Перейти до основного вмісту

Експерти попереджають Обаму...

Про «серйозні наслідки» посилення заходів російської влади проти опозиції для відносин між США і РФ
17 серпня, 00:00

Тридцять сім осіб із колишніх представників влади США, правозахисників і борців за демократію, а також експертів по Росії заявили в середу, що арешт під час демонстрації 31 липня відомого російського опозиціонера Бориса Нємцова та інші антидемократичні кроки російської держави є «тривожною тенденцією», а подальші порушення прав людини матимуть «серйозні наслідки» для російсько-американських відносин.

У відкритому листі на ім’я президента Обами ця група з представників обох партій відзначила закономірність, що виявляється в переслідуванні діячів правозахисного руху й опозиції з боку російської влади.

«Останніми тижнями російські громадяни, які намагаються проводити мирні демонстрації, стикаються із застосуванням сили й арештами. У газетах повідомляється про десятки заарештованих. У Москві влада заарештувала колишнього заступника прем’єр-міністра й лідера опозиційного руху «Солідарність» Бориса Нємцова, з яким ви зустрічалися під час візиту до Росії в липні 2009 року. Відеозапис демонстрації 31 липня показує, що влада затримала Нємцова, коли він спокійно намагався потрапити на цей захід. Нємцова звільнили, проте йому пред’явили обвинувачення в протидії міліціонерам під час виконання ними службових обов’язків. Нємцов намагався взяти участь в опозиційній демонстрації, покликаній реалізувати право російських громадян на свободу зборів, що гарантує стаття 31 російської конституції. Попередні мітинги також розганялися силами міліції, яка жорстоко била їхніх учасників і переслідувала представників опозиції й правозахисних організацій, зокрема ветерана правозахисного руху Людмилу Алексєєву. Украй важливо, щоб у майбутньому демонстрації були дозволені й щоб з цією системою зловживань, переслідувань і арештів було покінчено. Пане президенте, ви відзначали зв’язок між демократією й безпекою, заявляючи, що «держави, які захищають ці права, зрештою стабільніші, успішніші й краще захищені». Нємцов стверджує, що проблема російсько-американських відносин — це проблема цінностей, і що «ігнорування проблем прав людини й демократії означає стратегічний провал». Люди, котрі підписали цього листа, підтримують ваші зусилля щодо поліпшення відносин із Москвою. Ми також єдині в думці, що поліпшення відносин не має здійснюватися на шкоду демократії та правам людини.

Ми вважаємо, що ці арешти, ухвалення нового закону про розширення повноважень Федеральної служби безпеки (ФСБ) та інші антидемократичні кроки є тривожною тенденцією. Американська політика має виходити з посилання про те, що продуктивні й успішні відносини вимагають дотримання російською державою прав людини та демократичних свобод. Російська держава не може також розраховувати на досягнення своєї мети модернізації, якщо вона гнобить свій народ.

Порушення норм демократії й прав людини, що тривають у Росії, повинні привести до активізації американської підтримки тим мужнім росіянам, які намагаються користуватися своїми свободами. Ми високо оцінюємо рішення вашої адміністрації висловити занепокоєння з приводу здійснених минулого тижня арештів і знову підкреслюємо важливість дотримання права на свободу висловлювань і зборів. Ми закликаємо вас і надалі доводити до російської влади той факт, що американський народ засуджує ці нападки на універсальні людські цінності в сьогоднішній Росії, й чітко заявляти про те, що продовження таких дій матиме згубні наслідки для відносин між двома нашими країнами», — наголошується в листі.

Під зверненням до американського президента підписалися: Еліот Абрамс, Леон Арон, Елен Борк, Вільям Кортні, Ларрі Кокс, Ерік Едельман, Джеймі Флай, Карл Гершман, Мортон Халперін, Майкл Хальтцель, Роберт Херман, Брюс Піткерн Джексон, Роберт Каган, Речел Клейнфельд, Девід Крамер, Ірина Красовська, Вільям Крістол, Тод Ліндберг, Еліза Массіміно, Кліффорд Д. Мей, А. Уесс Мітчелл, Джошуа Муравчик, Сем Петтен, Даніель Плетка, Арч Паддінгтон, Стівен Рейдмейкер, Девід Сеттер, Ренді Шейнеманн, Гері Шміт, Джон Шеттак, Ден Сенор, Пола Шріфер, Кенет Р. Уайнстайн, Леон Візельтір, Деймон Вілсон, Р. Джеймс Вусі.

ДОВIДКА «Дня»

Ініціатива «Зовнішня політика» (ІЗП) є некомерційною, позапартійною, неоподатковуваною організацією, створеною відповідно до вимог розділу 501(c)(3) податкового законодавства США. ІЗП прагне сприяти проведенню активної зовнішньої політики США, спрямованої на потужну підтримку демократичних союзників, прав людини, потужної американської армії, що відповідає вимогам ХХІ століття, а також на посилення глобальної економічної конкурентоспроможності Америки. Організація була заснована 2009 року, очолює її виконавчий директор Джеймі Флай. До ради директорів ІЗП входять Ерік Едельман, Роберт Каган, Вільям Крістол і Ден Сенор.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати