Які ж несвоєчасні рішення можновладців. Коли вони за що-небудь, нарешті, зважуються взятися, життя вже пішло вперед, і вони знову залишаються перед розбитим коритом.
Павло Скоропадський, визначний український державний і політичний діяч, воєначальник, останній гетьман України

У Вінниці відкрили унікальну виставку народної ікони

23 липня, 2015 - 19:30
У Вінниці відкрили унікальну виставку народної ікони
Фото Ігоря КАРЛИЦЬКОГО

Хмельницький колекціонер Олександр Чернов презентував вінничанам унікальну експозицію із творів народного сакрального мистецтва. 48 експонати, датовані 18–19 століттям, вражають простотою та щирість. Символічно, що виставку народного іконопису розгорнули у залі Вінницького обласного краєзнавчого музею, яка свого часу була частиною колишньої церкви. А присвятили відкриття експозиції тисячоліттю від дня успіння Володимира Великого та 1027-річчю Хрещення Київської Русі.

Олександр Чернов належить до числа визначних колекціонерів народної ікони в Україні. Він є дослідником і популяризатором цього неординарного мистецького явища, яке отримує дедалі більше визнання науковців і широких кіл шанувальників народної культури України. Виставки творів із його колекції вже відбулися у Хмельницькому, Луцьку, Одесі, Острозі, Збаражі та інших містах. Колекціонер прагне представити врятовані з небуття подільські ікони у кожному містечку нашого краю, бо вважає, бо подоляни повинні знати свою духовну історію та культуру.

«Зараз мальовану ікону можна побачити лише у храмах, а колись вони висіли у кожного вдома, – каже Олександр Чернов. – При цьому «домашні» образи, до яких молилися прості українці, були особливими. Писали їх на дошці або полотні переважно звичайні сільські самоуки або, як їх іще називали, богомази. Часто вони брали за взірець кращих, достойних людей, яких знали самі. Ось подивіться на ікону «Тайна вечеря». Тут Іуда точна копія дядька Йосипа, який живе від мене неподалік, а Магдалина, то моя сусідка-полька. Тобто всі ці образи, на мою думку, мали реальні прототипи у житті».

Олександр Чернов збирав свою колекцію двадцять років. Не раз подорожував і Вінниччиною, а тепер вирішив показати зібрані старовинні речі подолянам. Каже, що у його колекції, окрім ікон, є сорочки, килими, підсвічники. Вони відображають історію трьох культур – українців, поляків та євреїв. Саме представники цих національностей жили і живуть на Поділлі.

«Цінність моєї колекції не в тому, що всі ці речі раритетні і коштують чималі гроші. Вони покликані відродити в українців почуття свого роду. Коли я ходив по селах і вдивлявся в обличчя людей, я зрозумів, що точно такі самі лики зображені на полотна. Тобто ми всі одна велика родина, у нас спільні пращури, які заселили територію Поділля у 17 столітті. По суті, зібрані мною ікони можна назвати генофондом нашого рідного Поділля».

Чимало ікон потрапляють до рук колекціонера у вкрай занедбаному стані і потребують реставрації. За словами Олександра Чернова, люди знають про його захоплення і нерідко самі віддають понищені ікони з надією, що їх відновлять. Проте не завжди сучасним майстрам вдається зберегти ту душевність, з якими творили народні художники. Були випадки, коли простоту народної ікони реставраторам не вдавалося відновити.

«Коли ти бачиш старовинну ікону, яка втратила свою душу, то відчуваєш настільки сильне розчарування, що руки просто опускаються, – визнає пан Олександр. – На щастя, за багато років, я знайшов майстрів у Києві, які знаються на реставрації таких творів. Народна ікона має випромінювати духовне світло, лікувати душу і вчити традиціям прийдешнє покоління».

Директор Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька каже, що народна ікона – це складний для вивчення вид творчості, бо синтезує він і церковно-канонічну традицію, і язичницькі міфологічно-фольклорні уявлення нації. Але іконопис є невід’ємною частиною етнічної культури українців, яка акумулює в собі глибину духовного світосприйняття народу, силу і мудрість його традицій.

«Сьогоднішня експозиція – унікальна, – зізнається директор музею. – Ми вкотре пересвідчилися, що народний іконопис надзвичайно багатий і різноманітний, а Подільська ікона має власний «характер» й історію. І поки такі твори колекціонери представлятимуть широкій публіці, доти вони житимуть і надихатимуть людей на гарні вчинки, бо кожна ікона – це оповідь про життя тієї чи іншої святої людини».

Виставка народної ікони Поділля діятиме в обласному краєзнавчому музеї до 16 серпня. Тож вінничани і гості міста ще мають час побачити і відчути намолене мистецтво подільської минувшини.

 

Оксана СОБКО, Вінниця

 

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ