Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

У РФ заслужений діяч науки Удмуртії вчинив самоспалення в ім'я збереження національної мови

11 вересня, 2019 - 14:25
Фото з відкритих джерел

У Росії заслужений діяч науки Удмуртії вчинив самоспалення в ім'я збереження національної мови

Альберт Разін, кандидат філологічних наук, заслужений діяч науки Удмуртії і захисник малих народів, вранці 10 вересня 2019, прийшов до будівлі Держради Удмуртської республіки, розгорнув плакат з цитатою Расула Гамзатова "І якщо завтра моя мова зникне, то я готовий сьогодні померти", і вчинив самоспалення.

Наприкінці серпня Альберт Разін написав звернення до депутатів Держради Удмуртії під назвою «Удмуртська етнос зникає. У ваших силах врятувати його ». На 8 сторінках цього тексту Альберт Олексійович викриває сучасну національну політику в Росії, називаючи її «продовженням сталінської політики русифікації». Вчений пише про «удмуртофобію» в політиці Росії, результатом якої стала «душевний недуга аборигенів Удмуртії, пов'язана з відчуттям їхньої "меншовартості". У числі факторів Альберт Разін називає в тому числі відсутність удмуртів в керівництві республіки, зокрема той факт, що ані глава Удмуртії, ані голова Держради, ані глава республіканського уряду НЕ є удмуртами. «Удмурт на своїй землі відчуває себе НЕ господарем республіки, а ізгоєм», - пише вчений у зверненні до депутатів Держради.

У числі його пропозицій були обов'язкове вивчення удмуртської мови в школах, цілодобове мовлення національно мовою на телеканалах, за прикладом Башкортостану і Татарстану, вуличні вивіски на двох мовах, відродження села, боротьба з глобалізацією та урбанізацією.

Міністр національної політики Удмуртії Лариса Буранова прокоментувала самопідпал 79-річного вченого так: "Альберт Разін був гарячим прихильником ідеї повернення до традицій, до життя в древньоудмуртскій громаді. Саме в общинності він бачив перспективи і виживання народу, не приймав сучасні форми, близькі для молоді. Він хотів переконати молодь повернутися до витоків і традиційно общинному способу життя. Нещодавно він їздив в Вавозький район, де буде свято в наступному році, переконував місцеву адміністрацію, що Гербер, національний удмуртський свято, повинне бути в традиційній манері, без всяких сучасних форматів, так як це було в давнину".

Полум'я намагалися загасити за допомогою вогнегасників, але Альберт Олексійович надів багатошаровий одяг, маску і рясно промочив все це бензином, тому врятувати його, на жаль, не вдалося.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ