Через референдум до самовизначення,
або Зворотний відлік для єдиного Судану![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20110111/41-3-1.jpg)
Минулої неділі в Південному Судані почався тижневий референдум з питання самовизначення півдня Судану. Як відзначають спостерігачі, початок голосування, судячи з усього, дав старт відліку останніх днів існування єдиного Судану. Це подія, по суті, сумірна з тим, що відбувалося в Африці в 1960-ті роки, коли багато країн «чорного» континенту проголосили незалежність. Тепер все це відбувається в одній із найбільших країн цього континенту. В даному випадку відокремитися від Судану збирається південна частина країни, яку населяють переважно християни, тим часом як на півночі переважають мусульмани. Більшість південців — це в основному християни і прибічники традиційних вірувань — виступають за незалежність від Хартума. До того ж південці розглядають цей референдум як можливість звільнення від рабства жителів півночі. Багато жителів півдня країни безграмотні, тому для спрощення волевиявлення в бюлетенях зображено два символи — долоню, що символізує незалежність, і рукостискання як позначення єдиної держави.
Нагадаємо, проведення референдуму передбачене договором про мирне врегулювання, підписаним 2005 року Хартумом і головною політичною силою південців — Народно-визвольною армією Судану. Договір зупинив кровопролитну громадянську війну, що тривала між мусульманською північчю і переважно християнським півднем кілька десятиліть. Лише з 1983 року від бойових дій, голоду і хвороб загинуло 3 млн. чоловік. Підсумки референдуму будуть визнані дійсними, якщо за відділення проголосують не менш як 60% від зареєстрованих громадян. У південній частині Судану проживає 3,8 млн. чоловік. За ходом голосування, яке триватиме з 9 по 15 січня, стежать міжнародні спостерігачі, зокрема, представники ООН. За повідомленнями світових ЗМІ, перший день волевиявлення пройшов мирно.
Лідери півночі незадовго до референдуму пообіцяли, що дозволять півдню мирно відокремитися, якщо таким буде результат голосування. В той же час суданський президент Омар Башир попередив, що якщо це станеться, Південному Судану загрожує нестабільність. «На півдні багато проблем, — сказав Башир. — Із 1959 року там ведеться громадянська війна. У півдня немає ресурсів, аби створити стабільну державу і виконувати зобов’язання перед громадянами». Башир підкреслив, що південцям, які живуть на півночі, не буде надано подвійне громадянство.
Президент США Барак Обама назвав референдум з питання самовизначення Півдня Судану «історичним кроком в багарічному процесі повної реалізації умов Всеосяжної мирної угоди, що поклала край громадянській війні між північчю і півднем». Він також застеріг місцеві політичні сили від провокацій, які можуть перешкодити жителям регіону проголосувати, повідомляє агентство Рейтер. Глава Білого дому також заявив, що Сполучені Штати готові докласти всіх зусиль задля вирішення проблем, з якими може зіткнутися Судан після референдуму, незалежно від результатів голосування. Крім того, додав Обама, світова спільнота має намір простежити за виконанням зобов’язань всіма силами цієї африканської країни, чиїх інтересів так чи інакше торкається референдум, що проводиться.
Якщо референдум відбудеться в строк і без ексцесів, США обіцяли виключити Судан з чорного списку країн-терористів. Голова міжнародного комітету сенату США Джон Керрі напередодні голосування зустрівся з південносуданським лідером Сальвой КиЇром, підкресливши, що північ і південь повинні до липня вирішити багато питань, зокрема, про розподіл доходів від нафти і приналежності району Абієй.
Офіційні результати референдуму будуть відомі 6 або 14 лютого. І якщо нічого непередбаченого не станеться, то вже 9 липня Південь Судану стане новою країною на африканському континенті. Вже існує гімн і національний прапор нової країни, проте їй ще не придумано назви.
КОМЕНТАР
Валерій ГРИГОРАШ, тимчасовий повірений України у справах в Арабській Республіці Єгипет і за сумісництвом у Республіці Судан:
— Перш за все, Україна зацікавлена в мирному врегулюванні всіх конфліктів, які мають місце в Африці, у тому числі в Судані. Окрім того, ми сподіваємось, що цей референдум пройде успішно. Можливо, після цього волевиявлення буде нова держава. Але все покаже референдум. Поки що передчасно робити якісь висновки щодо цього питання. США і деякі європейські країни зацікавлені в Судані, і перш за все в економічному плані, — тому що південна частина Судану багата на родовища нафти. Звісно, отримання енергоносіїв із цього регіону для них вигідно. Що стосується інтересів нашої держави, то поки що Україна в Судані не представлена. У нас там у Хартумі є лише почесне консульство, яке очолює громадянин Судану. Сподіваюсь, що найближчим часом Україна все-таки зможе мати своє дипломатичне представництво в цій важливій країні.