Чим лікуємося?
Більшість українців віддають перевагу не якості ліків, а ціні, вибираючи дешевшіСьогодні на фармацевтичному ринку України стільки ліків, що часто не знаєш, кому краще довіряти і якому виробникові віддавати перевагу. Але для багатьох наших громадян це питання інколи не дуже важливе. Дуже часто українці при виборі ліків звертають увагу не на якість і бажаний ефект, а на ціну. Майже половина українців просять лікарів порадити їм дешевші аналоги оригінальних препаратів. При цьому такий критерій, як власне здоров'я і шанс скоріше видужати або взагалі не хворіти, відступає на другий план. Це підтвердили експерти компанії GFK Ukraine, які провели дослідження на замовлення холдингу STADA CIS. Вибірка склала 1000 українців з усіх регіонів України. Метою дослідження було з'ясувати, як українці визначають якість лікарських засобів, чи довіряють порадам лікаря, та визначити, якими критеріями керуються при виборі препаратів.
Результати дослідження продемонстрували, що українці визначають якість ліків, керуючись минулим досвідом його вживання (так відповіла майже половина опитаних). Ціна ліків у цьому питанні важлива лише для 15% українців. Цікавим виявився той факт, що саме для мешканців Києва ціна є найістотнішим чинником при виборі ліків (26%) проти 6,4% в центральному регіоні. Меншою мірою на сприймання якості препаратів впливає країна виробництва і компанія-виробник (11,8 і 10,7% респондентів відповідно).
Дослідження також виявило міру довіри українців своєму лікареві. Як з'ясувалося, 41% українців схильні довіряти фахівцям-медикам і лише 4% респондентів не прислухаються до порад лікаря і не дотримуються виписаних рецептів. У ході опитування з'ясувалося, що визначальним критерієм при виборі лікарських засобів українськими споживачами є рекомендація лікаря або провізора (для 47,3% респондентів), а другим за значимістю — ціна упаковки. Третє, четверте і п'яте місце зайняли вартість курсу лікування, популярність препарату і популярність компанії-виробника відповідно. Тривалість курсу лікування менше за все впливає на вибір препарату: третину респондентів поставили цю категорію на останнє місце.
— Ми проводимо дослідження ринку, оскільки для нас важливо розуміти, що рухає нашими покупцями при купівлі лікарських засобів. Вже декілька років ми задовольняємо потребу українців у сучасних, доступних за ціною препаратах європейської якості. Можливо, саме це дозволило показати нам зростання продажів на 64% у гривні і 15% в євро за підсумками 2009 року, — прокоментував Станіслав Дяченко, глава представництва холдингу STADA CIS в Україні.
Цікава розбивка критеріїв вибору препаратів за регіонами. Так, мешканці Києва та східного регіону ставлять на перше місце ціну упаковки, а для мешканців північного, західного, центрального та південного регіонів визначальним чинником є рекомендація лікаря. Незалежно від статі та віку респонденти ранжували критерії добору лікарських засобів однаково. Як і слід було чекати, люди з низьким рівнем життя на перше місце ставлять критерій ціни упаковки, а ось для людей із високим рівнем життя, цей критерій на другому місці після рекомендацій лікаря, що говорить про те, що українці, незалежно від рівня життя, дбайливо ставляться до своїх фінансів.
Не менш важливим чинником при доборі препарату є його якість. При цьому критерії її визначення, в основному, суб'єктивні. Наприклад, близько половини українців схильні вважати якісним препарат, якщо залишилися задоволені результатом його дії в минулому (майже половина респондентів). Насамперед схильні до таких думок мешканці сіл і невеликих населених пунктів, які ймовірно мешкають у центральному регіоні (68%). Серед мешканців східного регіону, таких споживачів лишень 43%.
Частіше спираються на власний досвід українці у віці 40—49 років (56,5%), що цілком природно: молодші українці скоріше прислухаються до порад лікаря, звернуть увагу на країну-виробника препарату і ціну, а люди пенсійного віку — на ту ж таки вартість. Окрім цього, на попередній досвід вживання препарату в меншій мірі звертають увагу українці з низьким рівнем доходів (44%) проти понад 50% респондентів із високим і вище середнього рівнем відповідно. Так, для людей з низьким рівнем життя порівняно більшого значення набуває ціна лікарського засобу — 34% проти 9% найбільш забезпечених українців.
Для мешканців західного регіону найбільш значимим чинником після досвіду вживання ліків є країна-виробник ліків, а для решти регіонів — це ціна упаковки. Найменш значущим критерієм при доборі ліків для всіх регіонів України виявився критерій якості упаковки (лише для 3,2% респондентів він виявився важливим). Всупереч усім переконанням, дослідження показало, що стать респондентів при визначенні якості ліків не має значення, і відповіді жінок відрізнялися від відповідей чоловіків менше ніж на 2%.
— Природно, що більшість пацієнтів незалежно від національності, віку та інших відмінностей оцінюють якість препарату виходячи з попереднього досвіду його вживання, — пояснює Станіслав Дяченко. — Головними критеріями виступають швидкість боротьби з основними симптомами та відсутність побічних ефектів. При цьому багато хто просто не замислюється над тим, що насправді відсутність симптомів захворювання не означає, що хворобу було вилікувано — вона може перейти в іншу стадію, а побічні дії не проявитися, але завдати істотної шкоди організмові. Тому ефективність препарату може точно визначити лікар, у тому числі за допомогою аналізів. Основна відмінність українських споживачів від, скажімо, європейських, що останні, незалежно від власних думок, вживають ліки, виписані лікарем. Це пов'язано з тим, що в багатьох країнах встановлено суворий контроль і кількість безрецептурних препаратів незначна. В Україні ж без рецепту лікаря можна придбати близько 50% ліків, наявних у аптеці. Український фармацевтичний ринок є одним із найбільших у країнах Центрально-Східної Європи і займає 9,6% продажів безрецептурних препаратів у цьому регіоні. Отже, культура самолікування в нашій країні надзвичайно розвинута.
Те, що українці інколи заощаджують на своєму здоров'ї, можна пояснити тим, що рівень доходів у більшості наших громадян на невисокому рівні. Багато витрат іде на харчування та житло, і не завжди вистачає коштів на культурний відпочинок. А лікування за нашого часу коштує теж недешево, особливо якщо зважати на те, що ціни на всі товари й послуги постійно зростають, у тому числі ціни на ліки. Ось і виходить, що багато громадян добирають із ліків те, що дешевше, не цікавлячись якістю, і при цьому заощаджують на здоров'ї.