Політика — Отрута
«Справа про отруєння може стати детонатором нового витка кризису»Результати розслідування справи про отруєння Президента стануть несподіваними для багатьох. Так вважає сам Віктор Ющенко. У вівторок він протягом чотирьох годин свідчив у Генеральній прокуратурі — вдруге з початку слідства.
Перші свідчення глава держави надав правоохоронцям ще 2005 року. Проте гарант української Конституції не вважає, що справа затягується. За його словами, саме зараз Генпрокуратура почала працювати активно й ефективно, так що чекати результатів розслідування залишилося зовсім недовго.
«Нам необхідно дочекатися результатів слідства, а в цих результатах, якими володіє прокуратура, є дуже багато нових, і, гадаю, дивних для громадян України причин. Будуть озвучені вельми неприємні речі щодо людей, які відстоювали, або повинні були відстоювати національні інтереси», — інтригуюче заявив глава держави журналістам, які чергували біля входу до ГПУ, після чого сховався за дверима головного слідчого відомства країни. У приміщенні Генпрокуратури Віктор Ющенко провів чотири години, після чого вийшов через чорний хід, не побажавши спілкуватися з пресою. Однак сьогодні, як відомо, Віктор Ющенко проведе традиційну прес-конференцію на зеленій галявині свого Секретаріату, в ході якої, можливо, й розповість деякi подробиці своїх свідчень слідчим ГПУ, які, звичайно ж, не є таємницею слідства.
Нагадаємо, у вересні 2004 року кандидат на посаду президента від опозиції став іншим. Тоді ще остаточно не було відомо, що трапилося з вiдомим політиком.
У політичних колах активно сперечалися: це отруєння — наслідок невідомої хронічної хвороби або ж результат необережної косметичної операції? Через два тижні після обстеження в Австрії потерпілий з’являється на парламентській трибуні й заявляє: «Вбивця — це влада». У парламенті оперативно створюють депутатську слідчу комісію. Один із її членів, лікар Микола Поліщук, згадує: комісія (її головою був регіонал Володимир Сивкович — Ред. ) працювала упереджено, і хотіла довести, що це не отруєння. Але вже через три місяці австрійська клініка «Рудольфіннерхаус» публікує офіційний висновок: Віктора Ющенка отруїли діоксином. «Це було гостре отруєння, з якого, слава Богу, і слава лікарям, Ющенко вийшов. І захворювання перетворилося в хронічну симптоматику, яку ми спостерігаємо. Можу сказати, що він дуже вдало вийшов із цієї ситуації», — зазначив у коментарі «Дню» екс-міністр охорони здоров’я пан Поліщук.
Генпрокуратура, яку в той час очолював Геннадій Васильєв (нині — депутат від ПР — Ред. ), за гарячими слідами порушує кримінальну справу за фактом замаху на життя Віктора Ющенка, але незабаром закриває її через брак доказів. «Вічний» генпрокурор Святослав Піскун, укотре повернувши собі крісло головного обвинувача країни, поновлює справу, однак, якщо слідство й здвинулося з мертвої точки, то не більш ніж на один крок.
Минуло чотири роки. І ось нещодавно народний депутат, представник «помаранчевої» фракції, кум Президента й свідок у кримінальній справі про отруєння кандидата на посаду глави держави Давид Жванія в інтерв’ю «Бі-Бі-Сі» робить резонансну заяву: Віктора Ющенка не труїли діоксином. У день, коли тоді ще кандидат у президенти звернувся до лікарів, вони поставили діагноз: «панкреатит» — звичайне харчове отруєння. За словами пана Жванії, необхідності їхати до австрійської клініки, що спеціалізується на кардіології, не було. Парламентарій стверджує: «Версія отруєння Ющенка виникла в голові його штабістів».
Задля об’єктивності варто зазначити, що Давид Важаєвич почав оприлюднювати сенсаційні подробиці «діоксинової справи» відразу після того як Генпрокуратура почала тяжбу з ним щодо нібито незаконного отримання українського громадянства (Жванія — виходець iз Грузії). Сам нардеп заявив, що справа рекомендована і порушена за вказівкою «зверху». Уточнювати, хто саме запустив маховик давньої історії з отриманням ним паспорта з тризубому, Давид Важаєвич не став, але чітко натякнув — тут нібито не обійшлося без «благословення» Банкової.
Сенсаційні одкровення пана Жванії про те, що 2004 року Віктор Андрійович нібито не був отруєний, можна було б розцінити як запізніле покаяння перед українською громадськістю, яку ввели в оману, якби не одне «але». Річ у тім, що 2005 року на той момент міністр із надзвичайних ситуаціях Давид Жванія в інтерв’ю журналу «Главред» заявив, що отруєння Віктора Ющенка могло бути організоване... Юлією Тимошенко та її політичною командою: «Виходячи з логіки, БЮТ — це єдина сила, якій отруєння було вигідне, хоч я завжди ставлю під сумнів те, що не є доведеним фактом».
Що ж виходить: 2005 року, будучи на той момент близьким соратником Президента, Жванія підтверджував факт отруєння, а сьогодні, «побивши горщики» з Ющенком, Давид Важаєвич клятвено стверджує, мовляв, ніякого діоксину й близько не було. Питання, коли Жванія казав правду, залишається відкритим.
Досить-таки тривалий час Президент ігнорував заяви Давида Жванії. Відстрілюватися довелося медикам. Зокрема, голова міжнародної групи лікарів, керівник Клініки дерматології університетського госпіталю Женеви Жан Сора на недавньому брифінгу заявив, що незалежні лабораторні тести, проведені в багатьох сертифікованих лабораторіях світу, підтвердили наявність надзвичайно високих концентрацій діоксину в організмі Віктора Ющенка. Сора каже, що зазвичай відновлення після такого важкого отруєння триває понад десять років. Але завдяки новим методам, лікування Ющенка відбувається набагато швидше. «Передусім, він був дуже хоробрим пацієнтом. Він кожного дня ходив на роботу... весь час казав: «Я козак!» Спочатку сумнівався в можливостях сучасної медицини, але зараз він розуміє ситуацію краще, ніж раніше», — згадує Сора.
У свою чергу особистий лікар Президента Ростислав Валіхновський зазначив: «Такі заяви політиків про медицину взагалі викликають сміх. Я детально прочитав інтерв’ю пана Жванії. Там, наприклад, препарат «Кортізон» називається знеболюючим. Безумовно, це повна нісенітниця. Лікарі зробили свою роботу, а Генеральна прокуратура її завершить і оприлюднить результати. Безумовно, заяви про те, що отруєння не було, мають виключно політичне забарвлення».
Факт отруєння Віктора Ющенка доведений сукупністю матеріалів кримінальної справи, — заявив недавно журналістам начальник прес- служби Генпрокуратури України Юрій Бойченко. «Висновки незалежних експертів практично ідентичні: це було діоксинове отруєння. Підкреслю, що медики досі спостерігають в організмі глави держави діоксин. Назвати конкретні терміни завершення розслідування поки що не можу. Але ми активно працюємо. Вже виконаний великий масив слідчо-оперативних дій. У справі допитані й допитуються дуже багато людей», — додав також Бойченко.
Минулого тижня своє слово щодо «отруйливої» теми сказав сам Віктор Ющенко. Щоправда, показово, що Президент вирішив поділитися своїми міркуваннями про хід «діоксинової» справи не з вітчизняними, а з іноземними журналістами. В інтерв’ю австрійському виданню «Дер Штандарт» Віктор Андрійович заявив наступне: «До досудового слідства повинні бути притягнуті люди, які мають відношення до організаторів вечері, під час якої мене отруїли. Ці три людини перебувають у Росії, і тепер мають російське громадянство. Зараз продовжуються переговори на вищому рівні про їхню екстрадицію».
Називати прізвища цих людей Президент не став. Однак і вітчизняні, і іноземні журналісти допускають, що йдеться про колишнього заступника СБУ Володимира Сацюка, а також про двох близьких йому людей — Тараса Залесського (він підносив їжу під час вечері у вересні 2004 року) і Олексія Полєтуху (за однією з версій, нібито саме він привіз діоксин із Росії до України). Всі вони, за даними ЗМІ, зараз проживають у РФ.
У відповідь на заяву глави української держави офіційний представник генпрокуратури Росії Марина Гриднєва сказала, що до них не надходили запити від компетентних органів України щодо видачі осіб для притягнення до кримінальної відповідальності у справі про отруєння Віктора Ющенка. Проте через кілька днів генпрокуратура РФ заявила про відмову видавати екс-заступника голови СБУ Володимира Сацюка правоохоронним органам України, «оскільки він є громадянином РФ». Як відомо, саме після вечері в Сацюка нинішній гарант Конституції і був госпіталізований.
Наші правоохоронці звернулися до своїх російських колег із клопотанням про екстрадицію Сацюка у зв’язку з тим, що в провадженні військової прокуратури Центрального регіону України перебуває кримінальна справа з обвинувачення його в зловживанні службовим положенням і підробці службових документів.
Адвокат Володимира Сацюка Віктор Петруненко заявив у коментарі «Дню», що про спроби ГПУ отримати дозвіл на екстрадицію його клієнта йому «відомо не було», а інтерес до Сацюка, на його думку, підігрівається штучно. «Таким чином, ГПУ намагається утримати на плаву найзручнішу версію отруєння Президента. Ця версія зручна тим, що йдеться про обмежену кількість людей, — зазначає адвокат екс-заступника голови СБУ. — Сьогодні ця історія з діоксином досить туманна: Жванія каже, що отруєння не було, інші посилаються на аналізи, що свідчать про наявність діоксину в організмі Ющенка. Суспільство запитує в Генпрокуратури: так що ж сталося насправді? Співробітники Генпрокуратури зарплату отримують, а результатів не дають. Загалом, я не вважаю, що до істини в цій справі слідство ближче, ніж було чотири роки тому», — резюмує Петруненко.
Паралельно з історією про екстрадицію Сацюка розвивається й інша тема — залучення як свідка у справі про отруєння Віктора Ющенка журналіста «УП» Сергія Лещенка. Минулого тижня Сергій провів шість годин на повторному допиті в ГПУ. Вперше, нагадаємо, його допитували понад сім годин. Обидва допити стосувалися його професійної діяльності. Останнім часом Сергій Лещенко взяв кілька інтерв’ю на тему про отруєння Віктора Ющенка. Серед них — скандальне інтерв’ю з Давидом Жванією.
«Мені здається, що намір зробити журналіста учасником процесу як свідка є, деякою мірою, спробою накинути замок на роток. Відгородити журналіста від цієї теми. Я перебуваю в такій ситуації, коли, на думку правоохоронців, більше не маю права нічого писати у справі про отруєння. Але я так не вважаю», — акцентував Сергій в інтерв’ю «Радіо Свобода».
До речі, в США журналіст зберігає таємницю своєї творчої «кухні» навіть перед лицем Феміди й люди в малинових мантіях сприймають це з повагою.
Представники Незалежної медіа- профспілки тим часом оприлюднили заяву: «Очевидно, відчуваючи своє безсилля в діях щодо політиків, які можуть собі дозволити ледве не публічно ігнорувати виклики на допити, прокуратура обрала собі зручну й беззахисну мішень — журналіста... Чи може знати журналіст більше героїв своїх матеріалів і респондентів? Або ж дії влади направлені на те, щоб унеможливити незалежні журналістські розслідування і взяти незалежну пресу під контроль?» — обурюються в медіа-профспілці.
Хвиля викриттів, яку підняв народний депутат України Давид Жванія, — це лише зовнішній вияв глибокої кризи, в якій перебуває вся «помаранчева» влада. Про це в інтерв’ю російській газеті «Взгляд» заявив директор Центру соціальних досліджень «Софія» Андрій Єрмолаєв. «Сам викид цього компромату та зведення рахунків між колишніми лідерами однієї команди свідчить, що команда перебуває в стані напіврозпаду й краху курсу, запропонованого країні, запропонованого економіці», — підкреслив політексперт. На думку політолога, те, що відбувається, грає на руку найближчим конкурентам діючого гаранта, які роблять ставку на зміну влади найближчим часом, у тому числі й конкурентів із «помаранчевої» коаліції: «Не випадково викриття виходять не від опозиціонерів, а від колишніх соратників пана Ющенка». Єрмолаєв не виключив, що восени в рамках парламентської кризи буде поставлене питання про довіру Президенту: «Iдеться про можливі дострокові виборчі кампанії. І парламентську, і, можливо, президентську».
Проте незважаючи на гучні заяви політиків, експертів, правоохоронців, свідків, медиків, та й самого Віктора Ющенка, факт залишається фактом: віз у справі про отруєння діючого Президента країни й нині там. А якщо відкинути політичну складову в справі про отруєння, актуальним залишається питання, на яке сьогодні, на превеликий, потрібно сказати, жаль, ніхто так і не дав виразної відповіді: куди рухається держава, слідчі органи якої упродовж чотирьох років не можуть довести до логічного завершення розслідування справи про замах на життя діючого глави держави, і на яке правосуддя за такого розкладу справ можуть сподіватися рядові жителі країни?
ТИМ ЧАСОМ
Учора нардеп від пропрезидентської фракції НУ-НС Давид Жванія покинув приміщення головного слідчого управління ГПУ приблизно через десять хвилин після того, як прийшов туди для надання свідчень у справі отруєння Віктора Ющенка.
Пан Жванія заявив журналістам, що пішов з допиту в зв’язку з тим, що, на його думку, слідчі почали ставити запитання, що не стосуються справи про отруєння Президента. Разом із тим, парламентарій зауважив, що прийшов на допит, оскільки хоче убезпечити свою сім’ю від тиску з боку правоохоронних органів, «для того, щоб не лякали дітей» і не казали, що він «ховається від слідства за депутатським мандатом».
Крім того, Давид Жванія знову поставив під сумнів факт отруєння Віктора Ющенка діоксином, вкотре зазначивши, що «це було харчове отруєння».