Майстер портрета та пейзажу
У Національному художньому музеї розпочинає роботу виставка творів Сергія Григор’єваУ цьому році минає століття з моменту народження класика українського мистецтва, майстра портрету й пейзажу Сергія Григор’єва. Ім’я цього живописця асоціюють, передусім, із жанровими полотнами на радянську тематику, за які він отримував премії та визнання. Але разом із тим є ще й інший, ліричний Григор’єв із його графічними творами, акварелями, рисунками, пейзажними етюдами, портретами близьких і рідних, які становлять інтимний світ майстра і відомі лише вузькому колу спеціалістів та родині.
Сергій Григор’єв народився 1910 року в Луганську, проте жив та працював у Києві. У 1932 році він закінчив Київський художній інститут (нині — Національна академія образотворчого мистецтва й архітектури). Як розповіла «Дню» співробітник Національного художнього музею Людмила Ковальська, під час навчання Сергій Григор’єв був одним із найулюбленіших та найталановитіших учнів ректора Інституту, відомого художника та педагога Федора Кричевського. Саме Федір Кричевський, а згодом і його учень зберегли в своїх роботах традиції та принципи академічного живопису Петербурзької академії мистецтв.
У Києві Сергій Григор’єв створив цілу мистецьку школу — майже 30 років він вів жанрову майстерню, п’ять років очолював Київський художній інститут.
— Визначальна особливість робіт Григор’єва — це майстерність, а також вміння відтворити свій час, основні його символи та нюанси. До речі, окрім того, що ми знаємо Сергія Григор’єва, як майстра пейзажу та портрету, він був чудовим рисувальником, — говорить Людмила КОВАЛЬСЬКА.
22 жовтня в Національному художньому музеї відкриється масштабна ретроспективна виставка «СЕРГІЙ ГРИГОР’ЄВ (1910—1988). ЖИВОПИС, ГРАФІКА». Формальний привід — 100-річчя від дня народження художника. Водночас організатори виставки прагнуть розкрити перед відвідувачем комплексний світ митця — поряд із відомим радянським живописцем показати менш помітну в той період ліричну сторону художника. Адже у Національному художньому музеї зберігається більше ста творів Сергія Григор’єва, багато з яких демонструватимуться вперше. Цікавим доповненням будуть також роботи зі збірки родини та з колекції Харківського художнього музею. У рамках проекту планується презентація ілюстрованої «Книги спогадів» Сергія Григор’єва, в якій постає строката картина художнього життя Москви, Києва, Харкова 20—30-х років та намальовані словесні портрети вчителів та сподвижників — М. Шаронова, К. Єлеви, А. Петрицького та інших видатних майстрів українського мистецтва.