країни Балтики праві, вибравши шлях заморожування соціальних виплат і зарплат, тоді як країни Скандинавії незабаром зазнають краху. Але час показав, що це не так. До речі, я в Польщі ходила на лекції Бальцеровича. Він і зараз дотримується думки, що правильно все робив. Якщо ж опитати 10 поляків, як вони ставляться до реформ Бальцеровича, то три людини висловляться позитивно, і 7 - негативно. Бо вважають, що все можна було зробити з меншими втратами», - підкреслює директор Центру Балто-чорноморських досліджень.

За словами Ірини Верещук, в системі реформ було багато проблем. Єдина реформа, яка вдалася, і за яку, за словами поляків, їм не соромно, - це реформа місцевого самоврядування. «Але в іншому, було багато проблем. Наприклад, реформа медицини. Бальцерович перекинув об'єкти охорони здоров'я на місцеві бюджети, але дотацій не дав. І виявилося, що багатьом селищам і районам не під силу утримувати лікарні. Сильно скоротився безкоштовний пакет соціально гарантованих медичних послуг. Багато лікарські установи перейшли на комерційні основи. І до сих пір в Польщі, де є державний стоматолог, там стоять великі багатомісячні черги. Тому що запломбувати зуб в Польщі коштує в середньому 400 злотих - 2 тисячі 600 гривень, і це дорого», - вважає експерт.

Нагадаємо, чи все однозначно у ставленні поляків до сьогоднішнього політикуму, як функціонує демократія і які реформи могли б бути корисними для України, раніше розповіла «Дню» Ірина ВЕРЕЩУК – читайте у матеріалі «Чому їм вдалося. Приклад Польщі».

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День