Перейти до основного вмісту

ЦЕРКВИ СВIТУ

14 листопада, 00:00

Патріарх закликає до толерантності й діалогу

Події останніх днів на проспекті Руставелі у Тбілісі стали головною темою недільної проповіді католікоса-патріарха всієї Грузії Іллі II. Він, зокрема, сказав: «Важко під час такого протистояння визначити, де правда, а де брехня. Але треба сказати, що президент ухвалив дуже важливе і значуще рішення щодо проведення дострокових виборів, що сприяло розрядці ситуації. Почалися переговори між владою та опозицією, і обидві сторони виявили бажання перед початком діалогу з’явитися до Патріархії та прийняти благословення. Благословення було дано, і вони продовжують діалог...

Я нагадав сторонам, що найнебезпечніше в цій ситуації — категоричний спосіб мислення. Категоричний стиль мислення небезпечний тим, що люди перестають слухати й розуміти одне одного і переконані, що правда лише на їхньому боці. Ми маємо навчитися слухати одне одного, ми маємо навчитися розмовляти одне з одним. Можливо, думка ближнього відрізнятиметься від нашої, але це не має переростати у ворожнечу».

Як уже повідомлялося, домовленість про початок діалогу між представниками влади й опозиції було досягнуто вранці 10 листопада на зустрічі в Патріархії, за особистої участі католікоса-патріарха всієї Грузії. За словами спікера парламенту Ніно Бурджанадзе, «глава церкви зіграв дуже значну роль своїм спокоєм, своїми зверненнями до нації, ми вдячні йому». Те саме сказав один із лідерів опозиції Давид Гамкрелідзе: «Було отримано благословення патріарха для того, щоб почати діалог. Ми набули ту моральну легітимність, яка була необхідна, щоб, як би це не було складно, почати діалог із представниками влади». Однак, на думку лідера парламентської більшості Надірадзе, патріарх не може бути в ролі переговорника або медіатора. «Це аполітично й несерйозно». (Патріархія.ru)

Головне — солідарність усіх народів і всіх релігій

Так сказав Папа Римський Бенедикт XVI під час останньої проповіді в Соборі Св. Петра. Папа Римський вважає, що сьогодні саме загальна солідарність є головним викликом сучасного світу, світу загальної глобалізації. «Лише завдяки загальній причетності народів до всіх проблем на землі можливо відповісти на виклики нашого часу. Під чим мається на увазі побудова в усьому світі справедливості й загального примирення, при якому кожна людина зможе жити і працювати гідно». Але це, за словами понтифіка, може статися лише в тому випадку, коли модель солідарності переважатиме в усьому світі й забезпечить на всій планеті достатню кількість їжі, води, необхідного медичного обслуговування, а також роботу, енергетичні ресурси, досягнення культури й науки, і, не на останньому місці, технологічні знання. (Zenit)

Тоні Блер буде католиком

Британські газети (The Guardian) повідомляють, що колишній прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер найближчим часом стане віруючим Католицької церкви (до цього він був членом Англіканської церкви). Урочиста церемонія буде очолена Вестмінстерським архієпископом кардиналом Кемаком Мерфі-Конором. Британія обговорювала можливість цієї події протягом тривалого часу; затримка пояснюється тим, що Тоні Блер не хотів здійснювати обряд перехрещення, будучи прем’єр-міністром країни. Сьогодні вже відомо, що церемонія відбудеться під час приватної меси офіційної резиденції кардинала (поруч із Вестмінстерським собором, Лондон).

Пропозиції Бессарабської церкви

Румунський патріархат запропонував Російській православній церкві провести у Греції або на Кіпрі консультації з проблеми (спірної) канонічного визнання Бессарабської митрополії на території Молдови: «Якщо наразі неможливий діалог у Москві, його можна організувати в іншій країні, бажано з православною більшістю, як, наприклад, Греція або Кіпр, щоб постійно зберігати атмосферу православної єдності та взаємної відповідальності», — говориться на сайті Румунського патріархату. «Дружба і братська єдність завжди мають бути сильніші за переляк, який може бути породжений нерозумінням нової ситуації», вважають у Румунській православній церкві. У заяві зазначається також, що рішення Румунського синоду від 23 жовтня про встановлення в Молдавії трьох єпархій було прийнято на основі раніше зробленого «офіційного визнання незалежної держави Республіки Молдова». А відтворення єпархій націлене на «зміцнення єдності та співпраці православних церков-сестер». (RISU-Інтерфакс)

У похід за голосами виборця

У рамках передвиборчої кампанії, що почалася, лідер ліберально-демократичної партії Росії, віце-спікер Держдуми РФ Володимир Жиріновський в попередню п’ятницю відвідав Історичну мечеть, де після колективного намазу виступив перед мусульманами. Жиріновський підкреслив, що ЛДПР — єдина партія, у складі якої велика кількість мусульман — татар, інгушів та інших, і що чутки про те, що він негативно ставиться до мусульман, були вигадані його ворогами. «Я мрію, аби ранок у Росії починався зі спільного звучання церковних дзвонів і азану», — сказав Володимир Вольфович.

Але перед намазом, коли імам Історичної мечеті Хасан Фахретдінов оголосив про те, яких очікують гостей, ця інформація викликала неоднозначну реакцію серед мусульман, що прийшли на п’ятничний намаз. Після оголошення про візит віце-спікера Держдуми, відомого своїми антимусульманськими виступами й ініціативами, виникла перестрілка. Крізь обурені репліки мусульман Фахретдінов намагався роз’яснити, що «до мечеті приїде гість із добрими цілями» і що «його треба відповідним чином прийняти». (Іслам.ру)

Чи реабілітувати Романових?

Верховний суд РФ у четвер відмовився реабілітувати Миколу II і членів царської сім’ї. Таким чином, суд визнав законною відмову генпрокуратури РФ у реабілітації царської сім’ї. Після оголошення рішення адвокат великої княгині Марії Володимирівни Герман Лук’янов заявив про намір оскаржити постанову верховного суду. За його словами, в разі відмови вищої інстанції у задоволенні скарги не виключається звертання до Європейського Суду з прав людини. Лук’янов підкреслив, що відповідно до рішення верховного суду можна зробити висновок, ніби «царська сім’я не зазнавала політичних репресій, і права членів сім’ї не порушувалися». У ході засідання представник прокуратури Інесса Ковальовська повідомила, що 1993 року було порушено карну справу за фактом убивства членів царської сім’ї. Однак у ході п’ятирічного розслідування, за словами прокурора, не було виявлено ніяких судових документів «про розстріл Романових». (Інтерфакс)

Легітимність Московської патріархії?

«Портал» опублікував інтерв’ю з д-ром Євгеном Магеровським (політолог, член невизнаної РПЦ за кордоном). На питання кореспондента, чи вірить він у скликання Помісного церковного собору російської православної церкви Московського патріархату, Магеровський відповів: «Собор можливий лише в легітимній церкві, а Московська патріархія такою поки що не є. Це всього лише «сталінське» утворення. Як би довго воно не існувало, і в яких «ризах» би воно не ходило, воно потребує радикальної реформації. Головне, що треба, — це загальне покаяння у всіх жахах, скоєних радянським режимом з часу нашої горе-революції 1917 року, при утворенні Московської патріархії 1943 року і після неї.

Тільки після такого покаяння можна буде говорити про якийсь допуск її членів на справді вільно обраний Собор російської православної помісної церкви, без будь-якої участі мирської влади і «сильних світу цього». І цей Собор, звичайно, має представляти всіх православних мирян, а не тільки штучно підібраних «відомими органами» людей...»

Подивившись на розклад справжніх церковних сил, як у Росії, так і за її межами, можна констатувати, що, на жаль, Російська православна греко-католицька церква закінчилася — зосталися лише якісь її відгомони, серед яких єдиним уламком, що утримав хоч якусь католицьку наступність, лишилася єпархія колишньої Зарубіжної православної церкви владики Агафангела в Україні (Одеса). Це єдина Церква, яка ще може правомірно називатися спадкоємицею Російської церкви святителя патріарха Тихона.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати