Спокійно: це просто пограбування!
У Криму збираються протистояти ускладненню криміногенної ситуаціїБлизько дванадцятої години двоє невідомих увірвалися до будівлі 35-го поштового відділення на вулиці Маршала Жукова, 17. Грабіжники, яким на вигляд близько 20—25 років, були без масок. Насунувши на очі кепки, вони наказали викласти всю наявну в касі готівку. Грошей виявилося не так уже й багато — близько 20 тисяч гривень. Захопивши «зарплату» «гангстери» сховалися. Листоноші опору вчинити не встигли. Тим більше, грабіжники погрожували їм зброєю. Поки що невідомо якої — справжньою чи іграшковою. У Сімферополі оголошена операція «Сирена». Перекриті всі в’їзди і виїзди з міста, посилені перевірки на дорогах, вокзалах. Правоохоронці відзначають особливу зухвалість бандитів — вони пограбували пошту, розташовану в приміщенні будинку побуту, біля багатолюдної зупинки. На щастя, пошта виявилася відповідальним підприємством: пенсіонерів і тих, хто чекає грошові перекази, листоноші просять не хвилюватися, і обіцяють своєчасно видати гроші.
Сьогодні — це типовий злочин. У жовтні й листопаді нинішнього року в Криму вчинені кілька нападів на листонош, які розносять пенсії додому до пенсіонерів. Під час одного з них листоноша був убитий. На думку начальника Кримського головкому міліції генерала Миколи Іллічова, зростання подібних злочинів не випадковість, а наслідок фінансової кризи. Якщо порівняти жовтень і листопад, то кількість грабежів у Криму збільшилася з 175 випадків до 184. Начальник Головкому вважає, що в регіоні може й надалі збільшитися кількість пограбувань і розбійних нападів, а тому пропонує розробити і вживати жорсткіших заходів для попередження зростання економічної злочинності.
Кризові процеси, зазначає Микола Іллічов, насамперед відіб’ються на молоді. «Прогнозується ускладнення оперативної ситуації в підлітковому середовищі й активізація залучення дорослими дітей у протиправну діяльність: жебрацтво, азартні ігри, проституцію, порнографію, наркоманію та пияцтво — з метою отримання грошей. Також очікується збільшення кількості самовільного залишення навчальних закладів підлітками», — розповів начальник міліції Криму.
Крім того, зауважує керівник міліції Криму, фінансова нестабільність може спричинити зростання злочинів у банківському секторі, призведе до створення конвертаційних центрів та фіктивних фірм. На його думку, для попередження негативних виявів у підлітковому середовищі необхідне проведення профілактичної роботи в навчальних закладах усіх рівнів, а місцевим органам влади потрібно надати дітям із малозабезпечених сімей можливість безкоштовно відвідувати гуртки та спортивні секції. Зростання злочинності в Криму також очікується серед осіб, які повернулися з місць позбавлення волі. «Їх на обліку в органах внутрішніх справ Криму зараз перебуває близько 7,5 тисячі», — повідомив генерал. При цьому він запропонував із метою попередження рецидивної злочинності створити в Криму три центри реабілітації та адаптації колишніх ув’язнених. Крім цього, вважає він, певну небезпеку несуть нелегали, які працювали на численних приватних будівництвах Південного берега Криму. У період фінансової кризи частина таких нелегалів-будівельників залишилася без роботи і засобів для існування, і вони можуть поповнити співтовариства злочинців.
Для розробки методів протистояння зростанню злочинності в Криму та мінімізації впливу фінансової кризи Верховна Рада та Рада міністрів автономії провели нараду керівників органів влади і правоохоронних органів. В експортно орієнтованих хімічній та машинобудівній галузях спостерігається зрив контрактів із поставок обладнання та продажу продукції. Охолодження іпотечного кредитування викликає спад у будівельній галузі. В агропромисловому секторі, нарівні з завданням повного освоєння вилучених державних коштів із стимулювання сільгоспвиробництва, потрібно потурбуватися про продовження кредитів і отримання нових для проведення весняно-польових робіт.
Радою міністрів АРК, за словами Віктора Плакиди, організована робота зі щотижневого моніторингу діяльності основних бюджетоутворюючих підприємств автономії. Аналогічну роботу доручено організувати і у всіх регіонах республіки. При Раді міністрів створена Консультаційна рада зі взаємодії з банківським сектором для розв’язання питань соціально-економічного розвитку. У числі антикризових заходів розглядається також створення Стабілізаційного фонду Криму.
Джерелами наповнення республіканського Стабфонду повинні стати кошти республіканського бюджету й місцевих бюджетів — це прибутки у вигляді вільних залишків невикористаних ресурсів наприкінці року, понадпланові надходження від приватизації, проведення земельних торгів, частини прибутку господарських організацій, що належать АРК. У числі антикризових заходів, які змогли б забезпечити зайнятість населення в період економічного спаду, Віктор Плакида відмітив успішно перевірену у світовій практиці реалізацію масштабних інфраструктурних проектів — будівництво та реконструкцію автошляхів на основах концесії, міжнародних магістралей, модернізацію комунальної інфраструктури із залученням кредитів під гарантії держави тощо.
Мають свої турботи й працівники курортної галузі Криму. Міністр курортів і туризму АРК Володимир Савельєв на прес-конференції у Сімферополі зазначив, що «в нас цього року збільшилися на понад 30% прибутки від підприємств курортно-туристичного бізнесу. Тому для нас ситуація, що виникає у світі й в країні у зв’язку з кризою, надто тривожна. Особливо, що стосується підготовки до наступного курортного сезону», — розповів Володимир Савельєв. Міністр зазначив, що його відомство збирається звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією вжити невідкладних заходів «із порятунку» туристичної галузі держави. Крім того, планується підготувати звернення до власників готелів, міні-готелів і домоволодіння, які розселяють туристів, із проханням уважно вивчити цінову політику 2009 року і розробити систему ціноутворення на послуги, що надаються.
У Криму з кожним роком збільшується кількість споживачів наркотиків. За словами Миколи Іллічова, 2006 року органами внутрішніх справ було вилучено 409 кг наркотичних засобів і психотропних речовин, у 2007 — 282 кг, у 2008 — 280 кг. «Із кожним роком кількість споживачів наркотиків збільшується в рази, і Крим — не виключення», — вважає начальник Головкому. Крім того, він занепокоєний тим, що діти вже у віці 9—11 років схильні до вживання токсичних речовин, а проблеми наркоманії та пияцтва характерні для підлітків 14—18 років. Він запропонував на базі існуючого Центру реабілітації страждаючих алкогольною та наркотичною залежністю для дітей створити додаткову групу для неповнолітніх.