Наша Батьківщина благає допомоги красномовства, бо так багато її преславних подвигів поминається глибокою мовчанкою.
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ, перекладач, публіцист, науковець

«День особливого єднання…»

Як у Києві відзначили 18-тий День Європи

Сьогодні, 18 травня, за традицією у третю суботу травня, в Україні у вісімнадцяте відзначали День Європи. І це святкування у порівнянні з попердніми було досить неординарим.

Вперше на цьому заході виступив чинний глава держави Петро Порошенко з промовою.

Окрім того, вперше День Європи на Михалійській, зокрема його офіційна частина здійснювався у супроводі сурдоперекладу, щоб і глухонімі могли почути виступи учасників і слова гімну України, яким розпочався цей захід.

На самому початку свого виступу президент Петро Порошенко наголосив на тому, що День Європи є «днем особливого єднання України та Європи, реалізація ідентичності української нації».

У своїй двадцятихвилиній промові, яку він читав за допомогою телепідказчиків, президент наголосив на своїх здобутках, запроваджені два роки тому безвізового режиму з ЄС і підписанні Угоди про асоціації, яка включає Поглиблену і всеохоплюючу зону вільної торгівлі.

При цьому він наголосив на тому, що альтернативи руху на шляху європейськох інтеграції не існує. «Європі та світу потрібна Україна демократична, заможна, сильна і незалежна і така Україна потрібна нам самим, - підкреслив Порошенко.

За його словами, цей вектор беззаперечно підтримують українці і за моєю пропозицією його внесено в Конституцію.

ШІСТЬ ПОБАЖАНЬ ПОРОШЕНКА ЙОГО НАСТУПНИКУ

Разом з тим Порошенко скористався цією можливістю, виступом перед киянами, щоб передати побажання своєму наступнику.

По-перше, зазначив він, потрібно довіру і солідарність ЄС щодо України.

По-друге, зміцнювати процес солідарності і коаліцію у світі у забезпеченні підтримки України у її протистояннні з російською агресією.

По-третє, зберегти і посилити санкціний тиск на РФ, яка має звільнити окуповані теориторії і вдіновити територіальну цілісність України, включаючи повернення Криму.

В-четверте, продовжити виконання Поглибленої і всеохоплюючої угоди про зону вільної торгівлі, завдяки чому Україна має увійти дщо внутрішнього ринку ЄС.

В-п’яте продовжити секторальну співпрацю з ЄС, увійти в диджитальний, енергетичний, митний, шенгенський союзи.

В-шосте, створити до 2023 року умови, коли Україна виконає критерії вступу до ЄС, щоб подати завку на членство, а також подати до цього терміну заявку на отримання Плану дій щодо членства в НАТО.

При цьому президент підкреслив, що вже на грудневому саміт НАТО у Лондоні Україна повинна чітко наполягати на бажанні отримати ПДЧ.

Виступ президента завершився словами Героям слава і його підтримали тривалими оплесками.

«Я зроблю все, щоб у Києві були запроваджені європейські стандарти»

Цікавий момент на святкуванні стався під час представлення мера Києва Віталія Кличко, якого ведучий назвав прямим нащадком Ярослава Мудрого. На ці слова мер відреагував наступним чином, мене ще ніхто так не представляв.

У своєму короткому виступі без папірця, Кличко декілька разів наголосив на необхідності досягнення європейських стандартів у столиці та інших містах України. «Я зроблю все, щоб у Києві були запроваджені європейські стандарти і Київ показав приклад іншим містам. Наш шлях до Європи, де найвища цінність – це людина, її права і рівні можливості», - сказав мер.

«Ми повертаємось у свою рідню, при цьому успішна, сильна Україна є запорукою сильної Європи»

Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та атлантичної інтеграції  Іванна Климпуш-Цинцадзе наголосила у своєму виступі, що українцям випала дола нагадати Європі про цінності і загалом засади, які лежать в основі успіху Євросоюзу.

За її словами, Україні доведеться ще багато зробити, «ми вже заклали амбітний порядок денний, і тепер нам потрібно створити умови, щоб наш європотяг набирав усе більшу швидкість і від нас буде залежати, як ми будемо виконувати наш порядок денний».

Окрім цього, Климпуш-Цинцадзе наголосила, що Україна вперше на цих виборах продемонструвала спадкоємність і передбачуваність. І для нас ЄС не лише вільний рух капіталів, товарів, людей, а це й верховенство права, повага до прав людини. І ми повертаємось у свою рідню, бо Україна належить до європейського минулого і теперішнього, і при цьому успішна, сильна Україна є запорукою сильної Європи.

«Тут, на Михайлівській площі, більше поважають цінності та принципи, на яких будувався Євросоюз, ніж у країнах Європи»

Посол Європейського Союзу в Україні, Голова Представництва ЄС Хюґ Мінгареллі у своєму короткому виступі відзначив, що цей день відіграє важливе значення для Європи, бо тут, на Михайлівській площі, більше поважають цінності та принципи, на яких будувався Євросоюз, ніж у країнах Європи.

При цьому Мінгареллі згадав слова Голови Європейської Ради Дональда Туска, який перебуваючи в Україні, заявив, що не може бути безпечної Європи, без безпечної України.

За словами Мінгареллі, Україна знаходиться у центрі Європи, завдяки своїй різноманітності, рішучому громадянському суспільству, креативній громадськості.

При цьому Голова Представництва ЄС зазначив, що Україна платить велику ціну через російську агресію, перерахувавши і втрати військових, серед мирного населення, і тимчасово переміщенних осіб.

Водночас Мінгареллі наголосив, що ЄС підтримує Україну і вважає дії РФ військовою агресією.

Говорячи про позитиви співпраці України і ЄС, посол відзначив, що 40% експорту України йде в ЄС, 50 тис. українських підприємств експортує продукцію в ЄС, 1, 2 млн українців скористалися безвізовим режимом, щоб подорожувати в країни ЄС, 7 тис. українських студентів провели кілька місяців в європейських університетах.  

«Сьогоднішній день показує, що Європа досі залишається найкращою ідеєю…»

Ернст РАЙХЕЛЬ, Посол Німеччини в Україні:

Дуже скоро у нас будуть вибори до Європейського парламенту, але сьогоднішній день показує, що Європа досі залишається найкращою ідеєю, яка б коли небудь існувала.

Ми знаходимось тут, щоб підвердити нашу підтримку європейської ідеї, а також європейської ідентичності в Україні.

«Це святкування призначено для того, щоб ми пам’ятали, що знаходимось у Європі»

Мартін ХАЛЬСТРЬОМ, Посол Швеції в Україні:

Це святкування призначено для того, щоб ми пам’ятали, що знаходимось у Європі, що ми, Європа та Україна, працюємо разом, як країни-члени ЄС, так і нечлени ЄС. На мою думку, головним чином, цей День Європи існує для того, щоб ми пам’ятали і були вдячними, що маємо такі сильні європейські інституції.

А що стосується підтримки з боку ЄС України на шляху європейської інтеграції, найголовніше, чого хоче український народ. І в цьому плані ми маємо чіткий вердикт. Я маю на увазі нещодавні президентські вибори в Україні, що підтвердили європейський вибір України.

«Прекрасний день для українців зібратися разом з європейською громадою»

Джудит ГОФ, посол Великої Британії в Україні

Це чудовий сонячний день і прекрасний день для українців зібратися разом з європейською громадою.

Тут усе добре організовано і дуже приємно побачити стільки людей. Я бачу, що сюди прийшло багато людей, які зокрема підходять до стенду нашого посольства.

«Це особлива країна, де ми члени Євросоюзу, можемо знайти натхнення щодо європейської інтеграції, європейських цінностей»

Бартош ЦІХОЦЬКИЙ, посол Польщі в Україні

Я погоджуюсь з послом ЄС в Україні Мінгарелі, що це особлива країна, де ми члени Євросоюзу, можемо знайти натхнення щодо європейської інтеграції, європейських цінностей. В Україні рівень підтримки Європи і європейських цінностей, європейських стандартів є безпрецедентним і значно більшим ніж у багатьох країн-членів ЄС, де відбуваються дебати щодо Брекзиту, вигоди від інтеграції України. Український народ показав, що цим – такою підтримкою в Україні європейських цінностей, треба дорожити та це треба цінувати.

У міжнародному плані я б рекомендував кожному, хто ще має сумніви щодо європейської інтеграції України, приїздити до Києва та інші міста розмовляти з людьми, що відновити та відродити свої власні емоції щодо Європейського союзу.

Що стосується опублікованої ЗМІ інформації, що на інавгурацію президента України приїде міністр закордонних справ, а не президент Анджей Дуда, то про це ще рано говорити.

Територія креативності посольств країн ЄС

Треба відзначити, що День Європи почали святкувати напередодні у новому форматі. Йдеться про міжнародний фестиваль мистецтв “Anne de Kyiv Fest”, мета якого  – демонстрація нерозривності європейських гуманітарних традицій з українськими.

А на Михайлівській площі ще до початку офіційної церемонії відкриття Дня Європи, бубо відкрито територію креативності посольств країн ЄС. В святкуванні Днів Європи взяли участь 20 посольств: Австрія, Бельгія, Великобританія, Данія, Естонія, Кіпр, Латвія, Литва, Німеччина, Польща, Словаччина, Словенія, Франція, Фінляндія, Швеція, Угорщина, Чехія, , Хорватія, представництво ЄС в Україні та Чорногорія, яка претендує на членство в Євросоюзі.

Тут в основому посольства представили стенди, інтерактивні панелі з інформацією про успіхи, якими пишаються країни. Найбільшою популярністю користувались різного роду вікторини про історію, георафію та мову. Насамперед, так традицію постійно зберігає посольство Великої Британії, Франції та Австрії. І до речі, запитання вікторини непрості, щоб дати правальну відповідь на три запитання з різних галузей треба мати певні знання. Дехто намагався за допомогою смартфонів знаходити правильні відповіді.

Посольство Німеччини, Угорщини, Хорватії, Польщі, Чехії в основному роздавали інформаційні матеріали.

Посольство Словаччини єдине пропонувало бутерброд: шматочок чорного хліба змащений смальцем.

Цікаву ініціативу запропонували посольства Данії, Норвегії та Швеції. Тут бажаючі, переважно діти могли написати листа контр-принцесам Швеції Вікторії, Норвегії Метте-Маріт і кронпринцу Данії Фредеріку.

Посольство Великої Британії пропонувало можливість сфотографуватись з короною королеви (пластмасовою) у рамці.

Багато посольств надавили дітям можливість малювати вирізати зафарбовувати. А бельгійське посольство виставило для огляду на стендах свої попілярні комікси.

“Хайтарма” та  австрійський інді-поп-гурт Farewell Dear Ghost   

У ввечері планується трансляція кримськотатарського художнього фільму в пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу “Хайтарма”.

Організатори також підготували концерт з нагоди Днів Європи. Його буде закривати австрійський інді-поп-гурт Farewell Dear Ghost. Музичний колектив вперше виступатиме у Києві. Їх можна буде послухати та побачити цієї суботи, 18 травня, о 20:00 на Михайлівській площі.

Микола СІРУК, «День». Фото Руслана Канюки, «День».

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів