Демократія - це коли два вовки і ягня голосують щодо обіднього меню. Свобода - це коли добре озброєнне ягня оспорює результат такого голосування
Бенджамін Франклін, один із засновників США, політичний діяч, дипломат, вчений, письменник, журналіст, видавець, масон

Будь як Тесла! (фото)

Великі ідеї та мікромережі: у Києві триває табір енергетичних інновацій

Перші дні осені, сонце, Дніпро, майже ліс навколо. Десятки людей зібрались у віддаленому кутку Гідропарку, деякі поставили намети. Це не просто пікнік, так проходить п’ятий табір енергетичних інновацій TeslaCamp, який влаштовує громадська організація Greencubator. На хвилинку, торік засновники і координатори Greencubator брати Зінченки за підтримку цих самих енергетичних інновацій отримали Stanford Bright Award, престижну нагороду Стенфордського університету. 

Табір на березі Дніпра повністю живиться з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) – так організатори показують «зелені» інновації в дії. Учасники TeslaCamp допомогли команді Greencubator розгорнути систему, яка забезпечує табір електроенергією, напередодні старту основної програми. Завдяки сонцю чи біомасі тут працюють техніка і душова, навіть вариться пиво.

«Цього року ми вирішили робити акцент на розподіленій генерації енергії. Власне, це вже другий рік, коли ми говоримо про розподілену генерацію, мікромережі, поєднання різних малих рішень для енергетики у більші системи, - каже Андрій ЗІНЧЕНКО, співзасновник Greencubator. - Сьогодні ми переходимо в іншу епоху в енергетиці, коли є не лише великі генератори та електростанції, а коли практично кожній людині з середнім достатком доступні рішення, зокрема на основі фотовольтаїчних панелей, які генерують електроенергію з сонячної енергії. Якщо раніше енергетика була суцільним великим «оркестром» з диригентом, то зараз є ще й багато місцевих «джаз-бендів», які грають свої мелодії, як і коли їм хочеться. Але всі ці речі треба інтегрувати».

Протягом 1-2 вересня у TeslaCamp обговорюють розвиток мікромереж і загалом використання ВДЕ в Україні, щоб це було привабливо як екологічно, так і комерційно. А найбільш хвилюючою подією першого дня табору став національний фінал найбільшого європейського клінтех-конкурсу Climate Launchpad. Проекти, спрямовані на розвиток енергоощадності та ВДЕ представили вісім учасників. Трійка переможців у листопаді поїде до шотландського Единбурга презентувати свою розробку у міжнародному фіналі, де змагатимуться кілька сотень учасників з 45 країн.

Отже, на третьому місці - Stock-Factory, платформа для виробників та рітейлерів, яка допомагає швидко продавати і передавати товари, термін придатності яких добігає кінця, що є хорошою альтернативою утилізації. На другому місці – TOKA, мережа електрозаправок, які можна інтегрувати як у старі будівлі, так і в новобудови. А перше місце посів проект UGrid, який пропонує  рішення для простого розгортання мікромережі на основі класичних мереж і включає в себе програмну та апаратну складові.

Павло РЕПАЛО, засновник проекту, розповідає: «Ми намагалися трошки зазирнути у майбутнє – як воно буде, коли кожен автомобіль буде електромобілем, і всю цю масу знадобиться якось заряджати. Намагались уявити, якою буде енерготранспортна система під таку кількість зарядок. Змогли уявити, порахували і зрозуміли, що у майбутньому чи не на кожному домі, на кожній стіні буде сонячна панель або інше джерело енергії, яке все це живитиме. Таким чином дійшли до того, що треба робити інвертори, потім – мікроінвертори (перетворювачі постійного струму на змінний. – Ред.), і організовувати те, що ми називаємо інтернетом електроенергії. Це коли кожен зі своєю панелькою може віддавати енергію у загальну мережу та отримувати за це якийсь профіт».

За словами Павла, зараз тривають активні лабораторні тести. «На столі все вже працює майже так, як ми хочемо, треба ще трошки «допиляти» софт, і ми будемо помірно йти на ринок, у чому нам допоможе поїздка у Шотландію. В Единбурзі ми хочемо зустрітися з ще більшою кількістю клієнтів, чітко зрозуміти, які характеристики для них пріоритетні, щоб максимально швидко і точно спозиціонувати продукт. Тож концепт і демо майже працюють, наступного року ми хочемо забезпечити частину TeslaCamp на базі нашого рішення. Щодо комерційної експлуатації поки буду обережний», - ділиться засновник UGrid.

«Ідея TeslaCamp та його попередника Energy Camp – робити речі не теоретичні, а намацальні, - підкреслює Роман ЗІНЧЕНКО, співзасновник Greencubator. - Це жива лабораторія, де люди зустрічаються, знаходять партнерів і багато натхнення… У цілому це така жива сонячна станція, яка навіть іноді заряджає Теслу. Але ми не про Tesla Motors (знаменита американська автомобільна компанія, співзасновником якої є Ілон Маск. – Ред.). Ми про глобального енергохакера Ніколу Теслу. І TeslaCamp присвячений саме йому».

Більше про подію та тенденції у розвитку відновлювальної енергетики читайте незабаром у «Дні».

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments