Перейти до основного вмісту

Неспокій для мера

Чи вдасться врятувати малі та середні міста
07 лютого, 00:00

Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко зголосилася вислухати скарги мерів малих та середніх міст. До зустрічі міські голови підготувалися ретельно. Ще б пак, це вперше за роки незалежності їх приймають на такому високому рівні.

У кожного не менше десяти проблем та пропозицій щодо того, як покращити рівень життя громадян. Відсутність комунальної техніки для прибирання, непрозорі тендерні процедури, латання житлових дірок — далеко не повний перелік озвучених проблем. «Славутич сьогодні- завтра припиняє харчування дітей. Чому? Бо потрібно провести тендер», — говорить міський голова Славутича Володимир Удовиченко. А законодавства ж немає.

Найбільший головний біль на місцях, за словами мерів, мізерне фінансування з держказни. Перший заступник міністра економіки Сергій Романюк натомість зазначає: нічого подібно, держава виділяє достатньо коштів. Просто темпи зростання надходжень, які формують бюджет розвитку цих міст, відстають від державних. До того ж, не кожне місто має інвестиційний план розвитку.

Як бути? Романюк пропонує наступний варіант: «Ключовою умовою подальшого розвитку є здатність громад працювати над залученням позабюджетних ресурсів. Місцевий бюджет і місцеві ресурси, що є власністю територіальних громад, у такому випадку виступають як додаткове стимулююче джерело формування привабливого інвестиційного середовища». Натяк першого замміністра присутні зрозуміли. Але у відповідь заявили, що престиж нинішніх малих та середніх містечок, м’яко кажучи, не дотягує до вимог та потреб інвесторських запитів.

Щоб зрушити місцеву брилу проблем, потрібно змінити шлях надходження бюджетних коштів та субсидій. «Передбачити преферування державних субвенцій під цільові програми. Окремо передбачити фінансування малих міст і здійснювати його напряму, бо цей шматок сала, який у Києві відрізали, доки дійде до містечка, то з нього у наших руках залишається практично половина»,— пояснює мер міста Українки Павло Козирєв.

З розумінням ставиться до місцевих проблем головний фінансист країни Віктор Пинзеник: «Є куце рядно, його вистачає на ноги, перетягнеш на живіт — ноги голі. Перетягнеш на ноги — тіло холоне». Однак на прямі прохання виділити гроші для латання місцевих дірок відповідає емоційно: «А можна мені в бюджеті написати програму, як відремонтувати квартиру міністру фінансів? Можна? Тільки міністр фінансів ніколи цього не допустить».

Під час спілкування з Тимошенко мери поскаржилися й на урядову пропозицію надавати земельні ділянки у користування інвесторам через аукціони. У малих та середніх містах така норма у більшості випадків не діє, переконує міський голова Сваляви Іван Ревтій. «Власнику кафе, який хоче на літо поставити кілька столиків, ми маємо оголошувати аукціон оренди тієї землі. Не логічно», — обурюється він. На такі закиди Пинзеник демонструє більш поступальну позицію, мовляв, «прийде одна структура — давайте одній. Нам головне, щоб був вчасно оголошений аукціон і прозорі умови».

Щоб їх нарешті почули, мери доносили свої проблеми навіть у віршованій формі. І розчулена цим прем’єр-міністр пообіцяла, зробити висновки з почутого. 111 проблемних питань, які вона занотувала під час зустрічі, вирішити одразу не вдасться, але найперше влада має подбати про перерозподіл доходів на користь місцевих бюджетів при внесенні запланованих на лютий змін до бюджету-2008. Традиційною приманкою для міських керманичів виглядала й обіцянка залишити податок із доходів фізичних осіб у їхньому розпорядженні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати