«Чорнобильська» педіатрія

35 тисяч примірників книги «Факти для життя» розповсюдять на уражених аварією на ЧАЕС територіях України, Росії та Білорусі.
Торік Генеральна Асамблея ООН проголосила період до 2016 року десятиліттям відновлення та стійкого розвитку територій, які постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС. Долучитися до цієї кампанії вирішив i Дитячий Фонд ООН ЮНІСЕФ, зокрема, вкласти свою частку в освітню кампанію, спрямовану на покращення здоров’я, а відтак якості життя людей, які живуть на територіях, котрі й досі вважаються забрудненими радіацією. Таким чином нещодавно ЮНІСЕФ презентував чорнобильське видання «Факти для життя» — публікацію, котра, як стверджують її автори — провідні вітчизняні та зарубіжні експерти, представники громадських організацій та представники ООН — дає важливу інформацію людям, які проживають на забруднених територіях і турбуються про власне здоров’я та здоров’я своїх дітей. Особлива увага приділяється жінкам, які збираються народити дитину.
— За офіційними даними у 1986 році близько 8 мільйонів жителів України, Росії та Білорусі були уражені радіацією. Насправді їх було набагато більше — навряд чи можна сказати точну цифру, — сказав представник ЮНІСЕФ в Україні Джеремі Хартлі. — Всі вони потребують посиленої уваги з боку держави, в тому числі — й нині. Тож наша допомога цим людям — «Факти для життя». Аби її створити, до співпраці ми залучили фахівців з України, Білорусі та Російської Федерації — це було складне завдання. Тож «Факти для життя», окрім України, ЮНІСЕФ презентував й у Росії та Білорусі. Хочу наголосити, що це видання надає інформацію для всіх — батьків, медиків, представників влади — тих, кому її не вистачає і хто хоче змінити поведінку, аби покращити свій стан здоров’я, хто піклується про своїх дітей чи жителів регіону загалом, за яких відповідає.
На думку дослідників, нині близько 5 мільйонів жителів України, Білорусі та Росії проживають на забруднених територіях, велика частина з них — діти, тож саме для них не буде зайвою інформація, яку пропонує ЮНІСЕФ. А це — 16 розділів, кожен з яких присвячений окремій темі: описується проблема, яка може торкатися людей, наголошується на необхідності профілактики, детально пояснюється правила безпечної поведінки. Зокрема, серед розділів є «Життя з радіацією» (загальна інформація про радіацію та її вплив на живі організми), «Стійка профілактика йододефіцитних станів», «Планування вагітності» і «Безпечне материнство» (про необхідність планування дитини, методи контрацепції, правильну поведінку при виношуванні дитини тощо), «Найбільш поширені дитячі захворювання» і «Вакцинація» (пояснення, чому слід робити дітям щеплення тощо).
— Висвітлити проблеми педіатрії, зокрема, чорнобильської, неможливо й у 20 томах, але ці 16 розділів, які тут представлені — найважливіші, — пояснив головний педіатр Міністерства охорони здоров’я України В’ячеслав Бережний. — Це — освітянська книга і, думаю, вона має розповсюджуватися не тільки на територіях, забруднених від ЧАЕС, а й по всій Україні, бо в ній є цікаві речі, які потрібно розповісти кожній матері, кожній родині. Також вона цікава для лікарів — не тільки для педіатрів, а й загальної практики, лікарів сімейної медицини.
Важливо, що фахівці не ставлять питання «чи безпечно нині проживати на території, ураженій катастрофою на ЧАЕС». Їхнє завдання — дати рекомендації батькам: як вести правильний спосіб життя, аби убезпечити себе від негативного впливу. До речі, теза з книги: «нині проживання на територіях, які постраждали від аварії на ЧАЕС, не несе загрози довголіттю і здоров’ю» викликала й досі викликає суперечки між фахівцями. Адже поряд в книзі йдеться, що «проблемою залишається можливість внутрішнього опромінення, обумовленого вживанням забруднених цезієм-137 продуктів харчування і, в першу чергу, «дарів лісу» — грибів, ягід, дичини».
Можна зробити висновок: що «Факти для життя» — це пропозиція людям знати інформацію про довкілля і здоров’я та свідомо будувати свою поведінку. При цьому експерти, які написали цю книгу, здається, є оптимістами, бо стверджують, що дотримуючись принципів здорового способу життя, слідкуючи за харчуванням, дотримуючись звичайних санітарно- гігієнічних правил і нескладних профілактичних заходів, можна попередити можливі негативні наслідки додаткового опромінювання. Тож люди, котрі проживають в цій зоні, мають усі шанси зберегти власне здоров’я, народити й виховати здорових дітей.