Найвища мудрість — знати самого себе
Галілео Галілей, італійський мислитель епохи Відродження, засновник класичної механіки, фізик, астроном, поет

«Для мене це справа честі»

Чому активісти влаштували сплав на захист Дністра

Наприкінці липня завершилася двотижнева громадська акція «Збережемо Дністер. Громадський сплав проти каскаду нових ГЕС». Акція стартувала 14 липня цього року в місті Галич, у міжнародний День Дністра, і завершилася у стародавньому українському місті Хотин.

Громадська акція «Збережемо Дністер» покликана об’єднати зусилля активістів з усієї України та Молдови з прагненнями людей, котрі живуть поблизу Дністра, щоб зберегти красу, туристичний потенціал і біорізноманіття цієї ріки для нащадків. Люди з різних куточків України зібралися для сплаву Дністром і зустрічей з небайдужими мешканцями міст та сіл біля ріки, яким загрожує будівництво каскаду ГЕС. Долучитися до акції міг кожен охочий.

Наразі річці загрожує будівництво каскаду з шести гідроелектростанцій на ділянці верхнього Дністра в Івано-Франківській, Тернопільській та Чернівецькій областях. Такі плани зафіксовані у схваленій урядом Програмі розвитку гідроенергетики на період до 2026 року. Сумарна потужність каскаду, на будівництво якого планується витратити щонайменше 1100 мільйонів євро (за попередніми розрахунками ПАТ «Укргідропроект» станом на 2014 рік), становить лише 390 мВт. Однак при цьому буде знищено близько 220 кілометрів природного русла Дністра.

Акція ініційована рухом «Простір свободи» та Інститутом Центральної Європи і за партнерства Всесвітнього фонду природи в Україні, підтримана низкою громадських об’єднань, туристичних організацій і медійних платформ. Її стратегічною метою є публічна відмова уряду від планів побудови каскаду Верхньодністровських ГЕС, вилучення цих планів із офіційних урядових документів та припинення будь-яких робіт у цьому напрямку.

«Попри те, що плани побудови нових ГЕС на Дністрі суперечать природоохоронному законодавству і волі місцевих громад, на їх просування вже витрачаються десятки мільйонів гривень», — відзначає співкоординатор руху «Простір свободи» Тарас ШАМАЙДА.

Саме тому, вважає Тарас, необхідно об’єднати зусилля не лише на рівні людей, які живуть поруч із Дністром, а й на всеукраїнському та міжнародному рівнях, щоб змусити уряд відмовитися від цієї небезпечної авантюри.

У межах громадської ініціативи «Збережемо Дністер» на Форумі громадської взаємодії в місті Заліщики WWF представив свою офіційну позицію щодо будівництва каскаду Верхньодністровських гідроелектростанцій. «Реалізація проекту каскаду Верхньодністровських ГЕС згубно вплине на водні екосистеми та екопослуги регіону. Також це може спричинити затоплення населених пунктів, які розташовані поблизу Дністра, пам’яток археології та архітектури. Греблі унеможливлять розвиток популярного на сьогодні виду водного туризму — сплаву по Дністру», — акцентує координаторка з питань екополітики WWF в Україні Світлана МАТУС.

Крім того, проект планується реалізувати в тій частині Дністра, яка на сьогодні ще є незарегульованою. З кожним роком кількість природних незарегульованих річок в Україні зменшується, тому вони повинні бути максимально збережені й захищені від руйнування і забудови.

«Реалізація цього сплаву для мене з особистих міркувань була справою честі, — відзначає співорганізатор акції Максим КИЯК. — Засіб пересування ідеально підходив ще й тому, що тим самим демонструвалися наші серйозні наміри зберегти річку, солідарність із місцевими людьми та величезна повага до самого Дністра».

На думку Максима, кейс щодо планів уряду з будівництва каскаду Верхньодністровських ГЕС є унікальним, адже об’єднує одночасно кілька областей України. «У кожному населеному пункті нас зустрічали дуже приязно і з надією в очах. Крім того, за час нашої акції ми не зустріли жодної людини, котра підтримувала би спорудження гідроелектростанцій», — резюмує Максим Кияк.

За результатами Форуму громадської взаємодії в Заліщиках всі його учасники — а це активісти, науковці, екологи, представники місцевої влади та медіа — підтримали резолюцію з відповідними вимогами припинити проектні роботи й відмовитися від планів будівництва Верхньодністровських ГЕС. Ініціатори акції передадуть резолюцію до Кабінету міністрів України.

Марк ПОЛЛОК, координатор з комунікацій WWF в Україні. Фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments