Архіви СБУ закриються?
Володимир В’ЯТРОВИЧ: Побоююся, що нове керівництво держави буде готове до призупинення розкриття правдивої української історії![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20100319/448-4-2.jpg)
Новообрана влада продовжує формувати свою команду. Кожного дня на сайті Президента можна побачити нові укази зі словами «звільнити» або «призначити». Після облаштування посад, які у всіх на слуху — голови Адміністрації, прем’єр-міністра, міністрів, голови СБУ та інших, хвиля покотилася далі — нижче. Практично одразу після звільнення голови СБУ Валентина Наливайченка і призначення на цю посаду Валерія Хорошковського в Службі з’явилися нові заступники, начальники департаментів...
Серед тих, кому не пощастило, опинився і директор (тепер колишній) Галузевого державного архіву СБУ Володимир В’ятрович. Він був призначений на цю посаду Віктором Ющенком 29 січня 2009 року, після чого робота з розсекречення архівів СБУ значно посилилася. В Києві й у всіх обласних центрах при СБУ було відкрито електронні зали із доступом для всіх бажаючих до таємних документів радянського періоду. Буквально вчора Володимир В’ятрович презентував аналогічний зал у Києво-Могилянській академії:
— Ще два тижні тому від двох університетів — Львівського національного та Києво-Могилянської академії надійшли звернення до керівника СБУ Валентина Наливайченко з проханням розмістити на їхніх комп’ютерних базах електронний архів розсекречених матеріалів СБУ. Валентин Наливайченко погодився, і, зрештою, через кілька днів така система електронного архіву була створена в цих університетах. В комп’ютерних системах зазначених університетів буде та сама інформація, яка міститься в електронних архівах СБУ, і до неї буде такий самий доступ, як і на вулиці Ірининській у Києві або в інших 25 обласних центрах України.
— Чи не пов’язано відкриття електронних архівів в цих навчальних закладах з можливим обмеженням доступу до електронного архіву СБУ?
— Звичайно, я сподіваюся, що архів СБУ і надалі працюватиме так, як і працював, але, на жаль, вже є деякі застережливі сигнали. Наприклад, з учорашнього дня припинилося електронне наповнення архіву, хоча протягом останнього року цей процес ніколи не припинявся, тобто щодня документи відбиралися, копіювалися, оброблялися і вводилися в систему, де їх записували до тих чи інших періодів історії. Зараз цю роботу призупинено.
— Новий голова СБУ Валерій Хорошковський вже сказав, що правда, «яку необхідно було донести, донесена»...
— Дійсно, перша заява нового керівника Служби безпеки, яка була присвячена доступу до архівів, дуже насторожила. Я як людина, яка постійно займається історією України, можу лише сказати, що це далеко не так. Відкрито лише частину, проробити ще треба дуже багато матеріалів.
— Як ви вважаєте, через що вас звільнили? Хто тепер виконуватиме роботу з розсекречення архівів СБУ?
— Звільнили, напевно, через те, що та робота, яку ми виконували, була відома як в Україні, так і за її межами. Ми дійсно відкривали правдиву українську історію. На жаль, судячи з того, що з сайту Президента було викреслено цілий розділ, присвячений Голодомору, сучасна українська влада не бажає знати справжню історію України, а найкращим способом усунення цієї проблеми бачить знищення сайту чи скорочення доступу до інформації.
— Замість вас новим начальником Департаменту архівного забезпечення СБУ призначено Сергія Кокіна...
— Сергій Анатолійович — кандидат історичних наук. Людина, яка тривалий час працювала в архіві, добре знає архівну справу. Але я побоююся, що не він прийматиме рішення щодо відкриття або закриття доступу до інформації.
— Як ви думаєте, що буде з питаннями, якими ви займалися на посаді директора Галузевого архіву: Голодомор 1932—1933 рр., ОУН-УПА, політичні репресії та ін.?
— Що стосується Галузевого архіву, то тут вже є чітка заява керівництва СБУ, що будь-яка зовнішня діяльність (громадська) скорочуватиметься. Приклад. Навіть затверджену планом СБУ виставку «Зламані долі», присвячену злочинам комуністичного режиму в Україні, яка експонувалася в семи областях і мала проїхати всією Україною, наразі зупинили. Вона не продовжується.
Я побоююся, що нове керівництво держави буде готове до призупинення розкриття правдивої української історії. Чому? З двох причин. Перша — внутрішньополітична, тобто серед тих сил, які представляють нову більшість у парламенті є Комуністична партія України, яка позиціонує себе як наступник Комуністичної партії Радянського Союзу, а це означає, що вони «беруть на себе» всі злочини комуністичного режиму в Україні. Очевидно, ця політична сила робитиме все, щоб приховати правду.
Друга — зовнішньополітична причина. Наша робота щодо Голодомору чи ОУН-УПА була в жорсткій суперечності з тією політикою, яка проводилася і проводиться в Росії. Суть її полягає в тому, щоб архіви взагалі закривалися, проводилася реабілітація сталінського тоталітарного режиму. Боюся, що зараз цю реабілітацію сталінізму спробують запустити і в Україні. А якщо закриють архіви, це взагалі буде зробити значно легше.
— До речі, днями заступник голови Адміністрації Президента Ганна Герман заявила про те, що Янукович не мав на увазі скасовувати указ про присвоєння звання Героя України Бандері.
— Якщо Віктор Янукович збирається залишатися Президентом всієї Україні, а не лише її частини, він мусить думати про ті речі, які об’єднують Україну. Однією з таких речей є пам’ять про тих героїв, які загинули в боротьбі за незалежність України. Це має об’єднувати, а не роз’єднувати. Якщо він себе позиціонує як соборник України, він мав би сприяти розповсюдженню правдивої інформацію про Бандеру. Особливо серед тих людей, які обирали його, тому що саме вони живуть радянською стереотипною уявою про Степана Бандеру. Нам усім потрібна правда...
P. S. Ми зв’язалися з Сергієм Кокіним, але давати коментар він відмовився, направивши нас до прес-служби СБУ. В прес-службі нам повідомили, що всі подібні питання необхідно заздалегідь узгоджувати з головою СБУ, який на той час перебував у Криму.
«День» продовжуватиме цю тему.