Перейти до основного вмісту

Партія регіонів та БЮТ портфелі ділять. Але коаліції поки що немає

05 грудня, 00:00
ПОКИ ЛІДЕРИ ДОМОВЛЯЮТЬСЯ, МОЖНА Й «ДЕНЬ» ПОЧИТАТИ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Сторони домовилися домовлятися — такий підсумок вчорашнього дня. Але консультації дійсно тривають майже в цілодобовому режимі. Головний камінь спотикання — хто керуватиме країною та економікою: прем’єрське крісло лише одне. І воно не ділиться. Регіонали наполягають на кандидатурі Януковича, бютівці, природно, жадають залишити в прем’єрському кріслі Тимошенко.

Прагнення Юлії Володимирівни залишитися на прем’єрській посаді зрозуміле. Ця позиція забезпечує найбільшу можливість впливати на розклад сил у країні. Натомість Тимошенко може запропонувати регіоналам посади двох віце-прем’єрів і міністра економіки. Серед потенційних підлеглих Тимошенко називають прізвища Андрія Клюєва (нині він головний перемовник від Регіонів), Ірини Акімової (може стати міністром економіки). Також уряд Тимошенко може «посилити» Микола Янович Азаров. Напевно, Юлії Володимирівні доведеться пожертвувати Пинзеником, проте можна буде розділити відповідальність із Партією регіонів за те, що відбувається в країні у важкий кризовий час.

Головна інтрига — чи погодиться Янукович на спікерське крісло. Напевно, сам Віктор Федорович мріє, щоб чаша ця його минула. Навряд чи він тішиться якимись особливими ілюзіями щодо своїх ораторських здібностей. Тут американський суфлер не допоможе. Потрібна хороша реакція та знання регламенту. Плюс ще необхідно знати прізвища хоча б найактивніших депутатів. Але діватися нікуди — спікерське крісло відійде ПР за коаліційним договором. Віддати його якому-небудь іншому члену партії — значить сильно втратити в політичній вазі. Показати свою неспроможність і легкодухість. Схоже, якщо Віктор Федорович і зважиться на такий крок, то, за прикладом київського мера, вестиме пленарні засідання лише в особливих випадках, надавши право відбуватися першому віце-спікеру...

Але, незважаючи на горезвісне кадрове питання, якась коаліція точно намалюється. Варіант із достроковими виборами вже давно відпав. До речі, дуже показовими стали результати недавніх місцевих виборів, що минули в Україні, — представники всіх партій, представлених у парламенті, набрали мізер. А переважно пройшли безпартійні або самовисуванці. Тобто зараз парламентським партіям іти на виборчу кампанію, особливо після того як відповідальність за події у країні стала спільною, буде дуже складно й невигідно. Це перше.

Друге. Для того, щоб іти на вибори, потрібен уже бюджет 2009 року, в якому було б передбачене фінансування виборчої кампанії. Це також надто проблематично.

Виходить, що на вибори вже йти не можна, але й на місці стояти також неможливо. Потрібно кудись рухатися. Регіонам робити коаліцію з розхитаною «Нашою Україною» досить складно. Хоча за такий варіант виступає група RosUkrEnergo. Але, за інформацією «Дня», навіть Ахметов уже не так затято виступає проти коаліції ПР і БЮТ, як три місяці тому.

На думку регіонала Анатолія Толстоухова, саме життя штовхає до цього дивного та складного союзу.

— Є кілька важливих моментів для того, щоб завтра щось склеїлося. По-перше, який із союзів найбільше консолідує суспільство? Якщо взяти рейтинги двох політиків — Тимошенко та Януковича — то відповідь очевидна.

Друге, для того, щоб зараз щось змінювати, 226 голосів, які чи то будуть, чи то не будуть, просто мало. Навіть 250 мало. Потрібно мати 300. У коаліції ПР і БЮТ вони вже реально є. Хоч ця коаліція буде дуже складною.

— Зрозуміло, що Партія регіонів претендує на посаду прем’єра. Але це — нереально. Чи можлива комбінація Янукович — спікер, а Азаров — віце-прем’єр?

— Я, наприклад, вважаю, що найвірніша комбінація в цій ситуації — це Янукович — спікер, а хтось — перший віце-прем’єр, а не просто віце-прем’єр. І не один, можливо, віце-прем’єр. У Партії регіонів повинен бути і контрольний, і блокуючий пакет. Іти в уряд, де ти не зможеш забезпечити реалізацію своїх положень, і при цьому нестимеш відповідальність, це те саме, що йти в якусь пастку, — вважає екс-міністр Кабінету Міністрів.

Варто зазначити, в двох мегафракцій уже є досвід швидкоплинних «цивільних» шлюбів. Цього разу, схоже, спільне життя буде тривалішим.

На Банковій, судячи з усього, зараз легка паніка — вже цілий тиждень не було випадів Віктора Балоги та інших на адресу уряду.

Щоправда, вчора Президент усе-таки висловився щодо цих подій. Він заявив, що коаліція ПР та БЮТ «несе велику загрозу українській демократії». Президент також зауважив, що виступає проти обрання президента Верховною Радою. «Обрання президента Верховною Радою — це ті речі, що руйнують українську демократію і відкидають Україну на багато років назад. Я як Президент цього не допущу», — підкреслив Віктор Ющенко. Проте в Партії регіонів також немає єдності щодо цього питання — переважна більшість прагне, щоб Віктор Федорович обирався всенародно. Тут інтереси Віктора Андрійовича та Віктора Федоровича поки що співпадають.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати