Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

11 серпня, 00:00

Вайду нагороджено російським орденом Дружби

Президент РФ Дмитро Медведєв нагородив орденом Дружби режисера, громадянина Республіки Польща Анджея Вайду. Нагороду відомий у світі кінорежисер отримає «за великий внесок у розвиток російсько-польських відносин в галузі культури», повідомила вчора прес-служба Кремля. Нагадаємо, що прем’єра фільму Анджея Вайди «Катинь» пройшла в Москві ще в 2008 році, однак тоді побачити стрічку могли глядачі лише двох кінотеатрів, і лише цього року фільм було показано одним із російських телеканалів.

Євросоюз хоче сам збирати податки

Європейська комісія має намір запровадити власний податок для поповнення бюджету ЄС. Як повідомляють німецькі ЗМІ, комісар ЄК з питань фінансового програмування й бюджету Януш Левандовський планує запропонувати країнам-членам Євросоюзу декілька варіантів збору податку, який би безпосередньо надходив до бюджету ЄС. Як можливі варіанти поповнення скарбниці Євросоюзу розглядаються: введення збору на повітряні перевезення, податок на фінансові трансакції, за який виступають Німеччина і Франція, а також перерахування до скарбниці ЄС доходів від продажу квот на викид вуглекислого газу в атмосферу. Таким чином, на думку єврокомісара, можна зменшити суми, які щорічно перераховуються урядами країн ЄС Брюсселю. Запровадження прямого податку для потреб бюджету Євросоюзу досі відхиляла більшість членів ЄС. Уряд Німеччини вже виступив категорично проти введення європейського податку. Зараз скарбниця Європейського Союзу поповнюється за рахунок коштів, що виділяють країни-учасниці об’єднання. Зокрема, Німеччина цього року переведе Брюсселю 21 млрд. євро — істотно більше, ніж інші держави.

Втрати від пожеж у Росії можуть скласти 15 млрд. доларів

За першими, попередніми оцінками, економічний збиток від лісових пожеж липня-серпня в Росії складає близько 1% ВВП, тобто 15 млрд. доларів. Про це пишуть російські ділові видання із посиланням на експертів банків HSBC і Уралсиб. У цих оцінках йдеться лише про прямі витрати і короткострокові наслідки для економіки. Тяжчі наслідки для економіки від руйнування довкілля в Росії поки ніхто не рахує, пише газета «Коммерсант». Зараз перш за все йдеться про засуху, скорочення врожаю зернових і тимчасову заборону експорту — в цій галузі збитки обчислюються мільярдами доларів. При цьому один з експертів видання відзначає: «Конкретний грошовий вираз мають і втрати, понесені населенням через погіршення якості довкілля. Це, як мінімум, має прояв у зростаючому рівні смертності й захворюваності. Але в екологію уряд, швидше за все, не інвестуватиме найближчим часом», — жалкує фахівець. Інший співрозмовник газети додає: «Лише короткострокові витрати, пов’язані із засухою й пожежами, можуть виявитися більшими за витрати по ліквідації недавнього витоку нафти в Мексиканській затоці». Офіційні оцінки збитків, пов’язаних з аномальною спекою й пожежами, почнуть проводитися лише наприкінці року.

Iран вводить у дію ще один каскад центрифуг

Іран увів у дію другий каскад із 164 центрифуг, що дозволяє отримувати 20-відсотковий збагачений уран. Як повідомляє МАГАТЕ, ці роботи ведуться на підприємстві в Натанці. Ще один каскад центрифуг виробляє такий же збагачений уран із лютого. Про намір з’єднати два каскади Іран повідомив МАГАТЕ ще в березні. При цьому Тегеран заперечує звинувачення в спробі створити ядерну зброю й заявляє, що роботи зі збагачення урану мають виключно мирні цілі. Але деякі країни, і, перш за все, США та їхні союзники, цим запевненням не вірять. Їх непокоїть, що, маючи достатній запас 20-відсоткового урану, Тегеран у стислі терміни може перейти до виробництва 95-відсоткового збагаченого урану, необхідного для створення ядерної зброї. У червні Рада безпеки ООН посилила санкції проти Ірану в зв’язку з тим, що Тегеран відмовився зупинити роботи зі збагачення урану. Більш жорстких односторонніх заходів із боку США та ЄС було ужито в липні. У відповідь на санкції іранська влада оголосила про плани позбавитися від євро і доларових валютних резервів, а також підняти тарифи на імпорт на 200 відсотків.

Глава Пентагону має намір скоротити військове керівництво

Міністр оборони США Роберт Гейтс має намір ліквідовувати один із десяти функціональних підрозділів — Об’єднане командування збройних сил, у якому працює майже п’ять тис. чоловік, — аби вивільнити ресурси для фінансування операцій у зонах бойових дій. Крім того, глава Пентагону оголосив про намір скоротити наступного року використання зовнішніх підрядчиків на 10%, а також число генералів, адміралів та інших високих військових чинів на 50 чоловік. Він також наказав заморозити кількість робочих місць у його адміністрації та бойових командуваннях на найближчі три роки. Крім того, Гейтс розпорядився не збільшувати число керівних працівників у структурах, що займаються військовою розвідкою, а також перевірити, чи не дублюють один одного різні підрозділи розвідки. Цього літа Роберт Гейтс вже заявляв, що в найближчі п’ять років має намір знайти способи заощадити близько 100 млрд. доларів. За словами глави Пентагону, економія необхідна з урахуванням непростої економічної ситуації й великої вірогідності того, що конгрес перестане щедро нарощувати військовий бюджет, як це відбувалося після 11 вересня 2001 року.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати